BEOGRAD – Sporazum o slobodnoj trgovini obuhvata 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine, rekao je danas ministar finansija Siniša Mali i istakao da sporazum predviđa da se u Kinu bez carine izvoze jabuke, šljive, breskve, sojino ulje, ali i vino, rakija, med, farmaceutski i industrijski proizvodi.
U odgovoru Dušanu Nikeziću, bivšem ministru finansija i članu Stranke slobode i pravde, ironično je primetio da “zaista treba da nas bude sramota što smo srpskoj privredi otvorili vrata ogromnog tržišta sa zemljom sa kojom nas vezuje čelično prijateljstvo”.
Umesto toga, napisao je Mali na Fejsbuju, trebalo je da kao pre 2012. godine držimo privredu na dnu kako bismo mogli da manipulišemo mizernim platama građana i obećavamo kule i gradove.
“Nismo nikada i nikada nećemo to raditi. Mi kule i gradove gradimo, ne obećavamo. Jer, ono što je dobro za srpsku privredu dobro je za sve građane Srbije”, istakao je on. Dodao je da su nesagledive i dugoročne posledice po srpsku privredu, radna mesta i standard svih naših građana ostavili samo potezi prethodnih vlasti u Srbiji i zapitao Nikezića kako ga nije sramota da baš toliko glasno ništa ne zna o elementarnim principima međunarodne ekonomije, a bio je čelnik Ministartsva finansija. “Naučili ste, izgleda tada, samo principe funkcionisanja ličnog budžeta. A, jasno mi je da ne znate kako se jedna zemlja ekonomski pokreće do tačke odakle kreće nezaustavljiv razvoj. Da ste znali to da uradite, ne bismo ovoliko godina ispravljali vaše greške i ne biste mislili danas da Sporazum o slobodnoj trgovini sa NR Kinom može ikako biti nešto loše za Srbiju”, napisao je Mali.
Ocenio je da je sve svoje loše, Srbija ostavila iza sebe nakon izbora 2012. godine i da Nikezić danas srećom može samo da šeta ispod prozora institucija u kojima ništa korisno nije uradio. “Jeste, zapravo, ali za sebe, 619 miliona evra zarade za nekoliko godina koliko ste vi i Dragan Đilas bili na vlasti. Rupe u ličnom budžetu očigledno je da nemate, ali imate ogromne rupe u ekonomskom znanju jer je zaista nemoguće da ne znate kolika je izvozna šansa za Srbiju Sporazum sa Kinom, šansa da zaposlimo naše ljude, da našim proizvođačima otvorimo tržište na kome će biti konkurentniji jer će trošak izvoza biti znatno manji, tržište gde možemo da izvezemo srpske jabuke, proizvod na koji smo toliko tradicionalno ponosni”, istakao je Mali.
Dodao je da sadašnja vlast radi tako da bude više posla za građane Srbije i više profita za srpske firme, da budu veće plate, veći ekonomski rast i veći standard građana. “Znam da vam je sve to bilo nedostižno, ali i vi ste građanin ove zemlje pa je jednostavo bolje da se prepustite uspehu i iz svog poraza konačno nešto i naučite. Kina je u 2022. bila drugi najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije posle Nemačke. Obim robne razmene između Srbije i Kine iznosio je 6,15 milijardi dolara dok je u toj vašoj 2012. u koju biste da nas vratite robna razmena Srbije i Kine iznosila 1,4 milijarde dolara, a srpski izvoz u Kinu gotovo da nije ni postojao”, naveo je Mali.
Naglasio je da tokom narednih 10 godina, srpski izvoz u Kinu povećan čak 182 puta i da je Srbija već deceniju na uzlaznoj putanji. “Vaši perfidni pokušaji relativizacije svakog ekonomskog uspeha ne mogu taj put ugroziti. Ali, nastavite da se trudite jer je i ovaj naš uspeh nastao iz ogromnog truda i to je jedini uspešan recept”, poručio je Mali Dušanu Nikeziću.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.