Mali: 10.000 dinara za decu stariju od 16 koja nisu dobila pomoć podrške mladima

BEOGRAD – Ministar finansija Siniša Mali rekao je danas da će jednokratnu finansijsku pomoć od 10.000 dinara dobiti sva deca rođena posle 21. novembra 2006. godine i da je na taj način rešen problem one dece koja su imala manje od 16 godina kada su isplaćivane mere podrške mladima, a sada imaju više od 16 godina.

Mali je za RTS rekao i da će prijavljivanje, ukoliko danas Skupština Srbije usvoji zakon koji reguliše pomoć, početi 20. avgusta i da će trajati do 20. septembra.

„Nakon toga do kraja septembra isplatićemo 10.000 dinara svim majkama za decu do 16 godina. Ovo je nastavak ozbiljne politike koju vodimo još od kada je korona krenula. Da pomažemo našim građanima, onima kojima smatramo da je ta briga najpotrebnija“, rekao je Mali.

Naglasio je da je Zakon o jednokratnoj pomoći majkama za svu decu do 16 godina osmišljen na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i da će to obećanje dato roditeljima sve dece biti ispunjeno do kraja septembra .

„Svakoj majci ili hranitelju, staratelju, ocu isplatićemo 10.000 dinara jednokratne pomoći. Za to je neophodno da se prijave, preko veoma jednostavnog procesa na koji su građani već navikli. Preko Uprave za trezor“, pojasnio je Mali.

Istakao je da Vlada očekuje da će se prijaviti oko 1.000.190 dece i da će za tu pomoć biti izdvojeno oko 12 milijardi dinara, a kako je istakao tom isplatom ni na jedan način neće biti ugrožene javne finansije.

„Na ovaj način ne ugrožavamo naš ekonomski sistem već pokazujemo snagu. Veoma je teška situacija u svetu. Globalna kriza je očigledna. Velike zemlje su već ušle u recesiju. Pad BDP-a. A Srbija i dalje ima pozitivan rast BDP-a, a mi hoćemo da kroz podizanje plata i penzija obezbedimo ekonomsku aktivnost“, istakao je Mali.

Kazao je da poštuje mišljenje Fiskalnog saveta, ali da se ne slaže s njihovom ocenom da ove mere nemaju kapacitet da podstaknu privredni rast.

„Ako imate veći dohodak, veća je mogućnost da kupujete više roba i usluga i time obezbeđujete kompanijama u Srbiji koje zapošljavaju milione građana, da rade i proizvode. To je ekonomija jedan na jedan. Samo što ljudi to ili ne razumeju ili imaju neke druge namere“, objasnio je Mali.

Ministar je rekao da je ulaganje u građane i podizanje standarda veoma važno za razvoj.

„Ne vidim razlog da ne podižemo penzije, plate i da ne pomažemo majkama sa decom. Onima za koje smatramo da je naša pomoć najpotrebnija. Na ovaj način pokazujemo i stablnost javnih finansija i snagu naše ekonomija u trenucima kada rastu troškovi života. To ne možemo da zanemarimo“, istakao je Mali.

Dodao je da će pored pored zakona o jednokratnoj pomoći majkama za svu decu do 16 godina Skupština Srbije danas zasedati i povodom još 25 zakona koji bi trebalo da doprinesu daljem razvoju zemlje i podizanju životnog standarda.

„Recimo Zakon o planiranju izgradnje. Potpuno novi sistemski zakon koji treba da doprinese većem razvoju naše građevinske industrije i ulaganju u infrastrukturne projekte“, naglasio je Mali.

Mali je rekao i da će pored zakona na dnevnom redu biti i ratifikacija „veoma važnih finansijskih sporazuma“.

„Čak 12, kojim obezbeđujemo finansiranje za nastavak ulaganja u moravski koridor u Ruma-Šabac-Loznica auto-put, brzu saobraćajnicu Dunavska magistrala, od Požarevca do Golupca. Takođe, obezbeđujemo 200 miliona evra dodatnih sredstava za ulaganje u zdravstvo, nabavku opreme i rekonstrukciju opštih bolnica po celoj Srbiji. Zakon koji nam obezbeđuje dodatna sredstva za izgradnju tri nova tehnološka parka. I u Nišu i u Kruševcu, i u Čačku. To je veoma važno za naše mlade i podršku IT industrije“, rekao je Mali.

Dodao je da se na taj način nastavlja razvojna politika Vlade Srbije.

„Ono što je za nas važno je to da idemo od prvog septembra idemo sa povećanjem plata 5,5 odsto za prosvetare, za medicinske sestre, za negovateljice u ustanovama socijalne zaštite. Još 10 odsto svima njima i ostalima u javnom upravi ide povećanje plata od 1. januara. Zatim, 5,5 odsto vanrednog indeksacija penzija od 1. oktobra i od 1. januara najmanje 14,5 odsto povećanje penzija. Tako da ćemo mi od januara imati prosečnu penziju 390 evra“, naveo je Mali.

Ministar finansija se nije složio s ocenom da je inflacija velika u odnosu na rast plata i penzija.

„Imali smo za dve godine povećanje prosečnih penzija u Srbiji za 55,8 odsto. Nije porasla inflacija toliko. Ako je prosečna bila ove godine oko 12 odsto, već polako vidite smanjivanje inflacije u celom svetu, dakle i kod nas, negde do kraja godine da bude osam odsto. Ali ono što mi je veoma važno, inflacija će padati i pada, ali plate i penzije koje povećavamo, one će ostati kontinuirano visoke i dalje ćemo ih povećavati“, rekao je Mali.

Ocenio je da Srbija nije odgovorna za inflaciju, već da je ona uvezena, prvenstveno zbog rata u Ukrajini.

„Nije Srbija kriva ni za konflikt u Ukrajini ni za energetsku krizu, ali se na pravi način izborila sa tim“, naglasio je Mali i dodao da merama i politikom Vlade Srbije iz godine u godinu rastu plate penzije koje, smatra on, nikada nisu bile veće.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.