Londonski fudbalski klubovi, da li znate koji ima najviše navijača?

London, prestonica Engleske i Velike Britanije, ima 8,4 miliona stanovnika u centru grada, još 1,3 računajući predgrađa I zauzima 8.382 kilometara kvadratnih.

London se kao mertopola izdvaja po ljubavi prema “najvažnijoj sporednoj stvari na svetu”, odnosno fudbalu.

Svih tih oko 10 milona stanovnika grada navija za 93 fudbalska kluba, od kojih 13 imaju status profesionalnih i takmiče se u Premijer ligi i nižim ligama, a 80 su na amaterskom. Fudbal je u Londonu više od igre I ujedno svojevrsan sociološki fenomen. Jer ovde važe malo drugačija pravila I najtrofejniji klub nije baš I najpopularniji.

Najstariji fudbalski klub iz Londona je Fulam, osnovan 1879. godine, a prvi koji je stekao status profesionalnog kluba je Rojal Arsenal, danas Arsenal, od 1891. godine.

Engleski timovi osvojili su 15 puta Ligu šampiona, ali klubovi iz Londona, tačnije Čelzi, samo dve od tih 15.

Arsenal

Najtrofejniji klub iz Londona osvojio je ukupno 41. titulu prvaka Engleske, što je skoro duplo više nego prvi konkurenti Čelsi I Totenhem. Ipak, ovaj klub nema najviše navijača u gradu, a njegova publika važi za mirniju. Čak I u “zlatno doba” engleskog huliganizma, navijači ovog tima nisu imali huligansku ekipu, niti su bili poznati po izgredima.

Čelsi

Čelsi je prvi sociološki fenomen među londonskim klubovima. Kvart po kome je dobio ime, smatra se za jedan od najbogatijih, tačnije, mesto gde žive “Buržuji”. Ali, tim je tokom 70tih, 80tih I 90tih imao jednu od najopasnijih navijačkih ekipa na engleskoj huliganskoj sceni.

Za Čelsi su tada navijali skinsi, fašisti I različiti desničari. Tadašnja ekipa Čelsijevih navijača, Head Hunters (lovci na glave) važila je za jednu od najačih navijačkih grupa na ostrvu.

Ono što je pomalo ironično je to što je do pre 2 godine vlasnik kluba za koji navijaju desničari i rasisti bio Rus jevrejskog porekla. Ipak, kako je on preuzeo klub, a kazne za huligane postale rigorozne, problematične navijače, zamenili su bogataši “iz kraja”. Ali, ovi malo ekstremniji I dalje su ostali opasni na ulici.

Čelsi je prvi I jedini londonski klub koji je osvojio Ligu šampiona.

Vesthem

Dokovi Temze, bela radnička klasa, istočni London – jednom rečju Vesthem. Klub skromih uspeha (samo 6 titula), koji je dugo tavorio u nižim ligama, ujedno je jedan od najpopularnijih klubova Londona. Priča o ovom klubu usko je povezana sa vladavinom Margaret Tačer. Upravo tada je došlo do velikih migracija u kvartovima u kojima se navijalo za Vesthem. Njegovi navijači-bela radnička klasa, prodavala je svoje stanove I selila se u zapadna predgrađa Londona, a njihovo mesto zauzimali su afrički I azijski migranti.

Ipak navijači su I u “novoj domovini” ostali verni starom klubu, pa tako danas utakmice Vesthema posećuju oni koji su rođeni daleko od dokova Temze u “belim” predgrađima. Njegovi navijači (ICF) bili su ozloglašeni 70tih I 80tih godina I važili za jedne od najjačih na ostrvu. Njihovi najveći rivali su “buržuji” koji navijaju za Čelsi, ali I navijači još jednog kluba sa liste – Milvola.

Milovol

Još jedan sociološki fenomen Londona je Milovol. Zapravo Milvol je skup više feneomena koji čine jedan ekstrmni fenomen.

