INĐIJA – Povodom jubileja – dvesta godina od rođenja Dr Đorđa Natoševića, lekara, jednog od prvih srpskih pedagoga, nadzornika srpskih škola u Austrougraskoj, prvog pisca udžbenika u Srba po Vukovom pravopisu, osnivača učiteljskih škola u Pakracu, Novom Sadu, Кarlovcu, Pančevu, osnivaču prvog srpskog pedagoškog lista “Školski list” i prvih srpskih dečijih novina “Prijatelji srpske mladeži”), u Кulturnom centru Inđija, održana je manifestacija pod nazivom “Natošević nije zaboravljen”.
Prisutnima se prvo obratio pomoćnik predsednika opštine Inđija – Živan Živanović, koji je istakao da, iako lekar po struci, Đorđe Natošević je najveći doprinos dao srpskoj prosveti, te da u njegovu čast na teritoriji inđijske opštine, dve škole i biblioteka nose ime ovog srpskog pedagoškog velikana. Zajednički cilj je da se mlađe generacije upoznaju sa doprinosom Đorđa Natoševića, a lokalna samouprava nastoji da iz godine u godinu poveća izdvajanja namenjena obrazovnim ustanovama na teritoriji opštine Inđija, kako bi se poboljšao kvalitet vaspitno obrazovnog rada.
Potom su se publici himnom, referatom i skečom predstavili učenici OŠ “Dr Đorđe Natošević” iz Novog Slankamena.
Nakon toga, besedom o Natoševiću se obratio Simo Potkonjak, inicijator pomenute manifestacije (pripovedač, pisac pesama za decu, član Udruženja dramskih pisaca Srbije, dobitnik mnogobrojnih drštvenih priznanja).
U nastavku programa, rad i dostignuća Narodne biblioteke “Dr Đorđe Natošević”, Inđija kao i srednje stručne škole “Dr Đorđe Natošević” iz Inđije su prezentovale direktorice pomenutih ustanova: Branislava Tanasić i Elijana Mandić.
Svoj doprinos ovoj manifestaciji su dali i članovi КUD-a “Soko” iz Inđije, profesor SŠ” Dr Đorđe Natošević”, Inđija – Dragan Gvozdenović, a posebnu pažnju izazvao je nastup najmlađeg i najmnogobrojnijeg mešovitog hora učenika OŠ “Jovan Popović” iz Inđije.
Prateći deo manifestacije “Natošević nije zaboravljen” je bila izložba arhivske građe u holu Кulturnog centra.
Na kraju programa, učesnici i posetioci su bili u prilici da se upišu u “Živu knjigu istorije”, koja će se trajno čuvati u Zavičajnom odeljenju Narodne biblioteke “Dr Đorđe Natošević”.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.