Mihajlović: Sastanak u Sočiju od velike važnosti za Srbiju; Cena struje za građane ostaje ista do kraja zime

BEOGRAD – Veoma je važno to što predsednik Aleksandar Vučić danas u Sočiju razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o novom ugovoru o ceni i količini gasa za Srbiju, jer, šta god ko mislio, Evropa je i te kako zavisna od ruskog gasa, a takođe i naša zemlja, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.

Gostujući na TV Tanjug, Mihajlovićeva je istakla da je cena gasa na berzama blizu 1.000 dolara za 1.000 metra kubnih, da je Srbija po starom ugovoru sa Rusima, koji ističe do kraja godine, kupovala gas po ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara, a da je uverena da će i ovoga puta biti dogovorena održiva cena.

“Mi nemamo drugog dobavljača gasa i nemamo ga svih ovih decenija i potrajaće to vreme gde ćemo mi korisiti samo ruski gas, prema tome, verujem da je današnji sastanak predsednika Vučića sa Putinom dobro pripremljen”, rekla je Mihajlovićeva.

Podseća da Srbijagas od leta razgovara sa Gaspromom o dugoročnom ugovoru za isporuku gasa.

Mihajlovićeva ističe da moramo biti realni i da cena po kojoj smo po starom ugovoru kupovali gas od 270 dolara ne može sada da bude, zbog cele energetske krize i zato što imamo jednog snabdevača.

Navodi da je za Srbiju sada važno da ima dugoročan ugovor, ne na tri ili pet godina, nego na 10 godina kao i do sada, druga stvar da dogovori dobru količinu gasa, a projekcije su da nam je potrebno tri milijarde metara kubnih gasa.

“Smatramo da će se gas u našoj zemlji u narednim godinama i te kako korisiti, jer se privreda razvija, a biće tu i gasnih elektrana, biće neke nove industrije koja će takođe koristiti gas”, rekla je Mihajlovićeva.

Treća važna stvar, dodaje ona, jeste cena, ističući da veruje da će cena koja bude dogovorena biti održiva za nas.

Govoreći o skladištenju gasa, Mihajlovićeva je istakla da je velika stvar što Srbija ima svoje skladište gasa, bez obzira što je ono 51 odsto vlasništvo ruskog partnera, a 49 odsto Srbijagasa.

“Imamo određene količine gasa koje nam garantuju stabilnost, čak i u nekoj vanrednoj situaciji. Na kraju krajeva, imali smo pre dve nedelje vanrednu situaciju kada je došlo do problema na gasovodu u Bugarskoj, mi smo automaski odmah počeli da koristimo gas iz Banatskog dvora”, navela je Mihajlovićeva.

U narednom periodu, ističe, biće važno da Srbija proširi Banatski dvor, jer su nam potrebne veće količine gasa, i dodaje da se sa ruskim partnerima o tome pregovara.

Dodaje da postoji i projekat u Srbijagasu za izgradnju još jednog podzemnog skladišta gasa.

To je, ističe, važno kako bi se Srbija obezbedila za slučaj nekih novih budućih energetskih kriza.

U tom smislu je, dodaje, važna i diverzifikacija, i da u narednim godinama pravimo dogovore i da gas snabdevamo iz Azerbejdžana, Grčke, Izraela.

“Srbija, bez obzira na sva svoja partnerstva, mora da vodi računa da do 2050. godine ima neki procenat u potrošnji gasa od nekog drugog snabdevača, ne samo ruskog”, zaključila je Mihajlovićeva.

Cena struje za građane ostaje ista do kraja zime

Ministarka Mihajlović poručila je danas da neće biti promene cene struje za domaćinstva sve do kraja grejne sezone, odnosno do marta meseca.

Gostujući na TV Tanjug, Mihajlović je kazala da je to najčešće pitanje koje Ministarstvo dobija od građana i ponovila da je odluka države da cena za domaćinstva ostaje ista.

“U međuvremenu, svakako već ima određenih promena za privredu i industriju, kako njihovi ugovori polako u toku godine ističu, tako EPS razgovara sa svakom kompanijom i pronalazi optimalnu cenu i za EPS i za te kompanije”, rekla je Mihajlović.

Ističe da država mora da pomogne privredi, jer je, naglašava, veoma značajno da se privreda okrene da koristi gas, a što manje struju, a trenutno je, dodaje, nemoguće da funkcioniše bez te struje.

