KIKINDA – Narodni muzej Kikinda ugostio je grupu migranata iz Prihvatnog centra u Kikindi, na inicijativu Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju. To je bila prva akcija te vrste, tako da je kroz program tumačenja stalne postavke i radionice o sovama, posetiocima iz Prihvatnog centra omogućeno da se upoznaju sa lokalnim nasleđem i sa fenomenom sove utine.
– Okupili smo se lepim povodom u Narodnom muzeju Kikinda kako bi 25 izbeglica iz Prihvatnog centra u našem gradu doveli i u okviru procesa inkluzije priključili određeni broj migranata za početak. Nećemo stati na ovome, mislim da je ovo veoma bitno za njih, jako mi je drago što je odziv bio veoma dobar, tako da se zaista nadam da ćemo u narednom periodu realizovati slične aktivnosti. Zahvaljujem Narodnom muzeju Kikinda, kao i Komesarijatu za izbeglice koji su nam pomogli u realizaciji ovog programa – istakla je Jelena Stanarević, viši terenski saradnik iz Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju.
Muzejski vodiči prikazali su posetiocima iz Bangladeša, Indije i Sirije kulturno nasleđe Kikinde, stalnu postavku, kao i svakako najzanimljivije, mamuticu Kiku:
– Ovo je bila prva poseta migranata iz Prihvatnog centra. Nama su se obratili iz Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju da realizujemo ovu posetu kako bi migranti naučili šta je to lokalno nasleđe, kakvo je nasleđe grada u kom oni trenutno borave, kako bi im bilo jasnije gde se nalaze, i na neki način im olakšali boravak u našem gradu. Naš cilj je bio da prikažemo stalnu postavku jer ona interpretira lokalno nasleđe, od perioda praistorije do Drugog svetskog rata, a svakako je fokus bio na mamutu jer je on najzanimljiviji i najveći eksponat našeg muzeja. Najviše su se zadržali, na istoriji, na etnologiji i njima je bilo vrlo zanimljivo da saznaju kako je čovek živeo na ovim prostorima u zadnjih nekoliko vekova – objasnio je Dagan Kiurski, viši muzejski pedagog.