Mali: “Potvrđen kreditni rejting Srbije, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje”

Siniša Mali

SRBIJA – Agencija Fitch Ratings je u svom najnovijem izveštaju potvrdila kreditni rejting Republike Srbije na nivou BB+, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.

Ovu vest, uz komentar, objavio je ministar finansija Siniša Mali na svom zvaničnom Instagram nalogu.

“Agencija Fitch navodi da je rejting Srbije podržan kredibilnom makroekonomskom i fiskalnom politikom, koju vodi Vlada Republike Srbije, kao i snažnim rastom BDP-a tokom prethodne godine. Snažan rast ekonomske aktivnosti, rast poreskih prihoda, uz postepeno ukidanje Vladinih mera za podršku privredi, uticali su na smanjenje deficita opšte države, koji je u 2021. godini iznosio 4,2% BDP-a”, dodao je Mali.

Takođe, Agencija Fitch očekuje nastavak postepenog smanjivanja budžetskog deficita, i predviđa njegovo smanjenje na 3,1% BDP-a u 2022. godini, odnosno na 1,8% BDP-a u 2023. godini.

“Zahvaljujući snažnom oporavku domaće tražnje, u 2021. godini ostvaren je rast bruto domaćeg proizvoda od čak 7,5%. Takođe, i u narednim godinama očekuje se rast BDP-a iznad dugoročnog trenda”, napisao je Mali.

Agencija smatra da je očuvan jak bankarski sektor, ostvaren rast kreditne aktivnosti, smanjeno učešće problematičnih kredita, kao i da su preduzete pravovremene i sveobuhvatne fiskalne i monetarne mere.

“Odgovorno vođenje ekonomske politike u prethodnim godinama i dobri ekonomski rezultati, ostvareni u periodu pre i zadržani tokom pandemije, rezultirali su postizanjem stabilnih i održivih javnih finansija, a efekti krize u Republici Srbiji su znatno ublaženi”, istakao je ministar finansija.

Agencija konstatuje da se učešće javnog duga opšte države u bruto domaćem proizvodu stabilizovalo na 57,5% na kraju 2021. godine i očekuje njegovo vraćanje na silaznu putanju, uz projektovani pad na 52,5% na kraju 2023. godine. Agencija pohvaljuje i činjenicu da je prosečno vreme do dospeća duga produženo na 8,3 godina, sa 6,1 godine, koliko je iznosilo na kraju 2019. godine. Očekivanja Agencije su da će se u 2022. godini emitovati dug prevashodno u domaćoj valuti, što će dovesti do rasta učešća duga denominovanog u dinarima i smanjenja valutnog rizika”, napisao je mali na svom Instagram nalogu.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Pročitajte još:

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.