SRBIJA – Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas, na prvoj svetskoj konferenciji o posledicama Kovid 19, da se još uvek ne zna dovoljno o virusu korona i izrazio očekivanje da će prva svetska konferencija posvećena borbi protiv kovida, koja se održava u Beogradu, analizirati ono što je urađeno u prethodne dve godine i doprineti nalaženju rešenja za buduća vremena.
– Nisam siguran da smo završili sa koronom. Nađite rešenje kako da se dalje ponašamo, jer i dalje ne znamo dovoljno o koroni, i da budemo spremni za sva scenarija u budućnosti. Mislim da je to vaša obaveza i da možete da donesete takve odluke i da nas posavetujete šta i kako dalje da radimo, rekao je Lončar na otvaranju trodnevne konferencije “COVID-19 -Multidisciplinarni naučni odgovor – Kolektivno znanje za zaštitu globalnog zdravlja.
Konferencija okuplja više od 1.000 eminentnih stručnjaka iz zemlje i sveta i više od 300 predavača.
Lončar je zahvalio premijerki Ani Brnabić i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću jer su učestvovali u organizaciji prve svetske konferencije posvećene borbi protiv kovida-19.
Takođe, zahvalio je svim zdravstvenim radnicima koji su, kako je rekao, sve vreme u borbi protiv kovida.
– Ono što ste uradili tek će se analizirati i tek će videti šta ste uradili i šta ste sprečili da se dogodi, rekao je Lončar.
Direktorka kovid bolnice Batajnica Tatjana Adžić Vukičević rekla je da je Srbija u borbi sa kovidom pokazala snagu i spremnost da se suoči sa izazovom cije razmere niko nije mogao da pretpostavi.
Izrazila je uverenje da će razmena stečenih znanja i iskustava na kongresu u svim granama medicine, kad je reč o kovidu, u velikoj meri doprineti stvaranju naučne i stručne platforme koja će imati kapacitet da iznedri nova rešenja u cilju očuvanja zdravlja i života ljudi.
– Iskreno se radujem činjenici da pandemija jenjava i da se život ponovo vraća u normalne tokove. Čini me ponosnom što će ova konferencija u naučnoj debati na najvišem nivou moći da pošalje poruku optimizma čitavom svetu”, istakla je Adžić Vukičević.
Dodala je da je kovid bolnica u Batajnici, od otvaranja 4. decembra 2020. godine do danas, za samo 16 meseci, zbrinuto oko 20.000 bolesnika.
– Isto tako dostupnost svih vrsta vakcina za naše i sve druge građane, kao i inovativnih lekovi u zbrinjavanju naših bolesnika u velikoj meri olakšala je i borbu zdravstvenih radnika, rekla je Adžić Vukicćević.
Dekan Medicinskog fakulteta Lazar Davidović rekao je da je da je pandemija u potpunosti promenila funkcionisanje čitave planete i da su bila neophodna brojna prilagođavanja, ali da su pod najvećim udarom bili zdravstveni sistemi, lekari, svi zdravstveni radnici.
Davidović je kazao da je zdravstveni sistem Srbije pokazao svoju punu vrednost mnogo bolje nego zdravstveni sistemi mnogo razvijenijih zemalja ističući da je mnogo primera – od novih bolnica, preko kampanje vakcinacije, do novih savremenih lekova.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.