Ovaj klub ima zaista skromne rezultate. Najveći uspeh kluba koji postoji od 1885. godine je to što se jednom (1988. godine) plasirao u najviši rang takmičenja. Klub uglavnom tavori u trećoj ligi I ponekad uđe u drugu. Ali to nije razlog da nema veliku podršku. Milvol je u top 5 klubova u Londonu kad je reč o popularnosti.

Zapravo, navijači Milvola su najfanatičniji I ubedljivo najači u huliganskom smislu, na samo u Londonu, već I u Engleskoj. I to već šest decenija.

Njegovi navijači dolaze iz problematičnih četvrti južnog Londona. Osnovali su ga lučki radnici I danas je možda poslednji bastion bele radničke klase u Londonu. Stadion koji se zove Den (Jazbina) protivnički navijači izbegavaju u širokom luku.

Navijači Milvola su uglavnom desničari I poznati su po rasističkim ispadima. Zanimljivo je što za klub navija ogroman broj istočnoevropske migrantske populacije (naročito Poljaci), koji su u novoj domovini izabrali upravo ovaj klub da za njega navijaju, umesto mnogih drugih, planetarno popularnih. Anegdota vezana za Milvolove navijače je to da su pre dvadesetak godina, zabranili upravi i fudbalerima da se plasiraju u viši rang takmičenja, kako bi ostali u nižem gde su bili njihovi veliki rivali – Kardif, Stouk siti i Lids.

Navijači ovog kluba proslavili su se I u filmskoj industriji. U Srbiji su ovaj klub prezentovali glumci u kultnoj seriji “Mućke”. Del Boj, Ujka Albert I ostali junaci iz četvrti Pekam, svim srcem su navijali za Milvol. U seriji je lepo prikazan profil navijača ovog kluba – sitni kriminalci, šibicar, šverceri, lopovi, dileri, uličari…

U tri najpoznatija filma koja se tiču fudbalskog huliganizma – “Huliganska strast”, “Huligani iz Zelene ulice” I “Firma”, navijači Milvola su glavni protivnici I negativci. Moto Milvolovih fanova je “Niko nas ne voli, nas nije briga”.

Totenhem

Ovaj klub je među najpopularnijima u Londu, a sa druga strane je I najomraženiji. Jer među fudbalskim fanovima britanske prestonice važi pravilo: “Ovaj mrzi ovog, onaj onog, a svi mrze Totenhem”. Zašto je to baš tako ne može se sa sigurnošću reći. Ipak iako postoje veliki rivaliteti I derbiji među navijačima, svi navode da najviše mrze Totenhem.

Fulam

Navijanje za ovaj klub nije samo odlazak na fudbalske utakmice. Navijanje za Fulam je životni stil. Smešten u bogatoj londonskoj četvrti, za klub navijaju bogataši, džet set, bankari, glumci…

Za tako mali klub imaju neproporcionalno visok broj navijača među slavnim ličnostima: Hju Grant, Lili Alen i Danijel Radklif…

Za navijače Fulama postoji zanimljiva anegdota – fudbalski klub Čelsi je zapravo iz četvrti Fulam, a svi bogataši koji su hteli da navijaju za njega nisu smeli da odlaze na utakmice zbog straha od huligana u prošlosti, pa su tako rešili da podrže Fulam.

Atmosfera na stadionu je pozorišna I svečana, a navijači drugih klubova se podsmevaju navijačima Fulama, često govoreći da se na njihovom stadionu umesto piva ispija šampanjac.

Još jedan fenomen I zabluda vezan za stanovnike Londona da su lokalpatriote I da podržavaju klubove iz svojih kvartova, ma koliko ti klubovi bili loši.

Jednim delom to jeste istina, ali drugim I te kako nije. U Londonu, njegovim predgrađima I Južnoj Engleskoj postoje milioni ljudi koji navijaju za timove iz Liverpula I Mančestera, zbog njihove slave I trofeja. Ali zato, u ova dva grada nećete naći nikog ko navija za klub iz Londona.

Uopšteno mišljenje je da klub sa najviše navijača u Londonu Čelsi. Drugo mesto dele Arsenal I Totenhem. Na trećem su Milvol I Vesthem.

Za koji londonski klub vi navijate?

Za koji londonski fudbalski klub navijate?

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.