Mali potpisao tri ugovora sa Saudijskom Arabijom vredna 205 miliona dolara

BEOGRAD – Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali i izvršni direktor Fonda za razvoj Saudijske Arabije Sultan Abdulrahman Almaršad potpisali su danas u Beogradu ugovore o finansiranju tri projekta u Srbiji koji su ukupno vredni 205 miliona dolara.

Potpisani su ugovori za finansiranje Projekta BIO4 kampusa za šta je namenjeno 65 miliona dolara, za Program jačanja infrastrukture za navodnjavanje za šta je namenjeno 75 miliona dolara i za Projekat operatera prenosnog sistema EMS (faza 1) za šta je namenjeno 65 miliona dolara.

Mali je nakon potpisivanja tih dokumenata rekao da će se ovi projekti finansirati iz kredita koji je na 20 godina, a po izuztno niskoj fiksnoj kamatnoj stopi od 2,5 odsto, što su, kako je naglasio, izuzetno povoljni finansijski uslovi.

Foto: Tanjug/SAVA RADOVANOVIĆ

Ministar je naveo i da se sa aspekta upravljanja javnim dugom, ova kamatna stopa smatra veoma konkurentnom na međunarodnom finansijskom tržištu, posebno u kontekstu složenih infrastrukturnih i energetskih projekata.

“Nama je veoma važno da taj novac stiže u našu zemlju po ovim uslovima. Dakle, pokazuje da upravljamo javnim dugom na pravi način, jer ako uzmete u obzir da se sada na 20 godina državna obveznica SAD kotira negde na 4,4 odsto, a ovo je 2,5 odsto ,najbolje se vidi koliko su to povoljni izvori finansiranja”, rekao je Mali.

On je zahvalio sultanu na tome što su imali poverenja u Srbiju da se napravi ovaj prvi korak i izrazio nadu da će se  nakon ovog sporazuma i uspešne realizacije projekta u njemu otvoriti vrata za dalju saradnju između Saudijske Arabije i Srbije.

Mali je naveo da ovi sporazumi treba da omoguće da se finansiraju tri velika i važna projekta u Srbiji.

“Jedan je projekt izgradnje BIO4 kampusa odnosno najvećeg kampusa, instituta, za biotehnologiju u ovom delu Evrope. Radovi na tom projektu treba da krenu narednih nekoliko nedelja i deo njih će biti finansiran upravo zahvaljući sporazumu sa Razvojnim fondom Saudiske Arabije”, rekao je ministar finansija.

Foto: Tanjug/SAVA RADOVANOVIĆ

Podsetio je da će u tom kampusu biti sedam fakulteta, 11 naučno-istraživačkih scentara, kao i 300 laboratorija, što je, kako je rekao, veliki iskorak napred za Srbiju, ali  i poziv mladima da ostanu i da svoju budućnost pronađu ovde.

Mali je rekao da se drugi projekt odnosi na navodnjavanje i deo novca iz ovog kedita će se iskoristiti za dalje ulaganje u sisteme za navodnjavanje u našoj zemlji, dok će deo novca biti uložen u ulaganje u Elektromrežu Srbije.

“Nastavljamo sa sim onim projektima koji su važni za dalji rast i razvitak naše ekonomije. Želim da zahvalim našim prijateljima iz Saudijske Arabije jer je ovo prvi sporazum, koji potisujemo na ovaj način i jedan veliki iskorak napred za obe strane. Nama je želja da gradimo prijateljstva i radimo sa što većim brojem zemalja”, kazao je Mali.

On je naveo i da je goste iz Saudiske Arabije upoznao i sa trenutnom  ekonomskom situacijom u Srbiji koja je, kako je naglasio, druga najbrže rastuća ekonomija u prvoj polovini ove godine.

“Imamo rekordno visoku stopu zaposlenosti, rekordno nisku stopu nezaposlenosti, rekordne direktne strane investicije, ulažemo puno i domaćini smo Ekspa 2027. godine”, rekao je on.

Izvršni direktorom Fonda za razvoj Saudijske Arabije Sultan Abdulrahman Almaršad rekao je da će ova tri projekta će imati dalekosežne posledice na razvoj Srbije odnosno na njeno osnaživanje i ojačavanje proizvodnje u poljoprivredi i bezbednosti hrane, preko inovacija i istraživanja u biotehnološkom sektoru i obezbeđivanja stabilnog i održivog energetskog pristupa.

“Zajedno, svi ovi projekti će pojačati otpornost ekonomije Srbije i unaprediće kvalitet života za sve buduće generacije”, naglasio je Almaršad.

Foto: Tanjug/SAVA RADOVANOVIĆ

Sultan je dodao da iskreno želi da Srbija nastavi sa ovim pravcem rasta i razvoja.

“Nadam se da će ovi projekti služiti kao pokretačka snaga za pozitivne promene i za održiv razvoj i usmeriti Srbiju ka prosperitetnoj budućnosti”, istakao je on.

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.