Na današnji dan održana je Majska skupština.
Majska skupština održana je 1848. godine u Sremskim Karlovcima. Skupština je organizovana u formi dijaloga između predstavnika naroda s jedne, i mitropolita, protosinđela Sergija Kaćanskog i Nikanora Grujića s druge strane. Mitropolit je govorio o srpskoj istoriji, a zatim pozvao narod da se pobrine za svoju budućnost i prirodna prava koja pripadaju svim narodima podjednako.
Na ovoj skupštini, mitropolija je proglašena patrijaršijom na čelu sa Josifom Rajačićem, a takođe je proglašena Srpska Vojvodina na čelu s vojvodom Šupljikcem. Osim toga, Beču je poslat zahtev za srpsku autonomiju. Za zastavu je određena crveno-plavo-bela trobojka, ista kao zastava Kneževine Srbije.
Njenom održavanju je doprineo opšti talas revolucionarnih pokreta i buđenja nacionalne svesti u Evropi tog doba. Događaji koji su označili početak revolucije 1848. nizali su se jedan za drugim brzinom požara i u toku nekoliko dana zahvatili sve habzburške zemlje. Bečkoj revoluciji i obaranju kancelara Meterniha sledili su događaji u Pešti 15. marta. Revolucionarna omladina je formulisala nacionalni program u kojem su zahtevane građanske slobode i ravnopravnost svih narodnosti, opšta poreska obaveza, ukidanje feudalnih odnosa i tereta bez odštete i demokratski ustav sa opštim pravom glasa.
Istorijski zapisi ovog značajnog događaja su pored pisanog traga, bogati za jedan dragocen prikaz litografskog karaktera kojim je jedan od najčuvenijih slikara toga doba Pavle Simić uspeo naslikati kako je nacionalno oduševljenje u Sresmkim Karlovcima izgledalo ovekovečivši taj prizor i za naredne naraštaje.
Mitropolit Josif Rajačić, koji je sam učestvovao u sastavljanju ugarske vlade, povukao se u Sremske Karlovce. Isprva nije želeo da sazove skupštinu, smatrajući da je potrebno da se smire strasti i hladne glave promisli o budućim potezima. Ipak, na kraju je poklekao pred okupljenim narodom, koji je smatrao da je krajnje vreme za rešavanje srpskog nacionalnog pitanja.
Nakon bogosluženja u Sabornoj crkvi, narod se okupio u dvorištu Mitropolije, a Rajačić je kao mesto za skupštinu odredio prostor ispred stare konzistorijalne zgrade sa zasvođenim hodnikom.
iako je Austrija ugušila revoluciju u Ugarskoj i zavela apsolutizam, Majska skupština je među prvim zvaničnim događajima na kojima je jasno iskazana ideja o pripajanju Vojvodine Srbiji, koja će se i obistiniti 1918. godine.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.