Mesarovićeva: Srpski primeri javno-privatnih partnerstava najbolji primeri u regionu

BEOGRAD, 14. maja (Tanjug) – Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović izjavila je danas da su srpski stručnjaci i projekti prepoznati kao primeri najbolje prakse javno-privatnog partnerstva u regionu.

Mesarovićeva je prilikom otvaranja UNECE foruma o javno privatnom partnerstvu rekla da je činjenica da se taj događaj održava u Beogradu potvrda da se Srbija razvija u pravom smeru.

„Projekti javno-privatnog partnerstva imaju za cilj povećanje regionalne i ekonomske konkurentnosti privlačenjem investicija, podrškom i razvojem postojećih kompanija i stvaranjem novih radnih mesta“, rekla je ona.

Prema njenim rečima, značajan akter sprovođenja koncepta javno-privatnog partnerstva u Srbiji je Komisija za javno-privatno partnerstvo koja pruža pomoć pri realizaciji projekata javno-privatnih partnerstava i koncesija u Srbiji.

„Sa ponosom mogu da istaknem da je Komisija do danas dala pozitivno mišljenje na 306 predloga projekata javno-privatnog partnerstva, čija je ukupna vrednost više od 10 milijardi evra“, rekla je Mesarovićeva.

Kako je istakla, očigledno je da će javno-privatna partnerstva u narednim godinama postajati najrealnija opcija za lokalne vlasti, ali i za državu, kada je u pitanju finansiranje lokalnih, regionalnih i nacionalnih projekata.

Ministarka privrede je naglasila da je globalna kriza, koja je zahvatila svet pokazala da pojedinačni napori država nisu dovoljni i da je neophodna globalna solidarnost, saradnja i zajedničko delovanje.

„Srbija snažno podržava multilateralizam i principe sadržane u Povelji UN, koji u uslovima novih i sve kompleksnijih izazova dodatno dobijaju na važnosti. Takođe, pružamo aktivnu podršku aktivnostima UN i njenim specijalizovanim agencijama u svim prioritetnim oblastima delovanja, imajući u vidu jedinstvenu situaciju u kojoj se našao čitav svet“, poručila je Mesarovićeva.

Ona je rekla da je privreda Srbije u usponu i da njen bruto domaći proizvod naše zemlje raste.

„To nije samo pokazatelj velikog rasta ekonomije naše zemlje, već i potencijala za dalje ulaganje. Ovaj rast ne bi bio moguć bez napora koji smo uložili u izgradnju infrastrukture i stvaranju povoljnog poslovnog okruženja“, rekla je ministarka.

Mesarovićeva je naglasila da je Srbija u 2024. godini održala visoku dinamiku rasta bruto domaćeg proizvoda od 3,9 odsto, što je jedna od najviših stopa rasta među evropskim ekonomijama.

„Očekujemo da će se rast BDP-a ove godine ubrzati na 4,5 odsto, dok za naredne dve godine očekujemo dodatno ubrzanje od četiri do pet odsto, u skladu sa novim investicionim ciklusom povezanim sa projektom Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027“, istakla je Mesarovićeva.

Izvršni sekretar Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) Tatjana Molcean rekla je da forum važan i za Srbiju i za jugoistočnu Evropu.

„Tema ovogodišnjeg foruma je simbolična i odnosi se na ubrzanje razvoja i rezilijentnosti javno-privatnih partnerstava. Ubrzanje razvoja javno-privatnih partnerstava je velika stvar za sve nas, ali se taj napredak odvija lagano uprkos našim naporima“, istakla je Molcean.

Prema njenim rečima, najveći izazovi se nalaze u klimatskim promenama i rezilijentnoj infrastrukturi.

„To nas se tiče svih jer klimatske promene utiču na svakodnevni život, na ekosistem i na sve nas i neuspeh u mobilisanju svih snaga u ovoj borbi se ne može oprostiti“, rekla je Molcean.

Kako je rekla, globalni lideri su usvojili sporazum na Samitu UN u septembru prošle godine da rade na razvoju država i da će uključiti privatni sektor.

„Prepoznat je uticaj javno-privatnih partnerstava kako bi se ostvarili efikasnost i uspeh. Svi smatramo da javno-privatna partnerstva nude kratkoročne i dugoročne koristi i za vlade i za širu javnost“, rekla je ona.

Poručila je da je glavni deo UNECE foruma promocija najboljih projekata javno-privatnih partnerstava.

„Ove godine se nadmeće 61 projekat što pokazuje značajan diverzitet jer su pokriveni svi kontinenti, ali i različite oblasti poput zdravstva, održivog saobraćaja, pametnih gradova i to sve uz podršku UN od 14,7 milijardi dolara“, rekla je Molcean.

Gradonačelnik Aleksandar Šapić rekao je da se u Beogradu trenutno sprovodi velika reforma javnog prevoza.

„To je jedan projekat javno-privatnog partnerstva koji je sprovela gradska uprava, a pre nekoliko dana sam saznao da je, od 61 projekta u svetu, naš projekat jedan od pet najvažnijih svetskih projekata javno-privatnih partnerstava“, istakao je Šapić.

Otvaranju foruma su prisustvovali brojni gosti iz inostranstva, ali i ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: