BEOGRAD – Mandatar za sastav nove vlade Đuro Macut pozvao je danas u Skupštini Srbije na hitan dijalog sve činioce u visokom školstvu, uključujući i sve rektore, prorektore, dekane i sve studente, kako bi se kroz dijalog pronašla prihvatljiva rešenja i omogućio nastavak univerzitetskog rada u Srbiji.
„Ovo stanje, kakvo sada imamo, direktna je pretnja po opstanak naših univerziteta i to stanje mora da se prekine. Ovo je moj lični stav i tražim vašu podršku, da to bude od danas stav države, da institucije sistema funkcionišu i da niko ne sme da uzurpira prava drugih, zarad političkih ili bilo kojih drugih interesa“, rekao je Macut predstavljajući ekspoze tokom druge posebne sednice Nardone skupštine.
Kako je naveo, funkcionisanje univerziteta treba da bude u skladu sa potrebama savremenog društva i na korist široj društvenoj zajednici, dodajći da će država da omoguću jednaka prava svima.
„Ukoliko zadobijem vaše poverenje, poručujem svima, da su i moja vrata otvorena 24 časa, sedam dana u nedelji i da rešavamo sva otvorena pitanja na dobrobit države i naroda, i da ću i ja ići, gde god da kažu da treba da dođem, da razgovaramo. Pozivam i molim na hitnost u postupanju, jer Srbija ne može u nedogled da čeka, ova stvar se mora rešiti hitno. Oklevati nećemo i ne smemo“, rekao je Macut.
U govoru je naveo da traži podršku narodnih poslanika, kako bi započeo nacionalni dijalog o definisanju stanja u srpskoj prosveti i nauci.
„Neprihvatljivo je da škole ne rade i da se ne primenjuju odredbe Zakona o štrajku. Osnovne i srednje škole moraju da se vrate svojoj misiji obrazovanja, ali i vaspitanja dece. Nastavni kadar takođe mora biti svestan svoje osnovne misije i biti ga dostojan. Njihova odgovornost prema društvu ogromna je, a resurs kojim upravljaju i koji obrazuju su naša deca. Samim tim, odgovornost za funkcionisanje ovog sistema mora da bude naglašena“, rekao je Macut.
Macut: Kontinuirani rast plata i reforme u prosveti prioritet nove vlade
BEOGRAD – Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je danas da će se nastaviti trend rasta plata nastavničkog kadra kako bi se obezbedilo da njihova početna plata bude bar jednaka prosečnoj plati na republičkom nivou i poručio da je nephodna korenita reforma nastavnog plana i programa, kako bi se obezbedilo obrazovanje koje odgovara savremenim potrebama tržišta rada.
„Kontinuirani rast plata u prosveti je osnovni prioritet i to je najvažniji aspekt privlačenja kvalitetnih ljudi u nastavnički poziv. U 2025. godini plate su povećane 11 odsto od januara i još pet odsto od marta. Početna plata nastavnika sada iznosi 101.000 dinara, a učitelja i razrednog starešine 108.000 dinara. Od 1. oktobra ove godine sledi povećanje od dodatnih pet odsto, što će činiti rast plata u prosveti od 22 odsto za samo 10 meseci. Nakon povećanja plata u oktobru, početna plata nastavnika će biti veća od 106.000 dinara, a učitelja i razrednog starešine 113.000 dinara“, rekao je Macut.
Macut ističe da je neophodno da se nastavni paln i program prilagode potrebama industrije i razvoju ključnih veština koje tržište traži, ali i da se nastavi sa podrškom dualnim programima u srednjem i visokoškolskom obrazovanju.
„Prevencija, kao i blagovremeno reagovanje državnih institucija u situacijama nasilja koje uključuje decu biće visok prioritet nove vlade. Osnov za koordinisano delovanje svih sedam resora koji postupaju po ovom pitanju postavljen je uz platformu ‘Čuvam te’. Ta platforma, koja na jednom mestu integriše sve alate za temeljnu prevenciju i suzbijanje nasilja koje uključuje decu, veoma je značajan pokazatelj važnosti sinergije“, rekao je Macut.
