Danas je zvanično otvoren 31. po redu Kopaonik biznis forum. Na otvaranju se obratio i ministar finansija Siniša Mali.
Mali je započeo obraćanje nakon guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković.
Kazao je da smo u proteklom periodu sačuvali ekonomsku stabilnost. “Interesanto, osim toga, ostvarili smo i ekonomski rast”, dodao je.
Cilj da Srbija ostvari ove godine stopu privrednog rasta od 3,5 odsto, a da se do 2027. vrati u zonu visokog rasta BDP od šest i sedam odsto.
Mali je podsetio da je 2019. godine, neposredno pre pandemije koronavirusa, stopa rasta našeg BDP-a bila 6,4 odsto.
“Zahvaljujući merama fiskalne konsolidacije i ogromnim stimulansima za razvoj naše ekonomije, mi smo 2018. polagano ubrzavali, 2019. još više ubrzavali, međutim desila se 2020. kada je krenula pandemija i upravo ka tim stopama rasta hoćemo da se vratimo, od šest i sedam odsto”, istakao je Mali.
On je rekao da će tome doprineti projekat Skok budućnost – Srbija 2027.
“U pitanju je upravo ta želja da se vratimo u zone visokog rasta naše ekonomije. Mi smo prošle godine prvi put prešli tu granicu od 69 milijardi evra kada je reč o vrednosti našeg BDP-a. Ove godine planiramo rast od 3,5 odsto, naredne godine četiri odsto. Mi smo prošle godine uprkos svim izazovima, kada je jedna Nemačka ostvarivala negativne stope rasta, imali privredni rast Srbije od 2,5 odsto. Očuvala svoju makroekonomsku stabilnost i sa stopama rasta koje sam naveo – da, realno je da mi idemo preko 90 milijardi evra vrednosti BDP 2027. godine”, rekao je Mali.
On je rekao da će 2027. godine, kada budemo domaćini specijalizovane izložbe Ekspo, ako nas geopolitička situacija posluži na pravi način, imati vrednost BDP od 100 milijardi evra i dodao da je to potpuno ostvarivo.
Od 5. marta biće primenjen sistem za prepoznavanje radnih dozvola između Srbije, Severne Makedonije i Albanije.
Javni dug nam je ispod 53 odsto, daleko isprod nivoa Mastrihta.
Mali je istakao da je Srbija imala rekordnu stopu zaposlenosti kao i da je jasan trend otvaranja novih fabrika.
Što se plata tiče, rekao je da prošle godine bio cilj da se kroz povaćanje zarada sačuva realni dohodak.
“Ono što je dobro je što plate kontinuirano rastu. Ove godine u decembru se očekuje 920-930 evra. 2025. će biti preko 1.000 evra. Plate su u realnom iznosu prošle fodine bile 2,4 u plusu, a penzije 8,7. U realnom iznosu smo se borili za povećanje penzija za 50 odsto za dve godine”, naglasio je Mali tokom svog obraćanja dodavši da će se sa ovom politikom nastaviti.
Prema njegovim rečima, realno je da očekujemo da prosečna zarada do 2027. godine dostigne 1.400 evra.
Zatim je pričao o putnoj infrastrukturi istakavši da u ovom trunutku gradimo 11 brzih saobraćajnica.
Više od 1.500 učesnika
KBF će do 6. marta okupiti više od 1.500 učesnika, a do srede će biti održano 35 panela, tri posebne sesije i četiri specijalna događaja.
U okviru centralne teme foruma “Novi globalni kontekst: Izazovi neizvesne budućnosti“, razgovaraće se i o temama koje se odnose na energetsku bezbednost i transformaciju, klimatske promene, zelenu tranziciju, cirkularnu ekonomiju, e-mobilnost, industriju 4.0, obrazovanje, mlade talente i uspešne preduzetnike.
Među glavnim učesnicima najvećeg ekonomskog skupa u regionu, pored premijerke Ane Brnabić biće i ministri Dubravka Đedović Handanović, Goran Vesić, Mihailo Jovanović, Darija Kisić, Slavica Đukić Dejanović, Jelena Begović, Slobodan Cvetković, Jelena Tanasković.
Specijalni gost KBF biće profesor Džefri Saks, direktor Centra za održivi razvoj Univerziteta Kolumbija, koji će se učesnicima skupa iz Njujorka obratiti onlajn.
Pored Saksa, među specijalnim gostima je i Ivail Izvorski, glavni ekonomista Svetske banke za Evropu i Centralnu Aziju.
Na forumu će kao gost govoriti i biznismen Miroslav Mišković.
Posebna pažnja biće usmerena na izglede za proširenje Evropske unije, kao i na budućnost automobilske industrije, konkurentnost izvozno orijentisanog sektora malih i srednjih preduzeća, zdravstvo, izgradnju visoko-prinosne privrede, ekonomske migracije, regionalnu privrednu saradnju, održivu poljoprivredu i sport.
U nedelju je održano šest panela, na kojima se govorilo o ekonomskim perspektivama zapadnog Balkana, makroekonomskim trendovima, KBF indeksu korporativne reputacije, kreativnoj industriji kao mostu ka uspehu, ovladavanju globalnom prodajom i ESG standarima – novom poglavlju poslovnog razvoja, a učesnici su bili zvaničnici MMF-a, Svetske banke, EBRD-a i SES-a.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.