SRBIJA – Nema jake Srbije bez snažne i sabrane dijaspore, poručio je sinoć ministar bez portfelja zadužen za dijasporu Đorđe Milićević u Ljubljani, gde je održana tribina u okviru nacionalnog projekta “Istinom za Srbiju”.
Okupljanjem u Ljubljani nastavljen je niz tribina, pod pokroviteljstvom Vlade Srbije, koje su do sada održane u Minhenu, Brunenu, Trstu, Geteborgu, Parizu, Beču, Temišvaru i drugim evropskim gradovima, u kojima živi značajan broj pripadnika srpskog naroda.
Na svakom od ovih sabranja, reč je dobila istina, istina o srpskom stradanju, o falsifikovanju istorije, o potrebi očuvanja nacionalnog identiteta i kulture pamćenja, sapšteno je iz kabineta ministra Milićevića.
Milićević je u Ljubljani boravio u prisustvu protojereja Borislava Lipovoljca, starešine crkve Svetih Ćirila i Metodija, ambasadora Srbije u Sloveniji Iva Vojvodića i predsednika Saveza srpskih društava Milana Glamočića.
“Došao sam u ime Vlade Srbije i u ime matice koja vas nije i nikada neće zaboraviti. Danas smo ovde u Ljubljani, u prijateljskoj zemlji, da zajedno kažemo jedno, dosta je bilo ćutanja. Ne tražimo tuđe, ali više nećemo dopustiti da bilo ko otima naše: našu istoriju, naše žrtve, našu istinu. Nema jake Srbije bez snažne i sabrane dijaspore. Nema ni slobode ako pristanemo na zaborav. Ovo nije tribina protiv bilo koga, ovo je sabor za istinu, za našu decu, za pamćenje, za dostojanstvo. Srbija vas vidi, Srbija vas čuje i Srbija stoji iza vas”, izjavio je ministar Milićević.
Projekat “Istinom za Srbiju” nosi jasnu poruku, da se nacionalna politika sećanja ne gradi samo u granicama Srbije, već svuda gde živi srpski narod, navodi se u saopštenju.
Reč je, kako se dodaje, o državnom projektu koji ima za cilj objektivno sagledavanje prošlosti, razobličavanje decenijama ponavljanih neistina o ulozi srpskog naroda u ratovima 20. veka, kao i snaženje kolektivne svesti o srpskom identitetu u rasejanju.
“Srpski narod je kroz vekove znao šta je čast, šta je stradanje, šta je žrtva. Ali mora da nauči i šta je pamćenje. Zaborav je opasniji od bilo kog neprijatelja, jer zaboravljeni narod postaje lak plen za istorijske revizije. Danas smo ovde da kažemo: nećemo zaboraviti. Ni Jasenovac, ni Jadovno, ni Kragujevac, ni Bratunac, ni Grdelicu, ni Petrovačku cestu. Nećemo zaboraviti, jer imamo kome da prenesemo istinu, našoj deci”, istakao je Milićević.
Ministar je poručio da će Srbija nastaviti da bude oslonac svakom Srbinu, bez obzira gde živi.
“Dokle god živi sećanje, živeće i nada. A dokle god postoji narod koji ne pristaje na nepravdu, postoji i država koja je spremna da ga brani. To je Srbija. To smo mi”, zaključio je ministar Milićević.
Na tribini u Ljubljani, u parohijskom domu hrama Svetih Ćirila i Metodija, govorili su i istaknuti srpski intelektualci i stvaraoci: akademik Darko Tanasković, profesor Branko Rakić, profesor Aleksandar Raković i profesor Čedomir Antić, koji su kroz naučni, pravni i kulturološki pristup ukazali na načine kako se prekrajanje istorije koristi kao politički instrument usmeren protiv srpskog naroda.
U atmosferi sabornosti i dostojanstva, tribina u Ljubljani potvrdila je da projekat “Istinom za Srbiju” živi u srcima ljudi, van granica države, ali duboko unutar granica naroda, navodi se u saopštenju.