Međunarodna radionica o vođstvu za seosku omladinu u Heršingu

VOJVODINA – “Poljoprivrednik” je specijalizovani list za selo i poljoprivredu, jedinstven ne samo po tome što postoji i redovno izlazi 67 godina, već i što je ostao list poljoprivrednih proizvođača, nastojeći da prenese čitaocima dostignuća pre svega domaće nauke i struke, koja su primenljiva u proizvodnji. Portal Vojvodina uživo, zajedno sa listom “Poljoprivrednik” prenosiće, do kraja godine, najzanimljivije tekstove iz Poljoprivrednog kalendara 2024. godine.

MESTO NADAHNUĆA I SUSRETA IDEJA

Iskonska potreba svakog samosvesnog mladog bića je da, stasavši i stekavši obrazovanje, svom životu dâ svrhu pružajući svoj osoben doprinos svetu u koji stupa, ispoljavajući pri tome slobodno svoju ličnost i razvijajuću svoje darove. Idealistički sistem vrednosti, stvaralački nagon i svest o dužnostima mladog mislećeg čoveka se skoro neminovno sudaraju sa brojnim nepravdama i nedoslednostima ovoga sveta. Iz tog sudara stvara se napetost koja se najčešće razrešava ili kroz pobunu ili kroz predaju i utapanje.

Duh vremena cenu predaje anestezira isključivo novcem, materijalnim izobiljem, lukrativnim poslovima, uspehom, statusom i moći. Ovaj primamljiv, ali etički i duhovno opustošen, sistem vrednosti lišen smisla na koncu vodi ka individualnom i kolektivnom krahu. Prvi u vidu duhovne, duševne ili fizičke bolesti, a potonji u vidu oslabljivanja ili urušavanja društvenih institucija, ekonomskih i ekoloških problema. Obe posledice su proistekle iz pohlepe, sebičnosti i otuđenja.

U svetlu navedenog, devastirana i depopularizovana sela u kojima se potreba za prirodom i drugim čovekom održala više nego u gradovima, čini se, gube bitku. Pobuna pak, kao drugi izbor, može biti delotvorna ukoliko se njen naboj usmeri, oblikuje i održi u pokretačkom, stvaralačkom pravcu, odmereno i odgovorno. Za takav se izbor, za menjanje sveta u kojem živimo, nabolje, pored odvažnosti i istrajnosti, potrebno opremiti znanjem, veštinama i udruživanjem.

Iako naš sistem obrazovanja nudi temeljno znanje, ono je, čini se, manjkavo u razvijanju veština i osobina koje su podjednako značajne za timski rad – komunikacija, upravljanje vremenom, rešavanje sukoba, predvodništvo, organizacija, razumevanja i motivisanja drugih, samopouzdanje. Nećemo se postideti pred ovim uvodom, niti ustuknuti pred podsmešljivim odmahivanjem ruku, jer ova tema, ova dilema koja uzburkava iskrene duše, intimna je i sveta. Želja da se mladim čitaocima predstavi mesto nadahnuća i susreta ideja, u kojem je moguće uzeti učešće, uvodi nas u priču o seminaru pod imenom “Međunarodna radionica o vođstvu za seosku omladinu” (International Leadership Workshop for Rural Youth) u mestašcu Heršing, nedaleko od Minhena u Nemačkoj.

Istorija nastanka

Inicijativa mnogih mladih evropskih prvaka da dobiju stalni centar za razmenu ideja i iskustava iznedrila je odluku o osnivanju seminara pod pokroviteljstvom Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) i Svetske skupštine mladih u Parizu 1960. Od 1962. svake druge godine mladi ljudi različitih profesija iz seoskih područja širom sveta okupljaju se u Kući bavarske poljoprivrede u Heršingu na jezeru Amerze. Ova jedinstvena radionica brzo je stekla veliki ugled među omladinskim pokretima na svim kontinentima. Tako je već više od 60 godina preko 2.000 polaznika iz 150 zemalja učestvovalo u 31 radionici, a kao rezultat toga veliki broj dragocenih projektnih ideja za unapređenje rada mladih na selu sprovodi se u praksi širom sveta. U poslednjih nekoliko decenija Nemačko savezno ministarstvo za poljoprivredu i hranu i Kuća bavarske poljoprivrede u Heršingu preuzele su odgovornost za finansijske i administrativne poslove oko pripreme, planiranja i sprovođenja seminara. Pretprošle  2023. se u okviru 31. seminara u Heršingu okupilo 77 učesnika iz 46 zemalja sveta kako bi našli podršku i ideje za rad i razvoj seoske omladine i razmenili svoja iskustva.

