PANČEVO – Manifestacija „Jedna knjiga jedan grad“ u Pančevu u organizaciji Gradske biblioteke Pančevo biće održana 2. i 3. novembra.
Ovogodišnja manifestacija “Jedna knjiga jedan grad“ u svom središtu ima knjigu proslavljenog domaćeg autora Slobodana Tišme „Život pesnika“ u podnaslovu „political nigredo“.
Premda je ovo autobiografska knjiga, koja svoje uporište ima u stvarnosti, na momente osećamo jasan prodor fikcionalnog što čitavom delu daje poseban poetički šarm i stvara novu distancu sa koje se mogu tumačiti određeni doživljaji, situacije, ljudi i ideje.
Detinjstvo i mladost Slobodana Tišme postaju paradigma odrastanja svih tih neobičnih, talentovanih i jurodivih dečaka u Novom Sadu u vreme Titove Jugoslavije. Ali, pre svega, i zbog svog podnaslova, ova knjiga potcrtava jedan mnogo veći društveni problem današnjice, a to je položaj pesnika, odnosno istinskog umetnika u svetu. Da li je to najniža lestvica na koju je mogao da propadne stvaralac u savremenoj kulturi i da polako trune, kako to naglašava alhemičarski izraz „negredo“?
Ako je u svesti savremenog čoveka potpuno iščezao smisao ili ljubav za poeziju i pesnike, dakle stvaraoce, čemu se humanom možemo nadati u bilo kojem obliku političke zajednice ovog birokratsko-tehnološkog sveta? Vreme ravnodušnosti i cinizma, vašarskih svečanosti i bulevarskog teatra, ne privlači i ne odgaja pesnike, ono ih pušta da trule i raspadaju se.
Simbolično, knjiga Slobodana Tišme predstavlja kratku istoriju raspada humanističkog pogleda na svet i život u poslednjih sedamdesetak godina. Zapad je od antičke grčke preuzeo predstavu da je upravo u vreme procvata helenske kulture čovek, zaista, živeo kao moralno biće sa izgrađenim smislom za lepo u umetnosti, rečju da je bio „biće kulture“. Danas se to nasleđe helenskog sveta i svi kasniji napori na očuvanju duha umetnosti, doživljavaju kao poderani stari džemper koga se treba zanavek kurtalisati. Tako danas rade Evropljani i mi zajedno s njima. Bacamo sve svoje prave kulturne vrednosti u kontejner, a zamenjujemo ih surogatima najodurnije velegradske zabave.
Na ovome primeru se vidi da je kod svih nas slomljena volja da pružimo otpor. Kultura je prešla u civilizaciju i javio se zastrašujući osećaj ravnodušnosti koji je prožeo biće modernog čoveka. Evropa više sebe ne doživljava kao prostor zavičaja, ona prezire samu sebe.
Sreda 2. novembar u 19 sati / Čitaonica gradske biblioteke Pančevo
„Percepcija savremene poezije i pesnika“
Učesnici: Ana Marija Grbić, pesnikinja i pripovedačica / Danica Vukićević, pesnikinja Dragan Đorđević, teoretičar kulture / Moderator: Jasmina Topić
Prateći tematske linije Tišminih razmišljanja u našoj knjizi u fokusu – ,,Život pesnika” – razgovaramo o istoj i uvek aktuelnoj temi, kakvo je mesto poezije danas u našoj književnosti ali i generalno; još više kakva je percepcija pesnika, i to iz ugla nekoliko generacija autora koji se bave i pisanjem i uređivanjem, pa i još jednim fenomenom današnjice: književnim radionicama.
Slobodan Tišma u uvodnom poglavlju knjige kaže:
,,(…) lepa književnost je veoma stara intelektualna disciplina, mnogo toga se naslagalo od antike do danas. Ipak, ništa ne može prevazići svežinu Homerove Odiseje, dašak morski. A svežina je sve, živimo, tj. pišemo, tj. čitamo, da bismo osetili svežinu, mladost trenutka. Pisanje je samo iznalaženje puteva ka zadovoljstvu, razne strategije su na raspolaganju kako bi se ostvario užitak, ali to uopšte nije jednostavno i najčešće je bezuspešno.”
Četvrtak, 3. novembar u 19 sati / Čitaonca gradske biblioteke Pančevo
Predstavljanje knjige „Život pesnika – political nigredo“
Učesnici: Slobodan Tišma, pisac / Relja Dražić, glavni i odgovorni urednik izdavačke kuće Nojzac / Moderator: Nemanja Rotar
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.