VAŠINGTON – Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali započeće sutra radnu posetu Vašingtonu, gde će učestvovati na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke.
Prolećni sastanak MMF-a i Svetske banke počeo je u ponedeljak, 21. aprila i trajaće do subote, 26. aprila. Skup u Vašingtonu okuplja guvernere centralnih banaka, ministre finansija, članove parlamenata, rukovodioce privatnog sektora, predstavnike organizacija civilnog društva i akademike kako bi razgovarali o pitanjima od globalnog značaja. Prvog dana boravka u Vašingtonu, potpredsednik vlade će imati sastanke sa tri međunarodne rejting agencije „Standard and Poor΄s“, „Moody΄s“ i „Fitch Ratings“, kao i sa zamenikom generalnog dirketora MMF-a Bo Lijem i potpredsednicom Svetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonelom Basani, najavilo je Ministarstvo finansija.
Tokom boravka u Vašingtonu, ministar Mali će prisustvovati i sastanku Konstituence, a u petak će se sastati sa investitorima, gde će predstaviti potencijale Republike Srbije za dalja ulaganja. Prvi potpredsednik Vlade Srbije će se poslednjeg dana posete Vašingtonu sastati sa šefom misije MMF-a za Srbiju Donalom Mekgetigenom i direktorom Sektora za Evropu u MMF-u Alfredom Kamerom, navedeno je u saopštenju ministarstva.
Delegaciju Srbije na skupu MMF-a i SB predvodiće i guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković, koja je i guverner Srbije u MMF-u.
Predstavnici Srbije će i tokom ovogodišnjeg prolećnog zasedanja imati niz bilateralnih susreta sa visokim predstavnicima ovih međunarodnih institucija sa kojima će razgovarati o aktuelnim programima saradnje kao i o pitanjima od značaja za makroekonomsku i finansijsku stabilnost u uslovima povećane globalne neizvesnosti i brzih promena. U Vašingtonu će biti održani i sastanci Međunarodnog monetarnog i finansijskog komiteta i Zajedničkog komiteta za razvoj, savetodavnih organa MMF-a i Grupacije Svetske banke.
Glavne teme biće globalni izazovi kao što su usporavanje ekonomskog rasta, dužničke krize, klimatske promene i trgovinske tenzije. Diskutovaće se i o svetskoj ekonomskoj perspektivi, iskorenjivanju siromaštva, ekonomskom razvoju i efikasnosti pomoći, a neke od tema biće i zapošljavanje, strukturne promene i rodna ravnopravnost na tržištima rada.