SRBIJA/FRANCUSKA – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je u danas u Pariz, na poziv predsednika Francuske Emanuela Makrona.
Predsednika Vučića kasnije danas očekuje radni ručak u Jelisejskoj palati koji će predsednik Makron prirediti u njegovu čast.
Vučić je uoči sastanka izjavio da je zahvalan što će imati priliku da se sastane sa Makronom.
Ova poseta dogovorena je krajem marta, kada su Vučić i Makron imali telefonski razgovor. Tom prilikom razgovarali su o svim aspektima saradnje dve zemlje i evropskom putu Srbije.
Francuski predsednik je u avgustu 2024. godine boravio u zvaničnoj poseti našoj zemlji, kada je pored Beograda posetio i Novi Sad.
Vučić je početkom aprila 2024. boravio u Francuskoj, a on i Makron su se 2024. godine susretali nekoliko puta na raznim evropskim i svetskim forumima, kao i prilikom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu.
Govoreći o odnosima između Srbije i Francuske, predsednik Emanuel Makron je tokom prošlogodišnje posete podsetio na dugogodišnje prijateljstvo dve zemlje, kao i na napredak u međusobnim odnosima, razmeni i partnerstvima u poslednjih pet godina. On je tada istakao da je veza između Srbije i Evropske unije već snažna, ali je ukazao da „perspektiva pristupanja EU ne privlači onoliko koliko bi trebalo, dok se u pozadini mešaju zabrinutosti i zamor, posebno u vezi sa ritmom pristupnih pregovora“.
Makron je naglasio da Srbija u potpunosti ima svoje mesto u Evropskoj uniji, opisujući je kao „veliku centralnu zemlju ovog regiona, sposobnu da bude glavni graditelj budućnosti pomirenja i saradnje“, ali i kao potencijalnu snagu inspiracije i razvoja – ako to, kako je rekao, sama želi.
Vučić i Makron su razgovarali na marginama samita Evropske političke zajednice sredinom jula 2024. u Velikoj Britaniji, i tada je predsednik Francuske najavio da uskoro dolazi u Beograd radi finalizacije pregovora o vojnim ugovorima dve zemlje, između ostalog i sporazuma o prodaji aviona „Rafal“ Srbiji.
Vučić je u februaru 2023. izjavio za medije da bi kupovina Rafala bila najveće izdvajanje srpskog vojnog budžeta „koje bi iznelo i do tri milijarde evra“.
Pored vojnih ugovora, saradnja se proširuje i na infrastrukturne i tehnološke projekte. Francuske kompanije već učestvuju u izgradnji beogradskog metroa, modernizaciji aerodroma „Nikola Tesla“, kao i u projektu upravljanja deponijom u Vinči.
Tokom Makronove posete 2024. godine, dvojica predsednika zajedno su posetili Novi Sad, gde su obišli kompaniju Šnajder Elektrik i Maticu Srpsku. Tom prilikom Vučić je istakao značaj ove posete za građane Srbije.
„Mnogo vam hvala što ste došli u Srbiju i što ste još jedanput pokazali poštovanje prema građanima ove zemlje, prema srpskom narodu. Mi u Srbiji to umemo da cenimo, umemo da poštujemo“, rekao je Vučić, dodajući da su on i predsednik Makron imali „duge razgovore koje će nastaviti i večeras i sutra“, o ključnim strateškim temama – bilateralnoj saradnji, evropskim integracijama, ali i o globalnim geopolitičkim pitanjima.
Francuski predsednik Makron je još tokom jedne od prethodnih poseta Beogradu istakao da je veza Srbije i Evropske unije već snažna, ali da „perspektiva pristupanja ne privlači onoliko koliko bi trebalo, dok se u pozadini mešaju zabrinutosti i zamor, posebno u vezi sa ritmom pristupnih pregovora“.
Ipak, on je naglasio da Srbija u potpunosti ima svoje mesto u EU – kao „velika centralna zemlja ovog regiona, sposobna da bude graditelj pomirenja i saradnje“, te i inspiracija za druge, ukoliko to želi.
Podrška Francuske evropskom putu Srbije ostaje čvrsta, ocenio je Vučić, podsećajući da Pariz ima važnu ulogu u evropskim i globalnim procesima.
Britanski Financial Times ocenio je da se ovim dogovorom Beograd strateški okreće ka Zapadu, posle višedecenijskog oslanjanja na ruske vojne avione, pre svega MiG-29.