Struktura seminara

Seminar traje dve sedmice i sastoji se iz tri dela. U okviru prvog dela polaznici su podeljeni u sedam manjih grupa od 10 do 12 učesnika. Svaku grupu vodi po jedan moderator sa dugogodišnjim iskustvom i svojim stručnim doprinosom usmerava proces interakcije, učenja i zajedničkog rada. Ovaj deo, kao i ostala dva, ni u čemu ne podsećaju na školska predavanja našeg obrazovnog sistema. Obuka je osmišljena tako da se sve lekcije uče kroz zajedničko rešavanje raznovrsnih zadataka i igru uz prateća samosagledavanja, razgovore i analize. U žiži obuke je razvijanje veština predvodništva u oblastima grupnog rada, motivacije, efikasne diskusije, tehnike prezentacije, stvaralačkih načina rešavanja problema, modela saradnje i razrešenja konflikata u multikulturalnom okruženju.

Proces učenja počinje međusobnim upoznavanjam u cilju stvaranja bezbednog prostora, koji omogućava da se iskuse mogućnosti i izazovi timskog rada. Na ovaj način učesnici doživljavaju intenzivan proces grupnog razvoja, uče kako se ostvaruje grupna kohezija i kako funkcioniše grupna dinamika. Osnovna komponenta ovog dela je poverenje, koje uključuje sa jedne strane veru u druge, a sa druge samopouzdanje. Od učesnika se očekuje suočavanje sa različitim pogledima, vrednostima, kulturama i stilovima vođstva.

Drugi deo radionice podrazumeva napuštanje zone udobnosti malih grupa i praktičnu primenu novostečenih veština. Polaznici dobijaju zadatak da potpuno samostalno osmišljavaju i vode grupne aktivnosti u većim jezički mešovitim grupama, koje se sastoje od učesnika koji se još nisu upoznali. Iako mnogo izazovniji, ovakav vid rada upućuje na saradnju, interakciju, razmenu ideja i informacija i umrežavanje na osnovu sopstvene stručnosti, čime se prevazilaze jezičke i kulturne barijere.

Rezultat ove razmene je takozvana “Svetska konferencija”, na kojoj se vode diskusije na četiri teme: stvaranje promena uz pomoć obrazovanja, stvaranje promena u skladu sa prirodom i životnom sredinom, stvaranje promena u poljoprivredi i stvaranje promena u društvu i seoskim područjima. Svetskoj konferenciji prethode četiri ekskurzije u Bavarskoj na navedene teme, a to su posete udruženju poljoprivrednika, obrazovnom centru, poljoprivrednom gazdinstvu, zadruzi i kombinatu.

Impulsi dobijeni od njih su koristan uvod u diskusiju, a svoje utiske učesnici dopunjuju izazovima, iskustvima i praktičnim primerima iz svojih zemalja. Rezultati ovog stručnog dijaloga su konačno predstavljeni na plenarnoj sednici kao zaključak drugog dela radionice. Iako zahtevan, ovaj zajednički pristup rešavanju problema doprinosi preovladavajućem osećaju da sopstveni izazovi učesnika nisu ograničeni na individualni i nacionalni nivo. Poslednji, treći deo radionice stavlja pred svakog učesnika zadatak da razvije sopstveni plan delovanja na osnovu svojih uvida, iskustava, potreba i izazova, koji će primeniti vrativši se u svoju zemlju. Cilj je da svaki plan delovanja bude specifičan, merljiv, ostvariv i vremenski određen sa razrađenim konkretnim koracima, specifičnim zadacima, merama i potrebnim resursima. Ovo je prilika da svako dobije povratne informacije i savete od moderatora i drugih učesnika kako da svoje individualne planove prilagodi i dalje razvije svoje ideje. Međusobna podrška učesnika u njihovim projektima promoviše povezivanje pojedinačnih i kolektivnih načina razmišljanja, izgradnju i jačanje mreža. Zato je i moto ovog seminara “Misli globalno, udruži se i deluj lokalno” (Think globally, get together, act locally).

O energiji zajednice i jedinstvu u različitosti

Gostoprimstvo, entuzijazam, predusetljivost i otvorenost organizatora seminara prevazilaze profesionalnost i ne ostavljaju nikoga ravnodušnim. Pristigli učesnici se u bilo koje doba dana i noći dovoze sa železničke stanice u Kuću bavarske poljoprivrede u Heršing i dočekuju uz cveće, srdačne osmehe, obilje hrane i pića za okrepljenje i osveženje. Mimo seminarskog programa, polaznicima su svakodnevno na raspolaganju kuglana, bilijar-sala, organizovane vežbe joge i aerobika, vežbaonica, sala za druženje, bioskopska sala, biblioteka, sauna i park za opuštanje. U neposrednoj blizini je jezero u kojem se može plivati, sa stazama za trčanje ili vožnju biciklima koji su dostupni svima. Programom su obuhvaćeni sportski dan, međunarodno veče, pešačka šetnja kroz šumu do obližnjeg manastira, ekskurzija u Bavarske Alpe, poseta dvorcu Nimfenbergu, turistički vođena tura kroz Minhen i poseta koncentracionom logoru u Dahau. Svako jutro po jedna grupa učesnika pravi mali performans uz muziku i ples, u koji se uključuju i ostali, dajući novom radnom danu pečat zabave, poleta i pokretačke energije zajednice.

