Prvi put ćemo se suočiti sa nečim što je pametnije od najpametnijeg čoveka. Teško je reći tačno kada, ali u jednom trenutku radna mesta više neće biti potrebna, naveo je američki inovator i milijarder Ilon Mask na Samitu o bezbednosti razvoja veštačke inteligencije u Londonu. Britanski premijer Riši Sunak dodao je da vlade i kompanije moraju da zajedno rade na testiranju novih modela veštačke inteligencije.
U Britaniji je održan prvi samit o bezbednosti razvoja veštačke inteligencije u istoriji. Najavljeno je novo partnerstvo vlada i kompanija na bezbednosti tog sektora.
Stotinjak odabranih pripadnika globalnog političkog i tehnološkog vrha dva dana je raspravljalo kome treba poveriti bezbednost razvoja veštačke inteligencije.
Povratak korenima
Elitni samit bio je za predstavnike informacionih tehnologija svojevrsan povratak tehnologije korenima.
Britanski kralj Čarls Treći u poruci skupu objasnio je zašto je Ujedinjeno kraljevstvo „sa ponosom domaćin samita u Blečli parku.
„Blečli park je mesto rođenja modernog računarstva gde je Alan Turing napravio prvi moderni računar, dešifrovao nacističku mašinu za kodiranje „Enigmu“ i položio temelje novog digitalnog doba. Svaki prelazni period, pa i ovaj čiji je veštačka inteligencija vesnik, uvek nosi duboke izazove, i treba se pripremiti za neželjene posledice“, upozorio je britanski kralj Čarls Treći.
Kina od životnog značaja za samit
Iako kritikovan, britanski premijer Riši Sunak insistirao je na prisustvu predstavnika Kine.
Inovator Ilon Mask istakao je daje tokom nedavne posete Kini uvideo da Peking ozbiljno shvata bezbednost veštačke inteligencije i da bi bez predstavnika te zemlje, samit u Engleskoj bio besmislen.
Mask je precizirao da su svetski epicentri razvoja veštačke inteligencije Kalifornija i južni London.
Britanski premijer Riši Sunak je objavio stvaranje instituta za bezbednost veštačke inteligencije u Americi i Britaniji.
On je dodao da su „vlade i kompanije za razvoj veštačke inteligencije, koje razmišljaju na sličan način, postigle sporazum, koji predstavlja prekretnicu“.
„Radićemo zajedno na testiranju novih modela veštačke inteligencije pre nego što budu javno dostupni“, najavio je Sunak čime posredno objavljuje da su visoko-tehnološke kompanije pristale da se stave pod državni nadzor.
Posle razgovora sa britanskim premijerom u ulici Dauning broj 10, potpredsednica Sjedinjenih Država Kamala Haris ocenila je da „veštačka inteligencija ima potencijal za najveće dobro, ali i najveće zlo“.
„Sajber napadi do sada neviđenih razmera, koje bi omogućila veštačka inteligencija, ali i biološko naoružanje, koji bi veštačka inteligencija stvorila, ugrozili bi živote miliona ljudi“, kaže Harisova.
Sunakov podkast
Novinari su bili samo nemi svedoci neobičnog razgovora Sunaka i Maska gde je britanski premijer sebi dodelio ulogu voditelja podkasta.
Sedmoj sili nije bilo dozvoljeno da išta pita.
Mask je njen razvoj nazvao „najvećim remetilačkim faktorom u istoriji čovečanstva“.
On ističe da je neophodno da svaki robot ima neku vrstu prekidača, nezavisnog od Interneta, kojim bi mogao da bude neutralisan u svakom trenutku.
„Prvi put ćemo se suočiti sa nečim što je pametnije od najpametnijeg čoveka. Teško je reći tačno kada, ali u jednom trenutku radna mesta više neće biti potrebna. Moći ćete da radite iz ličnog zadovoljstva, ali veštačka inteligencija će sve obavljati“, tvrdi Mask.
Ilon Mask ne može da se odluči da li ta vizija budućnosti stvara lagodu ili nelagodu.
Jedno je sigurno, prvi korak ka partnerstvu visoke tehnologije i vlada ka regulisanju razvoja veštačke inteligencije je načinjen ovde gde je era računarstva i počela – u Blečli parku.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.