Mali o investicionom kreditnom rejtingu

BEOGRAD – Ministar finansija i prvi potpredsednik Vlade Siniša Mali rekao je danas da je Srbija dobila prvi put u istoriji investicioni kreditni rejting i to od najkredibilnije agencije „Standard end Purs“, što pokazuje da je to rezultat uspešne politike koju vodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i da je zadovljan što potvrdu za naš ekonomski napredak i razvoj dobijamo od renomiranih međunarodnih institucija.

On je u intervju za „Blic“ rekao da je to uspeh svih građana i dodao da je to istorijska vest, jer nakon perioda u kojem smo bili na ivici bankrota, a to je bilo pre 12 godina, stigli smo do investicionog rejtinga, poput zemalja članica EU.
„Agencija Standard end Purs nam je kreditni rejting podigla na nivo BBB minusa, sa izgledima za dalje povećanje, a ovakvom ocenom, potvrđeno je da Srbija uspešno sprovodi započete reforme i da se nalazi na putu razvoja i napretka“, rekao je Mali.

Mali je dodao da su pohvalili u izveštaju i otpornost srpske ekonomije, visok nivo deviznih rezervi i održiv nivo javnog duga i da je domaća tražnja glavni nosilac privredne aktivnosti, kao i da vodimo odgovornu fiskalnu politiku i dobro upravljamo makroekonomskom politikom.
On je govoreći o tome da ga je opozicija kritikovala da vodi neogovornu fiskalnu i makroekonomsku politiku, podsetio da je 2013. i 2014. godine, zbog neodgovorne politike prethodnog režima, tih sadašnjih kritičara, morali da prođemo kroz teške mere fiskalne konsolidacije, a zadesili su nas i poplave.

„Zato smo danas u društvu razvijenih zemalja, odnosno jedina zemlja u regionu Zapadnog Balkana, koja je dobila investicioni rejting. To znači da smo na nivou jedne Mađarske, Rumunije, koje su i dalje razvijenije od nas. Ali po pitanju sigurnosti, investicija, bezbednosti, dalje perspektive ekonomskog rasta i razvoja naše zemlje, apsolutno smo u rangu sa njima“, rekao je ministar.
On je naveo da je kroz izveštaj Agencije izraženo da će realan rast BDP biti u ovoj godini četiri odsto, kao i u nekoliko narednih godina.
Mali je objasnio da investicioni kreditni rejting BBB minus, predstavlja jedan od ključnih pokazatelja za investitore prilikom donošenja odluke da ulože novac u određenu zemlju.
„Pri tom investicioni rejting jedne zemlje omogućava povoljne uslove finansiranja, kako za državu, tako i za domaća preduzeća i za građane. On znači i smanjenje premije rizika naše zemlje, što automatski povlači i one vezane za ostale učesnike u ekonomiji, privredi uopšte, kompanije koje se zadužuju, ali ne samo za uzimanje kredita, već i kada ih poslovni partneri ocenjuju da li žele da rade sa njima“, rekao je Mali.

Ministar je dodao da investicioni kreditni rejting utiče i na kvalitetniji život građana, na dalji rast plata i penzija.
Mali je podsetio da su ove godine, sve tri rejting agencije dale pozitivne izglede da Srbija dobije povećanje kreditnog rejtinga.
Mali je dodao je je Misija MMF u Beogradu i da će biti do 15. oktobra.
„Razgovaramo o projekcijama za naredni period fiskalnoj disciplini, reformama, budžetu za narednu godinu, novom aranžmanu. Podsetiću vas, da je u julu IO direktor MMF- a doneo odluku o uspešnom završetku treće revizije stand-baj aranžmana sa Srbijom“, rekao je Mali.

Kako je dodao, oni su naveli da rast ubrzava, inflacija pada, deficit tekućeg računa platnog bilansa se smanjuje, rezerve su na rekordnom nivou.
„Proširen je centralni elektronski registar zarada i zapošljavanja ISKRA za sektor obrazovanja, usvojen novi zakon o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu, da bi bila efikasnija. Pošto je tekući stend-baj aranžman u fokusu imao sektor energetike, Vlada je usvojila i plan investicija za energetski sektor, sa prioritetima i troškovima za projekte koji mogu da se sprovedu u narednih dve do pet godina. Pored promenjene pravne forme EPS-a u AD donet je i plan njegovog restruktuiranja. EPS je usvojio novu metodologiju za određvanje cene snabdevanja električnom energijom za komercijalne kupce. Pritom je usvojena i nova metodologija za obračun cene gasa“, objasnio je Mali.

Kada je reč o penzijama, Mali je naglasio da će svi penzioneri dobiti uvećanje u decembru, umesto u januaru, koje će biti 10,9 odsto.
„To znači da će prosečna penzija u ovoj godini biti 46.138 dinara, odnosno 394 evra, što je skoro dupli rast u odnosu na 2012. godinu, kada je bila 204 evra. Takođe, prosečna penzija će u 2025. godini biti oko 436 evra“, rekao je Mali.
Govoreći o tome da su povećani i troškovi života, i da li je to dovoljno, Mali je rekao da u odnosu na avgust prethodne godine, ove godine je realni rast penzija bio 16 odsto, a u periodu od januara do avgusta 15,3 odsto.

„To znači da i pored inflacije, penzije značajno rastu, a samim tim i životni standard naših najstarijih“, dodao je on.
Mali se osvrnuo i na rast plata i rekao da će od 1. januara naredne godine biti povećane i plate u javnom sektoru.
„Kao što smo i obećali, nastavno osoblje i vaspitačice u predškolskim ustanovama će dobiti dvocifreno povećanje plata, oko 50 odsto veće od ostatka javnog sektora“, naglasio je on.
Prosvetari su nezadovoljni povećanjem i štrajkuju, a Mali odgovarajući da li je moglo biti više, objašnjava da je predlog da nastavno osoblje i vaspitačice od 1. januara dobiju plate uvećane za 12 odsto, dok nenenastavno osoblje dobije povećanje za osam odsto, koliko bi bilo povećanje ostalima u javnom sektoru.

„Pošto svake godine postoji kontinuirani rast zarada, očekujemo da prosečna plata ove godine bude oko 840 evra. Prosečne plate su nam u skladu sa svim postignutim rezultatima, da decembra 2024. budu više od 925 evra, a prosečna 839 evra, dok će decembra 2025. godine biti 1.022 evra, a prosečna za celu godinu 923 evra. Realni rast u ovom periodu 2020-2025. godina će iznositi 37,3 odsto, što nas približa ispunjenju obećanja da će do kraja 2027. godine prosečna plata u Srbiji biti 1.400 evra“, rekao je Mali.
Ministar je govorio i o budžetu za 2025. godinu i rekao da Ministarstvo finansija uveliko radi na predlogu budžeta za narednu godinu i da očekuje da će se krajem novembra naći u parlamentu.
Da li će biti više para u 2025. godini za sve, pre svega prosvetare, Mali je rekao da se nastavlja sa poboljšanjem kvaliteta života građana, kroz povećanje njihovih plata, penzija i minimalne zarede.
„Istovremeno nastavljamo sa realizacijom velikih kapitalnih projekata koji predstavljaju naš izvor rasta i koji doprinose napretku i razvoju Srbije, a time opet i kvalitetu života građana. Ti projekti su predviđeni i programom ‘Skok u budućnost- Srbija 2027’ u okviru kojeg ćemo realizovati 323 projekta širom Srbije, vrednosti ukupno 17,8 milijardi evra. To će biti jedan pozitivan, razvojan budžet kojim ćemo nastaviti politiku daljeg ekonomskog osnaživanja i jačanja naše zemlje“, podvukao je Mali.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.