Takođe, svako poslepodne prati slična igra sa ciljem upoznavanja i sabiranja utisaka minulog radnog dana. Spontana zabava, pesma, ples i smeh ne prestaju do kasno u noć, preteći da preraste u hronični nedostatak sna usled neprestanog žongliranja između obaveza i druženja. Osećaj pripadnosti multikulturalnoj zajednici toliko se snažno i dugo utiskuje u svakoga, da se neki stari polaznici iz Nemačke ponovo uključuju ili kao volonteri u nekim aktivnostima seminara ili kao domaćini koji ukazuju gostoprimstvo novim polaznicima u želji da izgrade poslovne i prijateljske odnose.

Ovaj dodatni društveni program omogućava da se spozna najveća vrednost ovog seminara, a to su ljudi. Svaka ličnost koja se upozna ogledalo je u kojem se svako može pogledati i sagledati svoje dobre i loše osobine, koliko poštovanja i otvorenosti gaji prema drugima, ali i koliko svojih predrasuda mora da pobedi. Odvajanje vremena za upoznavanje različitih kultura, tradicija, sistema vrednosti, obrazovanja i shvatanja života je prilika za upoznavanje sebe, menjanje sebe kroz druge i obogaćivanje svoje ličnosti. Ovo je ključ za kvalitetne i uspešne odnose i u ličnom i u profesionalnom životu.

Uslovi za učešće

Dvonedeljni seminar je namenjen svim ljudima koji u okviru svojih profesionalnih aktivnosti streme da doprinesu pozitivnim promenama u društvu, kroz poboljšanje uslova života i rada mladih u seoskim krajevima. Odabrani polaznici su najrazličitijih profesija: poljoprivredni proizvođači, ekonomisti, socijalni radnici, naučni istraživači, pravnici, profesori, aktivisti nevladinih organizacija, slobodni umetnici, studenti, učitelji, članovi udruženja poljoprivrednika, rukovodioci razvojnih projekata, preduzetnici. Starosna granica polaznika kreće se od 21 do 45 godina.

Preduslov za prijavu je dobro poznavanje engleskog, francuskog ili nemačkog jezika, aktivno učešće u aktivnostima, sposobnost držanja govora, predstavljanja rezultata i uključivanja u diskusije. Izbor polaznika je veoma temeljan, premda se zasniva na odgovorima na samo dva pitanja. Jedno se odnosi na dosadašnje aktivnosti u oblasti seoskog razvoja mladih, a drugo na motive za prijavu i očekivanja. Ovi se odgovori sa ličnim podacima unose na internet stranici https://www.international-herrsching-seminar.de/en/. Troškove smeštaja u dvokrevetnim ili jednokrevetnim sobama, obroka, radnih pomagala i ekskurzija preuzima organizator, dok putne troškove moraju platiti sami učesnici. Objava o mogućnosti prijave na 32. međunarodnu radionicu bi trebalo da bude dostupna krajem 2024. ili početkom 2025. godine.

 Zašto je ovo važno?

Svaki susret sa drugim bićem, otkrivanjem različitosti i prepoznavanjem univerzalnih, zajedničkih vrednosti dragoceno je iskustvo. Ono otvara nove vidike, stvara priliku za poslovnu saradnju i sticanje prijatelja, ohrabruje, osnažuje i nadahnjuje. Svi smo skloni da na opravdano nezadovoljstvo sopstvenim okruženjem odgovorimo malodušnošću, besom, cinizmom, opravdavanjem sebe i osuđivanjem drugih. Najteža i najispravnija odluka, međutim, trebalo bi da bude preuzimanje odgovornosti i uloge pokretača promena. Na tom putu ličnog razvoja potrebno je stresti predrasude, pronaći prijatelje i saradnike, izgraditi odnose poverenja, prevazići političke, verske i kulturne barijere, razviti veštine i ovladati brojnim legitimnim sredstvima. Da li će taj put pokretača promena biti samo deklarativan, ustremljen ka brojnim fondovima, jalovo zadovoljavajući formu, kao što se, nažalost, može primetiti kod brojnih nevladinih organizacija i udruženja ili će pak on biti iskren, odgovoran i plodonosan, zavisi isključivo od našeg izbora i naše autentičnosti.

Dr Sanja Mikić

Institut za ratarstvo i povrtarstvo

Novi Sad

Ukoliko volite i želite još da čitate,  knjigu  Poljoprivrednikov  poljoprivredni  kalendar 2024 možete  poručiti preko sajta www.poljoprivrednik.net.

Pročitajte još:

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.