VAŠINGTON / RIM — Italijanska premijerka Đorđa Meloni doputovala je u Vašington u jednom od najosetljivijih trenutaka za transatlantske odnose u poslednjoj deceniji. Poseta, koju brojni strani mediji nazivaju ključnim testom za budućnost evropsko-američke saradnje, dolazi u jeku zaoštrenih tenzija između SAD i EU i novog trgovinskog rata pokrenutog iz Bele kuće.
„Ne osećam nikakav pritisak oko naredna dva dana“, izjavila je Meloni italijanskim novinarima pre poletanja iz Rima, uz osmeh koji ne prikriva težinu zadatka koji je pred njom.
„Hod po ivici“ između Vašingtona i Brisela
Meloni, koja se u američkim republikanskim krugovima vidi kao potencijalni most između Evrope i SAD, suočava se sa nizom izazova – od carinskih barijera do strateških razmimoilaženja oko Ukrajine. Donald Tramp je već najavio carine od 125% na evropski izvoz, dok tonovi između evropskih lidera i američke administracije ostaju hladni.
Italijanska premijerka, liderka stranke Braća Italije, poznata po konzervativnim stavovima ali pragmatičnom pristupu Evropi, jedina je evropska šefica vlade koja je prisustvovala Trampovoj inauguraciji u januaru. Tramp ju je javno nazvao „lepom ženom“, dok ju je Ilon Mask hvalio do te mere da je njegova majka morala da demantuje glasine o njihovoj navodnoj vezi.
Italija na udaru: Izvoz vredan 126 milijardi evra u opasnosti
Italijanska ekonomija snažno zavisi od trgovine sa SAD – ukupna vrednost razmene iznosi više od 126 milijardi evra, a izvoz u Ameriku čini 10% ukupnog italijanskog izvoza. Italija je treći najveći evropski izvoznik u SAD, odmah iza Nemačke i Francuske.
Poseban problem za Rim predstavlja činjenica da Trampove carine direktno pogađaju sektore u kojima Italija ima snažnu prisutnost: industrijske mašine, farmaceutski proizvodi, hemikalije, tekstil i prehrambeni proizvodi poput sira, testenine i vina.
Meloni: Niti Vašington niti Brisel — već oboje
U intervjuu za Financial Times, Meloni je poručila da je postavljanje dileme „Vašington ili Brisel“ pogrešno i detinjasto:
„Italija treba da traži strateško angažovanje obe strane,“ naglasila je premijerka.
Njen balansirani pristup primećen je i u vezi sa ratom u Ukrajini, gde je podržala odbrambene inicijative, ali je istovremeno izbegla poteze koji bi razljutili Vašington. Kada je Pariz predložio uvođenje evropskog „mehanizma protiv ekonomske prinude“, kao odgovor na američke tarife, Meloni je ostala uzdržana.
Važnost dijaloga, ali i pitanje: dokle?
Ministar spoljnih poslova Italije Antonio Tajani takođe je naglasio da je izbegavanje transatlantskog trgovinskog sukoba od ključnog značaja za stabilnost Evrope. Italijanska vlada stoga uporno ističe važnost dijaloga, ali je pitanje koliko još može balansirati u sve napetijim odnosima između Vašingtona i Brisela – i šta američka strana zaista očekuje.