BEOGRAD – Potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, izjavila je danas da je najvažnije cela Srbija zna da država neće ostaviti nijednu ženu ili devojčicu nezaštićenu ukoliko trpi bilo kakav oblik nasilja.
Govoreći na konferenciji ”Borba protiv seksualnog nasilja prema ženama – unapređenje pravnog okvira i postupanja”, Mihajlovićeva je istakla da je država izmenama zakona i formiranjem Koordincionog tela jasno stavila do znanja da hoće da se bori protiv nasilja nad ženama i da je najvažnije ohrabriti žene da prijave nasilnike.
“Ne možemo da se pohvalimo statističkim podacima, ali oni nisu dobri ni u jednoj zemlji. 62 odsto žena nakon 15-te godine je doživelo bar neki vid nasilja – seksualnog, fizičkog, emotivnog ili psihičkog”, istakla je Mihajlovićeva.
Ona je dodala da je država uredila zakonsku regulativu, zakone koje se tiču nasilja nad ženama i u porodici, da su strategije takođe donete, kao i akcioni planovi, ali da se nasilje i dalje beleži.
Mihajlovićeva smatra da treba uraditi više, posebno za one najranjivije grupe žena – Romkinje, žene sa invaliditetom, starije žene jer one, kako kaže, itekako trpe nasilje.
Posebno je apostrofirala brakove koji se zaključuju sa maloletnicima uz odobrenje suda.
“Verujem da ćemo na tome više raditi, jer je to jedna vrsta trgovine ljudima, jer to jeste nasilje u porodice. To je potpuno zatvaranje dela populacije koja tek treba da živi, a u stvari u situaciji je da se udaje i rađa decu u periodu od 14-16 godina”, poručila je Mihajlovićeva.
Ministarka pravde Maja Popović izjavila je da je najvažnije da kao društvo sagledamo problem u celini i da ga multisektorski rešavamo. Uradili smo strategiju za ovu temu od 2021-25.godine, izmene i dopune Krivičnog zakonika i Zakona o nasilju u porodici, rekla je Popovićeva i dodala da su napravljeni u udarni timovi u sudovima, tužilaštvima, policiji i centrima za socijalni rad koji se bave isključivo nasiljem nad ženama.
“Bitno je da podignemo svest žrtava. Na sajtu Ministarstva pravde postoji poseban odeljak “Isključi nasilje”, gde žrtve nasilja mogu da se edukuju na koji način mogu da traže zaštitu od države”, poručila je ministarka.
Na konferenciji su učestvovali i Fransoaz Žakob, predstavnica Ujedinjenih nacija u Srbiji, Nj.E.Jern Eugen Jelstad, ambasador Kraljevine Norveške u Beogradu i Sara Goel, zamenica šefa misije OEBS u Srbiji.