Međunarodna konferencija “Budućnost biotehnologije” 20. oktobra u Beogradu

BEOGRAD – Vlada Srbije u partnerstvu sa Svetskim ekonomskim forumom (WEF) organizovaće 20. i 21. oktobra u Beogradu prvu Međunarodnu konferenciju “Budućnost biotehnologije”.

Na konferenciji, u Palati Srbija, biće predstavljena dostignuća u oblasti genetike i biotehnologije, kao i Centar za četvrtu industrijsku revoluciju koji su u martu ove godine, u okviru Kancelarije za IT i eUpravu, osnovali vlada i WEF.

Konferenciju će otvoriti premijerka Ana Brnabić i predsednik Svetskog ekonomskog foruma Borge Brende.

Osim biotehnologije, teme konferencije će biti i iz oblasti bioinformatike, bioinženjeringa, upotrebe podataka u razvoju zdravstvene zaštite i biotehnoloskom razvoju, podsticanju javnih politika i naučnih dostignuća i mogućnosti njihove primene, posebno u oblasti medicine i zdravstva.

“Predstavnici više od 20 zemalja predstaviće svoje uspehe i njihov rad na polju biotehniologije, a ovo je ujedno prilika da se Srbija i Beograd pozicionira kao mesto buduće komunikacije i saradnje svih tih zemalja i mesto na kojem ćemo predstaviti i sam rad našeg Centra za četvrtu industrijsku revoluciju”, rekla je direktorka Centra za četvrtu industrijsku revoluciju Jelena Bojović.

Na ovoj dvodnevnoj konferenciji će, navodi Bojovićeva, pre svega biti reči o upotrebi podataka u sistemu zdravstva i farmacije u razvoju biotehnologije.

“Biće reči o novim otkrićima koji su vezani sa genetsko inženjerstvo i biće prilike da čujemo od privrede šta su te nove tehnologije koje oni sada koriste, kako se razvija sektor farmacije i kako se uopšte razvija zdravstvo u tim zemljama”, rekla je Bojovićeva.

Najavljen je i veliki broj predavača iz oblasti genetike i biotehnologije, a jedan od najistaknutijih, dodaje Bojovićeva, jeste profesor sa Harvarda i osnivač sintetske biologije i genetskog inženjerstva Džordž Čurč.

Na konferenciji će, dodaje, biti potpisan sporazum o saradnji između kompanije Roc he i Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Srbije.

“Prvi projekti i prve aktivnosti u posredstvom Centra su već počeli da se realizuju, pre svega imamo jednu farmaceutsku kopaniju Roc he, koja potpisuje sporazum sa našim naučnom institucijom koja se bavi genetskim sekvenciranjem”, ističe Bojovićeva.

Centar za četvrtu industrijsku revoluciju osnovan je kroz sporazum Vlade Srbije i Svetskog ekonomskokg foruma i bavi se biotehnologjiom, bioinženjeringom i upotrebom veštačke inteligencije u zdravstvu.

“Centar je platforma i mesto u kom se uspostavlja dijalog između privatnog i javnog sektora i naučne zajednice. To je platforma komunikacije između ova tri sektora, koja omogućava da zajedno dizajniramo budućnost biotehnologije u Srbiji”, rekla je Bojovićeva.

Kada je reč o upotrebi, navodi kao primer, veštačke inteligencije (AI) u medicini, odnosno o korišćenju veštačke inteligencije i tehnologije u medicini to se odnosi na korišćenje superkompjutera za obradu velike količine podataka.

“Kada govorimo o medicini i upotrebi AI, to se odnosi na korišćenje super-kompjutera i velike količine podataka pre svega podataka od značaja za odlučivanje u zdravstvenom šistemu. Kod velike količine laboratorijskih podataka jako je teško da čovek obrađuje te podatke i da dobije jasnu sliku da li se nešto promenilo u zdravstvenom stanju nekog pacijenta u poslednjih 10 godina”, objasnila je Bojovićeva.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.