“Cena električne energije za domaćinstva ostaje, neće se menjati, a cena za privredu se menja. Videćemo od sledeće godine kakvo je stanje i kako ćemo raditi sa cenom za domaćinstvo”, rekla je Mihajlović.

Dodala je da će se država potruditi da cena za privredu ne ugrozi njihove proizvode i konkurentost, a samim tim i konkurentost države.

Kada bude gotova studija, ići će se na referendum o Jadru

Kada bude gotova studija o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat Jadar, što će biti možda krajem ove ili početkom sledeće godine, studija će biti javna i ako bude u skladu sa našim i zakonima u EU, građani će na referendumu odlučiti da će se praviti rudnik litijuma, izjavila je  ministarka  Mihajlović.

“Da li će to biti do kraja ove godine ili početkom sledeće.., niko to ne požuruje, na tome rade najbolji u svetu i u Srbiji. Ta studija će biti javna i kada se to desi, treba da sednemo i pričamo o tome”, rekla je Mihajlovićeva.

Istakla je da je interes države da zaštiti životnu sredinu i napomenula da su naši zakoni u toj oblasti usklađeni sa evropskim standardima.

“Ako je studija u skladu sa našim i zakonima EU, onda ćemo to staviti na referendum da građani odluče da li ćemo to raditi ili ne”, poručila je ministarka.

Na pitanje kako vidi podnetu peticiju protiv izmena Zakona o eksproprijaciji i Zakona o referendumu i to što oni koji protestuju to vide kroz projekat Rio Tinta, Mihajlovićeva je rekla da izmene tih zakona nemaju baš nikakve veze sa sa projektom potencijalne eksploatacije litijuma u Jadru.

“To nije nikako vezano za projekat Jadar. To pokazuje da oni nisu upoznati sa zakonima i da ne znaju osnovne stvari. Svi podaci sa kojima barataju nemaju nikakve veze sa onim što će možda biti u Jadru. Ne može niko danas još uvek odgovorno da kaže da li će eksplotacija litijuma uticati i kako ili neće uticati na životnu sredinu. Kada studija o proceni uticaja na životnu sredinu bude gotova, ona će biti javna”, istakla je Mihajlovićeva.

Kako je rekla, to što pojedini kažu da će zaustaviti gradnju autoputeva i razvoj, jer neće Zakon o eksproprijaciji, liči joj na ludistički pokret i nema veze sa realnošću.

“Ako želite da zaustavite razvoj i bunite se za svaku investiciju, onda znači da se bavite politikom”, rekla je ona i dodala da oni koji tako rade treba da se oprobaju na izborima i vide da li će dobiti podršku građana.

Ministarka je rekla da ne ide jedno sa drugim da se neko navodno zalaže za vođenje računa o životnoj sredini, a da sa druge strane hoće da zaustavi razvoj zemlje.

SNS jeste Vučić, izlišno pričati o nekom drugom na čelu SNS

Potpredsednica vlade i članica Predsedništva SNS Zorana Mihajlović izjavila je danas da je svaka priča o tome da li bi Aleksandar Vučuć trebalo da ostane predsednik stranke potpuno izlišna.

“SNS jeste Vučić i potpuno je smešno očekviati da neko drugi bude na čelu stranke, nisam sigurna da bi takva stranka uopšte mogla na taj način da funkcioniše”, kazala je Mihajlovićeva gostujući na TV Tanjug.

Kako je rekla, Vučić je stvarao tu stranku i borio se za nju i okupio mnoge ljude u njoj.

“Ova stranka broji 700.000 ljudi. Nekima to smeta, ali to je danas najveća stranka na Balkanu. Pored toga što jeste lider stranke, on je državnik i zašto bismo se mi sada sklanjali od čoveka koji je sve ovo stvorio”, istakla je Mihajlovićeva povodom predstojeće skupštine stranke SNS na kojoj bi trebalo da bude reč i o izboru rukovodstva stranke.

Na pitanje da prokomentariše to što se uoči Skupštine SNS govori o novim mladim ljudima, ona je rekla da je tako pred svaku skupštinu stranke.

“Ne može stranka da postoji ako nema nove i mlade ljude, ali ne moraju to samo da budu novi mladi ljudi, već ljudi koji će nastaviti sve ono što jeste SNS”, rekla je Mihajlovićeva i dodala da uvek na kada se održava skupština SNS bude promena u sastavu Glavnog odbora, kao što će, po njenim rečima, biti sada u Predsedništvu stranke.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.