Macut: Ministri moraju više biti u narodu i sa narodom
Mandatar Đuro Macut izjavio je danas da će važna misija njegovog mandata biti definisanje načina funkcionisanja Vlade Srbije i da će ako bude izabran za predsednika vlade njegov zahtev biti da ministri moraju više biti u narodu i sa narodom.
„Mora da se ustanovi takav način rada da će naše prisustvo biti daleko veće i češće u svakoj jedinici lokalne samouprave, u svakom kutku Srbije. Sednice, sastanci, ali i aktivnosti održavaće se na mestima gde je to najcelishodnije za rešavanje životnih problema naših građana, a ne samo u Beogradu. Vidljivost svakog ponosob ministarstva i rad svakog ministra ponosob moraju biti dostupni građanima“, rekao je on.
Istakao je da u ljude koje će predložiti za ministre veruje i da će oni imati njegovu podršku za obavljanje državnih funkcija, ali da će isto tako tražiti da te poslove obavljaju energično, transparentno i na izvoru problema, kako bi se što pre pomoglo građanima tamo gde to potrebe nalažu.
Naveo je da će pored ovih akutnih problema, program vlade izložiti i po resorima, odnosno poljima, društvenog delovanja i istakao da se u svetu koji se ubrzano menja, obrazovanje predstavlja osnov za lični i društveni razvoj, a harmonizacija obrazovnih procesa između svih nivoa obrazovanja je ključni korak u unapređenju budućnosti našeg društva.
„Izazovi i događaji koji su obeleželi prethodne mesece nameću potrebu za preispitivanjem postojećih sistema i praksi. Neophodno je pokrenuti dijalog kako bi se obrazovanje, umesto prilagođavanja novim potrebama i trendovima, zapravo reafirmisalo kao glavni oslonac u razvoju društva. Harmonizacija obrazovanja, što će biti ključni prioritet vlade, nije samo tehnički zahtev, već podrazumeva integraciju njegovih različitih aspekata, sinergiju sa naukom i zahteva širok spektra promena koje će obuhvatiti sve segmente sistema obrazovanja, od predškolskog do visokog“, naveo je on.
Rekao je da moderni obrazovni sistemi širom sveta sve više teže integraciji obrazovanja i nauke sa ciljem da stvore dinamičnu sredinu koja nije ograničena na teorijsko znanje, već se aktivno bavi primenom i razvojem novih tehnologija i istraživanja.
Kako bi se postigla praktičnija primena nauke i njena sinergija sa obrazovanjem, najavio je da će inicirati izmene zakona o ministarstvima kojim se visoko obrazovanje izmešta iz ministarstva prosvete i spaja sa naukom.
Govoreći o prepoznavanju i podršci talentovanim učenicima rekao je da stručno upustvo za prepoznavanje, podršku i praćenje učenika sa izuzetnim sposobnostima, koje predstavlja osnovu za sistemski i sveobuhvatni pristup prepoznavanju i usmeravanju talentovanih učenika i platforma takmičari generacije, predstavljaju prve korake ka tom cilju.
„Pored toga, pokrenućemo razvoj testova za prepoznavanje sklonosti i sposobnosti kod učenika, što će obezbediti ravnopravne šanse da svako dete u Srbiji bude prepoznato i podržano u razvoju svojih talenta. Ovi testovi će omogućiti rano uočavanje talenta i obezbediti pružanje adekvatne podrške, a posebno su dragoceni u periodima tranzice u peti razred ili prelaska u srednju školu“, rekao je on.
Naglasio je da je cilj da se spreči osipanje talentovanih učenika, naročito prilikom ovih promena, što se trenutno događa usled nedostatka sistematskog praćenja.
„Korišćenjem navedenog sistema pratićemo celokupni put talentovanih učenika od prepoznavanja sposobnosti kroz individualizovane obrazovne programe do rezultata na takmičenjima i prvih koraka u profesionalnom životu. Ovakvim sveobuhotnim praćenjem, koje podrazumeva harmonizovan pristup brizi o talentima na svim nivojima obrazovanja, opremićemo se da blagovremeno uvedemo potrebne reforme i podršku koja će im biti neophodna da dostignu svoje potencijale“, rekao je on.