Milioni Android telefona zaraženi su malverima pre nego što su isporučeni iz fabrika

Ovo su uglavnom jeftini Android mobilni telefoni, ali među njima ima i pametnih satova, televizora i drugih uređaja

Milioni Android uređaja širom sveta zaraženi su zlonamernim firmwareom pre nego što su uređaji uopšte isporučeni iz fabrika, upozorili su istraživači kompanije Trend Micro na konferenciji Black Hat Asia.

Ovo su uglavnom jeftini Android mobilni telefoni, ali među njima ima i pametnih satova, televizora i drugih uređaja.

Proizvodnja uređaja je prepuštena OEM-u (Original Equipment Manufacturer). Taj outsourcing omogućava nekome u proizvodnom procesu, kao što je dobavljač firmwarea, da zarazi proizvode zlonamernim kodom dok se isporučuju, rekli su istraživači.

Oni misle da ovo traje već neko vreme. Nešto slično se dešavalo i 2017.

Istraživači su okarakterisali ovu pretnju kao “rastući problem za korisnike i preduzeća”.

“Koji je najlakši način da se zaraze milioni uređaja?” upitao je istraživač Trend Microa Fjodor Jaročkin, govoreći zajedno sa kolegom Zengju Dongom na konferenciji u Singapuru.

Jaročkin je uporedio ovu infiltraciju u tako ranoj fazi životnog ciklusa uređaja sa drvetom koje upija tečnost: stavite infekciju u koren, a ona se širi svuda, do svake grane i lista.

Ovo ubacivanje malvera počelo kada je cena firmwarea mobilnih telefona pala. Konkurencija između distributera firmwarea postala je toliko velika da na kraju provajderi nisu mogli da naplate svoj proizvod.

Dodaci koji su bili najuticajniji bili su oni koji su oko sebe imali izgrađen poslovni model, prodavali su se u podzemlju i plasirali javno na mestima kao što su Facebook, blogovi i YouTube.

Cilj malvera je da ukrade informacije ili zaradi novac od prikupljenih ili isporučenih informacija.

Malver pretvara uređaje u proksije koji se koriste za krađu i prodaju SMS poruka, preuzimanje naloga na društvenim mrežama i mesindžerima i koriste se kao mogućnost za monetizaciju putem reklama i prevara sa klikovima.

Putem telemetrijskih podataka, istraživači su procenili da se milioni zaraženih uređaja nalaze širom sveta, ali da ih je najviše u jugoistočnoj Aziji i istočnoj Evropi. Prema statističkim podacima koje su sami kriminalci prijavili njih je oko 8,9 miliona, kažu istraživači.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.