SRBIJA – Ministarstvo poljoprivrede preduzima različite korake u digitalizaciji poljoprivrede kako bi povezalo održivost sa naprednim tehnologijama, izjavio je danas ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović i ocenio da je uvođenjem informacionog sistema eAgrar u martu 2023. godine omogućena potpuna digitalizacija upravljanja subvencijama, što je dovelo do boljeg upravljanja, brže obrade zahteva i realizacije plaćanja, kao i bolje kontrole namenskog korišćenja sredstava.
Martinović je govoreći o ulozi inovacija i digitalizacije u poljoprivredi u budućnosti u kontekstu industrije 5.0 u Srbiji na okruglom stolu na Poslovnom forumu Srbija-Italija dodao da ovaj sistem ujedno predstavlja i osnovu za uspostavljanje integrisanog sistema za administraciju i kontrolu, na kome se već radi.
Kako je naveo, uspešna implementacija pomenutih podsticaja zahteva saradnju između države, naučnih institucija i privatnog sektora, a u cilju stvaranja uslova za inovacije, prosperitet i bolji kvalitet života u ruralnim sredinama.
Ministar je naglasio da je Srbija, u okviru IPARD III programa za period 2021-2027, svoje napore fokusirala na razvoj digitalne poljoprivrede i dodao da je digitalizacija ključna za prevazilaženje problema nedostatka radne snage u poljoprivredi, ali i za povećanje produktivnosti i smanjenje uticaja na životnu sredinu kroz prakse poput „precizne poljoprivrede“.
Naveo je da su u skladu s tim, u okviru mere 1 IPARD III programa, između ostalog, podržane investicije u digitalizaciju poljoprivredne proizvodnje, opreme za preciznu poljoprivredu, dronovi kao i kompjuterski hardver i softver, dok su u okviru mere 3 ovog programa podržane investicije u poljoprivredne objekte i tehnologije u preradu i marketing sa ciljem modernizacije i osavremenjivanja postupka prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda.
„U skladu sa strategijom pametne specijalizacije u Srbiji, koja prepoznaje oblast ‘Hrana za budućnost’, kao jedan od temelja strategije, predviđa se ulaganje u visokotehnološku poljoprivrednu proizvodnju, prehrambene proizvode dodate vrednosti i održivi lanac proizvodnje hrane, što je i prepoznato kroz navedene mere IPARD III programa. Takođe, Republika Srbija je posvećena implementaciji ciljeva održivog razvoja definisanih od strane Ujedinjenih nacija, od kojih se veći broj direktno ili indirektno odnosi na poljoprivredu. Zato je važno da put ka industriji 5.0, odnosno ka poljoprivredi 5.0 bude usklađen sa ovim ciljevima, kako bi omogućili ravnomeran razvoj čovečanstva i očuvanje planete Zemlje“, zaključio je Martinović.
On je u okviru foruma, a prethodno na okruglom stolu na kom je učestvovao, prisustvovao i bilateralnom sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i potpredsednika Saveta ministara i ministra spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije Antonia Tajanija.
Današnji poslovni forum organizovan je pod pokroviteljstvom Privredne komore Srbije (PKS) i uz podršku Ambasade Italije i italijanske Agencije za trgovinu (ITA) i okupio je ministre u Vladi Srbije, više od 500 privrednika, predstavnika srpskih i italijanskih kompanija iz gotovo svih sektora privrede, od poljoprivredno-prehrambene proizvodnje do IKT i energetike.
Ukazao je i da ministarstvo na čijem je čelu svake godine izdvaja podsticaje za unapređenje sistema kreiranja i prenosa znanja, koji predstavljaju neophodan mehanizam za razvoj poljoprivrede i ruralnih zajednica.