Prvi čovek crveno-belih oktrio je još neke detalje iz Kaunasa
Košarkaši Crvene zvezde nisu nosili transparent uoči nedavne evroligaške utakmice sa Žalgirisom u Litvaniji. Posle toga, digla se velika „prašina“, crveno-beli su bili na udaru na društvenim mrežama, a protiv litvanskog tima pokrenuta je i istraga.
– Mi smo Evroligi rekli, znajući šta Žalgiris radi otkako je krenula ovakva rusko-ukrajinska kriza da ne možemo u tome da učestvujemo. Da možemo da držimo baner „Stop ratu“ što je plemenita poruka, ali mora da bude neutralan – rekao je Čović tokom gostovanja na TV Prva i dodatno objasnio pozadinu dešavanja.
– Mi smo to držali na prethodnim utakmicama, bilo je u Beogradu i na LED displejevima i išlo je potpuno neutralno. Tri dana ranije smo rekli Žalgirisu da želimo neutralan baner i rekli su nam da sačekamo odluku i kasnije su nam javili da to neće biti moguće. A onda je krenula haranga protiv Crvene zvezde i Srbije.
Dodao je i da su navijači Zvezde imali probleme.
– Četiri dečaka iz Švedske su imala dve srpske zastave i oni su izbačeni iz hale, a neke informacije kažu da su te zastave zapaljenje, ali ne znam šta se tu desilo. U prvom poluvremenu nije bila ta spektakularna zastava NATO pakta, to se desilo u drugom poluvremenu. Mi smo sve to prošli, nesrećno smo izgubili, a nakon toga je čovek za monitoring Evrolige napisao izveštaj i Evroliga je pokrenula postupak.
Posle meča u Kaunasu se oglašavao i Aron Vajt, kao i njegova supruga.
– Naš Amerikanac Eron Vajt je izašao sa svojim stavom, a igrao je u Žalgiirisu i živeo je tamo dve godine. A onda je u toku utakmice na njegovu porodicu vršen pritisak, konkretno na njegovu suprugu preko društvenih mreža. Ali videli ste sada, igrač je prihvaćen od strane navijača, dakle to je demokratija.
Podsetio je Čović i na to da u nekim drugim situacijama nije bilo sličnih transparenata.
– Nije bilo „Stop ratu“ od ’78 godine kada je ta NATO armada predvođena Amerikancima napala deset zemalja. Nisam video „Stop ratu“ kada smo mi napadnuti, bez obzira na to što se Ukrajina tada jako korektno ponašala. Ali Ukrajina sada i Ukrajina tada nije ista zemlja. Ali niko tada nije ništa nosio i sve se to zvalo „Milosrdni anđeo“. Jako puno spinovanja ima, Markale, Račak, pa ovu Buču… Jadan je ukrajinski narod, niko normalan nije za rat, ali ne možete imati selektivnu percepciju. Mi žalimo, držimo se neutralnog položaja i poštujemo principe međunarodnog prava.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.