Mali: Srbija nema ni razlog ni potrebu da traži reprogram kredita kineskoj banci

BEOGRAD – Ministar finasija Siniša Mali demantovao je danas informaciju koju su preneli pojedini mediji da je Srbija tražila reprogram kineskog duga, a da su Kinezi to odbili.

„Srbija nije, niti ima potrebe ni razloga da traži reprogram kredita kineskoj banci Export Import Bank of Kina, kako je, pozivajući se na neimenovane izvore, danas netačno i neprovereno objavio portal demostat.rs“, napisao je Mali na Fejsbuku. Ministar je naglasio da su javne finansije Srbije stabilne, da sve svoje obaveze otplaćujemo bez teškoća, na vreme i da su sredstva blagovremeno obezbeđena, čak i za sve kreditne obaveze koje tek pristižu. „Neprovereni, neimenovani izvori ovakvih vesti su isključivo maliciozni pokušaj unošenja nesigurnosti i širenja potpunih neistina i lažnih vesti“, napisao je Mali.

Kako je naveo, trenutni nivo srpskog javnog duga od 51,3 odsto BDP-a je stabilna pozicija zaduživanja, koja nam sa visokom likvidnošću države, sa više od 500 milijardi dinara na računu u ovom trenutku, daje prostora da o refinansiranju svojih obaveza uopšte i ne razmišljamo, naročito imajući u vidu nivo kamatnih stopa u svetu i trend rasta cene zaduživanja.

On je dodao i da je prosečna stopa zaduživanja Srbije početkom ove godine iznosila 2,93 odsto.

„Ono što se insinuira u tekstu sa izvorima sa margina, značilo bi da se srpske obaveze prema kineskim bankama, bez razloga, morale reprogramirati po višim cenama, iako se i u samom tekstu navodi kontradiktoran podatak u naslovu …Takođe treba znati i da je za kineske kredite teško naći isplativu alternativu. Ne samo da su skoro svi krediti dati sa fiksnom kamatnom stopom, već je ona i vrlo niska, uglavnom samo dva do tri odsto, što je u aktuelnom trenutku nemoguće dobiti na finansijskim tržištima…“, napisao je ministar finansija..

Mali je naglasio i da je ukupno stanje javnog duga Srbije prema pomenutoj kineskoj banci u ovom trenutku 2,3 milijarde evra i da čini 6,6 odsto ukupnog javnog duga Srbije, dok dug prema finansijskim međunarodnim organizacijama čini 20,6 odsto ukupnog duga, te da 25 odsto ili četvrtinu duga čini dug po emitovanim obveznicama na međunarodnom tržištu.

„Ovi podaci upućuju na zaključak da je srpski javni dug dobro diversifikovan, što nas uz stabilne javne finansije i likvidnost čini ekonomski stabilnom zemljom, te reprogrami kredita nisu u planu, niti su potrebni, pa ih nismo ni tražili“, rekao je ministar.

Prema njegovim rečima, Srbija je obezbedila finansiranje svih kreditnih obaveza, ne samo za ovu godinu, kada nam do njenog isteka dospeva na naplatu oko 230 milijardi dinara, već i za narednu godinu. „Sledeće godine dospeva oko 240 miliona evra obaveza po osnovu kineskih kredita, što je svega oko četiri odsto obaveza koje dospevaju po osnovu javnog duga, odnosno glavnica i kamata. Osim toga, navedeni krediti prema kineskim bankama su u fazi povlačenja sredstava, pa nema ni potrebe za reprogramom koji bi morao da podrazumeva produžetak roka otplate i bolje uslove za kredite koji već imaju dugu ročnost, odobreni su sa fiksnom kamatnom stopom i izuzetno su povoljni za današnje svetske uslove zaduživanja, imajući u vidu da nose kamatnu stopu ispod tri odsto“, kazao je Mali. To Srbiji, kako naglašava ministar, u uslovima svetskih ekonomskih nestabilnosti daje prostora za finansijski manevar potreban svakoj zemlji u uslovima krize. „Naš najvažniji cilj je neugrožavanje makroekonomske stabilnosti zemlje i javnog duga, u čemu imamo i podršku MMMFa sa postojećim aranžmanom što nam govori da smo na dobrom putu. Svetski rast kamatnih stopa dočekali smo spremni, sa zaduživanjem pod dobrim uslovima, i imamo dovoljno prostora da očuvamo stabilnost, čak i u slučaju nastavka rasta kamatnih stopa na međunarodnom tržišu“, objavio je Mali na Fejsbuku.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.