Milićević: Kulturno-umetnička društva čuvari identiteta našeg naroda

SRBIJA – Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević otvorio je sinoć u Valjevu smotru folklora iz dijaspore „Kulturom u zavičaj”.

Milićević je u Muzičkoj školi „Živorad Grbić” istakao da su kulturno-umetnička društva oduvek bila čuvari kulturnog identiteta našeg naroda, da nisu samo čuvari prošlosti, već i most između generacija, između onih koji su stvorili tradiciju i onih koji će je nastaviti.

On je naglasio da su kulturno-umetnička društva ta koja igraju ključnu ulogu u očuvanju naše jedinstvenosti, jer kroz pesmu, igru, običaje i nošnje oživljavaju se sećanja na naše pretke, njihove vrednosti, verovanja i stil života.

Kulturno-umetnička društva prenose na mlađe generacije ne samo veštine, već i ljubav prema domovini, tradiciji, svom kulturnom nasleđu, rekao je ministar i dodao da ova smotra, ne samo da jača veze između Srbije i naših sunarodnika koji žive van granica naše zemlje, već promoviše sve ono najlepše što Srbija ima.

Ovde ste došli iz Italije, Austrije, Republike Srpske, Crne Gore, Severne Makedonije i Rumunije i u svakoj od ovih zemalja srpska zajednica ima duboko ukorenjene veze, prijateljstva i duboko poštovanje, ukazao je Milićević.

U skladu sa tim, kako je rekao, vaša društva imaju poseban zadatak – ne samo da negujete srpsku kulturu, već da istovremeno doprinosite i očuvanju multikulturalnog duha zemalja iz kojih dolazite.

Prema njegovim rečima, kroz međusobnu saradnju i uvažavanje, srpska kulturno-umetnička društva predstavljaju primer kako različite zajednice mogu zajedno da grade bogatiju i širu kulturnu sliku.

Ministar se posebno osvrnuo na domaćina, KUD „Đerdan” iz Valjeva, rekavši da je njihov doprinos očuvanju srpske baštine neprocenjiv.

Manifestacija „Kulturom u zavičaj” održava se u organizaciji Kabineta ministra bez portfelja, u saradnji sa Gradom Valjevom. Okupila je više od 110 učesnika iz kulturno-umetničkih društava iz Italije, Austrije, Republike Srpske, Crne Gore, Severne Makedonije i Rumunije, kao i valjevski KUD „Đerdan” i etno sekciju Muzičke škole „Živorad Grbić”.

Za učesnike manifestacije organizovane su radionice za uvežbavanje igara iz zapadne Srbije, koju će voditi eminentni stručnjaci iz oblasti kulture narodnih igara.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.