DUBAI – Poljoprivredno-prehrambena industrija, ICT tehnologije i biotehnologija, predstavljaju segmente srpske privrede sa najvećim potencijalom za razvoj i dalje investicije, o čemu svedoče rezultati koje ove industrije pokazuju po pitanju izvoza i uspesi u kreiranju inovacija, zaključeno je na današnjoj specijalnoj biznis konferenciji “Serbia Country Business Briefing” povodom obeležavanja Dana državnosti Republike Srbije na Svetskoj izložbi Expo 2020 u Dubaiju, a u organizaciji Vlade Republike Srbije, Razvojne agencije Srbije, Privredne komore Srbije i celokupnog Srbija Expo tima.
Investicioni i biznis događaj u sklopu obeležavanja Nacionalnog dana Srbije na manifestaciji Expo 2020 Dubai, svečano je otvorila Generalna komesarka nastupa Republike Srbije za Expo i ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
Ona je istakla je da sa ukupno 4 milijarde bruto izvoza, poljoprivredna i prehrambena industrija predstavljaju segment sa najvećim bruto izvozom zemlje, sa stalnim rastom i najvećim potencijalima za dalji rast.
”Srbija je među prvih pet zemalja u svetu po proizvodnji malina, šljiva i višanja; u Evropi smo u top pet po proizvodnji borovnica, jagoda, kupina, soje i kukuruza, a u prvih 10 evropskih izvoznika kukuruza i suncokreta. Ulaganjem u našu prehrambenu i poljoprivrednu industriju, pre svega prerađivačku komponentu, investitori imaju priliku da dosegnu tržište veličine 1.3 milijarde potrošača zahvaljujući postojećim ugovorima o slobodnoj i preferencijalnoj trgovini za brojna tržišta,“ rekla je Matić.
Na konfereciji su pored predstavnika RAS, učestvovali Nenad Paunović, direktor tima za IT i preduzetništvo u Kabinetu predsednice Vlade, Nebojša Bjelotomić, generalni direktor Inicijative “Digitalna Srbija”, Dr Jelena Begović direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Dr Aleksandar Ljubić iz Vincula Biotech Group, Marko Majstorović savetnik ministra poljoprivrede i Saša Stanić direktor kompanija Stanić do.o. i H&S Fruits .
Kao tradicionalno najvažnija poluga u privredi Srbije, prehrambena industrija i poljoprivreda imaju vitalnu ulogu u domaćoj potrošnji i izvozu, a sada je cilj da se privlačenjem novih investicija u prerađivačkoj oblasti u Srbiji kreiraju složeniji proizvodi, ostvari veća dodata vrednost i uspostavi vertikalna integracija – od sirovina, pa sve do najsloženijih vidova prerade i prozvodnje u sektoru.
Srbija je lider u regionu Zapadnog Balkana kada je reč o proizvodnji hrane, a prostor za realizaciju ulaganja u prerađivačku industriju je veliki posebno zbog činjenice da naša zemlja ima ogromnu sirovinsku bazu, rečeno je na prezentaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na događaju “Serbia Country Business Briefing”.
“Danas smo na Expo-u imali veliki broj sastanaka sa predstavnicima kompanija iz različitih oblasti prerade, koje su pokazale veliko interesovanje. Razgovarano je o mnogostrukim vrstama saradnje, od otkupa i distribucije srpskih proizvoda, preko zajedničkih ulaganja u nove projekte sa srpskim kompanijama, do pokretanja proizvodnje u Srbiji i ulaganja u nove fabrike prehrambene industrije. Strane kompanije iz prerađivačke industrije prepoznaju Srbiju kao odličnu izvoznu platformu za veća tržišta kao što su EU i Rusija”, rekao je Marko Majstorović, iz kabineta Ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
“Informaciono komunikacione tehnologije (IKT) predstavljaju najveću neto izvoznu granu Srbije i strateški važnu industriju na nacionalnom nivou. Samo u poslednje četiri godine ova grana industrije u Srbiji je duplirala izvoz”, naglasio je Nenad Paunović , direktor Tima za IT i preduzetništvo u kabinetu predsednice Vlade.
On je dodao da su veoma dobri rezultati u ovom sektoru postignuti zahvaljujući izuzetnom kvalitetu domaćeg IKT sektora, sve većem broju uspešnih startapa, ali i velikim stranim investicijama, koje su u ovom sektoru u poslednjih nekoliko godina prevazišle miijardu dolara.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.
Pročitajte još: