BEOGRAD – Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta istakao je da je pitanje imovine u Bosni i Hercegovini rešeno Ustavom zemlje u kome precizno stoji da sve što nije u nadležnosti BiH jeste u nadležnosti entiteta, kao što je u nadležnosti entiteta i imovina.
On je naglasio da je apsolutno jasno da je imovina vlasništvo Republike Srpske, a ne BiH kako tvrde bošnjački političari i visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, saopštio je Savez Srba iz regiona.
Istakao je da je borba za očuvanje imovine (poljoprivredno zemljište, šume, vode) Republike Srpske jedan od nacionalnih prioriteta.
„Važno je naglasiti da je BiH kao državna zajednica nastala 1995. godine. Republika Srpska je stvorena u miru 9. januara 1992. godine, a u ratu je odbranjena. Kao država srpskog naroda u BiH ona je samo manji deo svojih nadležnosti prenela na zajedničke organe BiH. Među njima nije imovina. Zbog toga je imovina Republike Srpske dejtonska kategorija“, rekao je Linta.
Prema njegovim rečima, do 2005. godine problem imovine i vlasništva nad njom nije uopšte bilo tema u javnom i političkom životu postdejtonske BiH i smatralo se da je to pitanje rešeno podelom teritorije između Republike Srpske i Federacije BiH u Dejtonu u odnosu od 51 prema 49 odsto.
„Međutim, 2005. godine bivši Visoki predstavnik Pedi Ešdaun je nametnuo četiri zakona kojima je zabranjeno raspolaganje tzv. državnom imovinom. Od tada traje politička borba za njenog titulara što je jedan od glavnih uzroka političke nestabilnosti i tenzija u BiH“, rekao je Linta.
U tim zakonima govori se uglavnom o imovini iz sukcesije i vojnim objektima, a tek su naknadno „na čudan i skandalozan način“ dopisani poljoprivredno zemljište i šume, navodi se u saopštenju.