Mihajlović: Još nema najava da bi Bugarska mogla da obustavi tranzit gasa

BEOGRAD – Potpredsednica vlade i ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da Srbija za sada uredno dobija ruski gas Balkanskim tokom, koji ide preko Bugarske, kao i da još nema najava da bi Bugarska mogla da obustavi tranzit gasa za Srbiju.

– Spremni smo na sve, održavamo komunikaciju sa bugarskom i sa ruskom stranom, i za sada nema najava da bi do toga moglo da dođe, rekla je Mihajlović.

Na pitanje kako komentariše najave koje stižu iz Bugarske da više neće uzimati ruski gas i da li bi to moglo da dovede do prekida isporuka ruskog gasa Balkanskim tokom za Srbiju, Mihajlovićeva kaže:

– Za sada to teče normalno, mi kroz Bugarsku i Balkanski tok dobijamo šest miliona kubnih metara. Najave koje čujemo iz Bugarske su različite – premijer kaže da će prihvatiti sankcije, ali ne u vezi sa gasom, ministar finansija kaže da neće više uzimati taj gas, ministar enegretike je tu nesto malo blaži… Kako god bude, jedno je prekid snabdevanja za samu Bugarsku koji će da pogodi samo Bugarsku, a drugo je pitanje tranzita gasa.

Ministarka Mihajlović ističe da odluke Bugarske ne moraju da znače da tranzit gasa mora da bude obustavljen jer obustava tranzita kroz Bugarsku nije samo pitanje Srbije, već automatski znači da i Mađarska neće imati gas.

– Jer Mađarska dobija gas kroz Balkanski tok i potpisla je prošle godine dugoročni ugovor sa Gaspromom na 15 godina. Ali, ako bi pošli od najcrnjenjeg scenarija da uopšte više neće gas ići Balkanskim tokom, Srbija ima mogućnost da nabavlja gas preko severa odnosno Mađarske i može da koristi gasno skladište Banatski dvor, navela je ona.

Objašnjava da bi u toj hipotetičkoj situaciji, dok ne završimo gasni konektor između Niša i Dimitrovgrada, morali da razmišljamo i o supstituciji gasa nekim drugim energentima. – Tako da postoje razni scenariji i krizni planovi 1,2,3.. , ali smo spremni na sve, rekla je ona.

Napominje da imajući u vidu pritisak zbog aktuelne situacije to što EU mora pod hitno da odlučuje kako će se snabdevati energentima u narednim godinama – sve to ne isključuje jednu takvu mogućnost.

– Predlog Međunarodne agencije za energetiku, koja je napravila plan za EU u prvoj tački predviđa da sve zemlje EU koje imaju dugoročne ugovore sa Gaspromom kada ti ugovori isteknu ne treba da produžavaju nabavku ruskog gasa. U slučaju Bugarske, to je decembar ove godine, navela je Mihajlović.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.