Ministarka Macura u Jabuci na obeležavanju Međunarodnog dana žena koje žive na selu

JABUKA – Ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za koordinaciju aktivnosti iz oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i političko i ekonomsko osnaživanje žena Tatjana Macura prisustvovala je obeležavanju Međunarodnog dana žena koje žive na selu danas u Domu kulture „Kočo Racinˮ u Jabuci, kod Pančeva.

Događaju je prisustvovala i Sanja Patalov Stojadinović, članica Gradskog veća za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja.

Ministarka Tatjana Macura izjavila je kako je nekoliko godina unazad porastao procenat poljoprivrednih gazdinastava registrovanih na ime žena što je posledica podrške resornog ministarstva i jedinica lokalne samouprave.

 

Tatjana Macura (Foto: Grad Pančevo)

„Poslednjih godina sigurna sam da je svima jasno da se prepoznaju žene koje žive i rade na selu kao posebno ranjiva kategorija, ne samo kroz to da mi podižemo svest o tome da postoje neke žene koje organizuju svoj rad i ekonomsku sigurnost kroz organizovanje poljoprivrednog gazdinstva, već i kroz različite vidove podrške koje dolaze ne samo od strane Vlade Republike Srbije, već i od strane jedinice lokalnih samouprava. Danas od oko pola miliona registrovanih poljoiprivrednih gazdinstava imamo čak 23 odsto koja su registrovana na ime žena koje ih vode. To je zaista jedno povećanje koje se dogodilo unazad nekoliko godina s obzirom na to da su ranije po nekom običajnom pravu, mahom poljoprivredna gazdinstva vodili muškarci. Resorno ministarstvo koje je nadležno za resor privrede ima različite vidove podrške kada je u pitanju ekonomsko osnaživanje žena koje žive i rade na selu, tako da nas ne treba čuditi taj procenat koji se povećao, izjavila je Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena.

Ministarka je istakla značaj upoznavanja sa radom predstavnica udruženja i rekla da je važno negovati kulturu i tradiciju žena u sredinama koje neguju multikulturalnost. Macura se zahvalila predstavnicama udruženja i dodala da je posebno zahvalna pripadnicama makedonskog, srpskog i svih drugih naroda koji žive u Jabuci i naglasila da one i sve druge žene koje žive i rade na selu danas nisu nevidljive.

„Moja želja bila je da razgovaram sa ženama iz ovog kraja, da se upoznam sa tradicijom i kulturom multikulturalne sredine kakva je Jabuka, ali i da pružim podšku ženama iz Jabuke i svih sela Srbije. Želim, takođe, da pošaljem poruku da žene iz sela nisu zaboravljene i da postoje brojne projektne aktivnosti koje podstiču ekonomsko osnaživanje žena, a koje postoje na nivou Vlade Srbije, ali i kabineta koji vodim“, rekla je Tatjana Macura.

Sanja Patalov Stojadinović istakla je da je ovo prilika da se podseti šira javnost koliko je potrebno doprinositi povećanju vidljivosti žena na selu.

 

Sanja Patalov Stojadinović (Foto: Grad Pančevo)

 

„Žene imaju ključnu ulogu, kako u unapređenju ruralnog razvoja i poljoprivrede, a tako isto i što se tiče unapređenja kvaliteta hrane i elimnisanja siromaštva. Grad Pančevo je uvek prepoznavao i trudio se da radi na podizanju svesti naših sugrađana i isto tako da pruži podršku sugrađankama iz ruralnih manjih sredina kako bi bile društveno vidljivije i uticale na njihovu ravnopravnost u društvu i kako bi ih podstakli da razmišljaju o tome koliko je neprocenljiva njihova uloga u zajednici“, rekla je Sanja Patalov Stojadinović.

Patalov Stojadinović je podsetila da u Pančevu postoji veliki broj udruženja, a da u svakom selu postoji bar po jedno udruženje žena.

„U Pančevu imamo veliki broj udruženja, skoro u svakom naselju imamo po neko udruženja žena, što govori o tome koliko su naše sugrađanke motivisane, koliko imaju volju da daju svoj doprinos zajednici, što stvara podstrek u pogledu lokalne samouprave kada govorimo o finansiranju gde se trudimo da svake godine kroz projektne aktivnosti pomognemo na ovaj način. Naše žene iz udruženja se veoma raduju ovim manifestacijama, uvek su voljne da učestvuju i to je prilika da pokažu koliko su kreativne i da su korisne. Toliko divnih radova od vezova pa do različitih specijaliteta naše tradicionalne kuhinje. Grad će i dalje ulagati u projekte u cilju afirmacije i razvoja ženskog preduzetništva kako bi na taj način pružili podršku našim sugrađankama iz ruralnih zajednica i kako bi bile ekonomski snažnije i društveno vidljivije“, rekla je Sanja Patalov Stojadinović.

 

Foto: Grad Pančevo

 

Žene iz Udruženja Zlatna Jabuka u Domu kulture prikazale su svoje radove i pripremile razne specijalitete za posluženje posetiocima. Članice ovog udruženja su poznate po heklanju, štrikanju, tkanju, dekupažu, izradi nakita, a ono što ih čini najprepoznatljivijim su svilene ešarpe i slike na svili koje članice izrađuju na osnovu sopstvene inspiracije.

„Zahvaljujem se na ukazanoj časti što ste baš naše udružeje odabrali da posetite na ovaj dan. Naše udruženje je osnovano 2016. godine i od tada prigodno proslavljamo i obeležavamo ovaj datum kako bismo skrenuli pažnju na sebe, žene sa sela. Zbog toga smo se okupile u udruženju kako bismo postale vidljive i prepoznatljive u svom okruženju. Osnovni ciljevi su nam afirmacija i edukacija žena na selu i očuvanje kulturne baštine. Za sve vreme postojanja organizovale smo razne radionice, tribine i edukacije namenjenim članicama udruženja, ali i svim meštankama koje su zainteresovane da nam se pridruže, rekla je predsednica udruženja Zlatna Jabuka.

 

Foto: Grad Pančevo

 

U okviru programa obeležavanja prikazan je kulturno-umetnički program predstavnika KUD-a Vasil Hadžimanov, kao i nastup inkluzivnog hora Zvuci jabuke koji čine članovi udruženja Srce u Jabuci i meštani Jabuke.

 

Foto: Grad Pančevo

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.