Mihajlović: Nacionalni energetski plan šansa za razvoj zemlje

BEOGRAD – Potpredsednica vlade i ministarka energetika Zorana Mihajlović poručila je danas na predstavljanju Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Srbije za period do 2030, sa vizijom do 2050. godine da je njegova primena šansa za razvoj cele zemlje.

Manja emisija gasova sa efektom staklene bašte za 40 odsto u odnosu na emisiju koja je u Srbiji bila 90-ih godina, obnovljivi izvori energije u finalnoj potrošnji više od 40 odsto do 2030. i novi načini proizvodnje električne i toplotne energije, kao i izlazak iz proizvodnje na fosilna goriva, deo su nacionalnog energetskog i klimatskog plana do 2030, rekla je Mihajlovićeva.

Nacionalni energetski plan predstavljen je na svečanosti u Jugoslovenskoj kinoteci, a Mihajlovićeva je rekla da će država uraditi sve da se taj plan sprovede, bez obzira koliko bili veliki izazovi na tom putu, jer upravo taj plan predstavlja mogućnost rasta i razvoja, ne samo u domenu energetike, već na nivou čitave zemlje.

“Ovo je mogućnost da otvorimo nova radna mesta i imamo nove tehnologije, ovo je, takođe, mogućnost da mislimo na buduće generacije”, poručila je Mihajlovićeva.

Smatra da je trenutak da se učini sve, kako bi se u Srbiji električna energija koristila iz novih reverzibilnih hidroelektrana, ali i da se diverzifikuju naši prostori kada je u pitanju nabavka gasa.

Dodala je da je sada vreme kada Srbija treba da pokaže da je moguće podići energetsku efikasnost i dimnjake koji zagađuju okolinu zameniti drugim, koji neće imati štetne emisije gasova.

“Ove odluke koje donosimo danas daće rezultate tek za neki broj godina koji je ispred nas”, rekla je Mihajlovićeva.

Poručila je da je ovaj plan samo početak rada na unapređenju kvaliteta života u Srbiji i očuvanju životne sredine, a da je namera resornog ministarstva da plan bude transparetno predstavljen i građanima i nadležnim institucijama, kako bi bili svesni njegovog značaja i doprineli njegovoj realizaciji.

Događaju su prisustvovali i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre i direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkovski.

Spremna Uredba za ugrožene kada struja poskupi

Realno je da će doći do poskupljenja struje, poručila je danas ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović i istakla da je pripremljena Uredba o energetski ugroženom kupcu, koja će pomoći onima koji ne budu mogli da plate struju, gas ili toplotnu energiju.

“Bez obzira na to kad bude došlo do povećanja cene električne energije, Ministarstvo rudarstva i energetike je spremilo Uredbu o energetski ugroženom kupcu, jer smo svesni da postoje domaćinstva u Srbiji koja ne mogu da plate cenu ni gasa, ni toplotne, ni električne energije”, rekla je Mihajlovićeva.

Smatra da je potrebno da cene električne energije budu više, ali i da je potrebna pomoć onima koji su socijalno ugroženi, te je dodala da je uredba upravo iz tih razloga i doneta.

Objasnila je da će se Uredba odnositi na veći broj domaćinstava nego što je to ranije bio slučaj, jer su promenjeni kriterijumi, i odnosiće se i na toplotnu energiju.

“Uredbom će plaćati nižu cenu i na taj način smo s jedne strane pomogli domaćinstvima, a s druge strane, dali mogućnost Agenciji za energetiku Srbije da, kada dobije zahtev od Elektroprivrede Srbije, cenu električne energije poveća”, kazala je Mihajlovićeva.

Izrazila je uverenje da će do poskupljenja struje ubrzo doći, ali da ne može da govori o tome koliko će povećanje biti, jer to, kaže, nije u nadležnosti njenog Ministarstva.

Zemlje Otvorenog Balkana otvorene za saradnju u oblasti energetike

Srbija, Severna Makedonija i Albanija, u okviru inicijative Otvoreni Balkan, pokazale su spremnost da u vreme energetske krize budu solidarne i rade na zajedničkim projektima u domenu energetike, poručila je ministarka Mihajlović.

Ona je podsetila da su ministri tri zemlje razgovarali u Tirani o unapređenju saradnje u oblasti energetike i oformile radnu grupu.

“Očekujem da radna grupa vrlo brzo počne sa radom i da pre glavnog sastanka u okviru inicijative Otvoreni Balkan u septembru imamo određene informacije i predloge, da znamo sa kojim kapacitetima raspolažemo i gde možemo da pomognemo jedni drugima ako bude potrebno”, rekla je ministarka.

Istakla je da je glavni prioritet radne grupe da se osmisle rešenja za zajedničko prevazilaženje problema vezanih za snabdevenost energentima ove zime.

Takođe, navela je da će radna grupa raditi na potencijalnom zajedničkom investicionom planu, kako u oblasti energetike, tako i u oblasti gasa.

“Srbija i Severna Makedonija će raditi na gasnoj diversifikaciji i sada je jasno, mi ćemo praviti konektor između dve zemlje, a Srbija je zainteresovana da razgovara sa Albanijom oko LNG terminala koji ova zemlja treba da gradi”, kazala je ministarka.

Ona je dodala da tri zemlje razmišljaju i o zajedničkoj solarnoj elektrani, kao i zajedničkom balansiranju, koje je važno za energetsku stabilnost čitavog regiona.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.