Mersisajd je plav! Everton srušio Liverpul na Gudisonu prvi put od 2010. godine, Redsi „gutali“ gorke Karamele

Veliki Mersisajd derbi pripao je Evertonu, tek drugi put u poslednjih 14 godina, a prvi put na Gudison parku od 2010. godine! Prekinule su Karamele crni niz protiv Liverpula pre tri godine na „Enfildu“ kada su slavili na gostovanju, ali dugo, baš dugo su navijači ovog kluba čekali na radost na svom stadionu.

I dočekali su je ove večeri u trijumfu koji bi mogao da znači i opstanak u Premijer ligi – 2:0 (1:0)!

Muški su odigrali fudbaleri Evertona, svesni da bi mogli samo da dobiju dosta toga večerašnjom pobedom. Spremio je Šon Dajš odlično svoj tim za ovu odloženu utakmicu 29. kola Premijer lige i faktički je zaustavio Liverpul na putu ka tituli, možda im zadavši i konačni, fatalan udarac.

Liverpul sada kaska tri boda za Arsenalom na prvom mestu, ali Mančester siti koji je iza njih sa bodom manje ima i dve utakmice manje, koje bi ako ih dobije otišao na +5 na četiri kola do kraja. Deluje da bi to bila nemoguća misija za Redse, ali bez obzira na sve ne treba još juriti, jer je Premijer liga ove sezone pokazala da je potpuno nepredvidiva u svakom smislu. Uostalom, to je potvrdio i ovaj meč.

Krenuo je Everton jako od samog starta, a već u šestom minutu je sudija Endi Medli pokazao na belu tačku nakon jednog starta Alisona. Međutim, posle nekog vremena i konsultacija i pregleda VAR snimaka, arbitar je promenio mišljenje i uskratio Karamele za kazneni udarac.

To ih nije obeshrabrilo, već naprotiv. Everton je nastavio da pritiska odbranu Liverpula, pa je Dvajt Meknil u 13. minuta izveo slobodnjak i poslao loptu do Bena Godrfija koji je uputio udarac koji je prošao tik pored desne stative. Uzdahnuo je tada Gudison park.

Četiri minuta kasnije još jedna velika šansa za Karamele. Dominik Kalvert-Luin je šutirao, a junak Liverpula ovoga puta bio je Alison, pošto je sprečio ovaj udarac izbliza. Međutim, u 27. minutu, zaslužena radost na Gudisonu mogla je da počne.

Posle karambola, lopta je došla do Džarada Brentvejta, koji se odlično snašao i smestio loptu u mrežu za eksploziju oduševljenja domaćih navijača. Sudija je ponovo konsultovao VAR tehnologiju kako bi se utvrdilo da li je bilo ofsajda, potrajalo je to dobra tri minuta, a pogodak je ostao.

Do poluvremena je Liverpul mogao da poravna preko Darvina Nunjeza i Luisa Dijaza, ali je oba puta Džordan Pikford dobro reagovao i sprečio izjednačenje Redsa.

Početak drugog poluvremena ponovo je pripao Evertonu. Već u 57. minutu je Dvajt Meknil bio u odličnoj šansi kada je pucao pravo pod prečku, ali je Alison taj udarac uspeo da odbrani. Ne i onaj minut kasnije.

Dominik Kalvert-Luin je nadskočio celu odbranu i posle kornera je glavom poslao loptu u mrežu. Brazilac ovoga puta nije mogao ništa – 2:0 za Everton!

Liverpul je do kraja pokušavao barem da dođe do počasnog gola ili da unese nekakvu dramu, ali je Everton čvrsto ostao da stoji na zemlji. Najistaknutije šanse bile su one iz 70. minuta kada je šutirao Luis Dijaz iz šesnaesterca i pogodio stativu, odnosno u 90. minutu kada je Harvi Eliot šutirao pravo u golmana Pikforda. I Salah je testirao Džordana duboko u nadoknadi, ali je gol Liverpul danas ostao nedosanjani san.

A navijači Evertona će bez ikakve sumnje večeras sanjati baš slatke snove.