Zamena domova nije nov trend na tržištu izdavanja i iznajmljivanja, ali tek u poslednje vreme stiče osetnu popularnost. Podrazumeva dogovor dve strane da jedna drugoj ustupe svoj stan ili kuću na određeno vreme. Reč je o klasičnoj razmeni, bez plaćanja novcem. Postoje samo poeni gostiju prema pisanju Bloomberg Adria.
- HomeExchange je platforma preko koje možete zameniti svoj dom sa nekim drugim
- Postoji od 1992. godine ali je tek prošle godine postao zaista popularan
- Uključeno više od 150.000 članova u 145 zemalja, a među njima i Srbija
Takav vid rentiranja smeštaja, zapravo je i pretnja platformama poput Airbnbja i Bookinga, ali i klasičnim sajtovima za nekretnine. Ako vam, recimo, treba stan na mesec ili dva u Beogradu, a ne biste da plaćate po ceni stana na dan ili niko ne želi da vam rentira na tako kratak period, dobrodošla je zamena doma – kao alternativa.
Bloomberg je sredinom juna pisao o paru koji u Viskonsinu ima kuću sa četiri spavaće sobe u bujnom kvartu nadomak pešačkih staza i prodavnica. Oglasili su je preko Airbnbja još 2015. godine, a onda kada je ne iznajmljuju, otvaraju je za besplatnu zamenu domova preko HomeExchangea.
Premda je HomeExchange osnovan još 1992, tek 2023. je zabeležio značajniji skok – od 53 odsto. Razlog za to može biti i odluka iz prethodne godine (2022), kada je platforma uvela premijum nivo, tačnije, pridodala ga svom standardnom godišnjem članstvu koje košta 220 dolara. Luksuznija opcija vredi 1.000 dolara.
Princip je takav da se, uglavnom, jedan za drugi menjaju stanovi/kuće sličnog/istog nivoa i kvaliteta. U premijum ponudi je, inače, pet hiljada luksuznih domova, vrednih oko 2,5 miliona dolara, a tu spadaju ne samo urbani penthausi, već i dvorci i utočišta u divljini. Na taj način, HomeExchange je doskočio rivalu ThirdHomeu, kao platformi isključivo namenjenoj vlasnicima luksuznih nekretnina za razmenu.
Doduše, i ta platforma beleži rast iz godine u godinu. Članstvo za ThirdHome košta 295 dolara, a usluge za svaku razmenu doma kreću se od 495 do 1.395 dolara nedeljno. U odnosu na 2013. godinu, broj članova ove platforme je u 2022. porastao za 41 odsto, a broj razmena domova je uvećan za 16 odsto.
Prednosti i mane
Svakako, jedno od prvih pitanja koje svako postavi jeste – mogu li da verujem osobi sa kojom menjam dom? S druge strane, potrebno je da se pogode razni parametri, te proces može potrajati. Možda vi želite određeni smeštaj, ali druga osoba ne želi vaš. U tom smislu, lakše je bukirati kuću/stan preko Bookinga ili Airbnbja ili jednostavno uplatiti hotel.
Međutim, sa rastom turizma i skokom cena – posebno usred letnje sezone, i imajući u vidu da u slučaju HomeExchangea nema provizije od posrednika niti bilo kakvog plaćanja, takav vid bukiranja smeštaja može doneti značajnu uštedu.
Osim toga, u naletu protesta zbog masovnog turizma na najpopularnijim evropskim destinacijama, neke “standardne” platforme su duže vreme u problemu. Trenutno raste broj rezervacija putem njih, posebno u Španiji, Hrvatskoj i Francuskoj, ali uprkos tome – akcije Airbnbja i Bookinga padaju od početka 2024. godine.
Prema aktuelnim informacijama, gradska vlast u Barseloni je donela odluku da obustavi izdavanje novih dozvola za turističke stanove, a stare neće obnavljati nakon kraja 2028. godine.
To znači da, počev od 2029, nijedna stambena jedinica neće imati dozvolu da se iznajmljuje kao turistički smeštaj. Dakle, ova promena bi mogla biti nova prilika za HomeExchange i ostale slične platforme da pridobiju korisnike.
Da li je Srbija aktivna na HomeExchangeu?
Platforma funkcioniše tako da, po ulasku na sajt, u određeno polje ukucate državu/lokaciju na koju biste išli. Kada ukucate “Srbija” (Serbia), pojavi se niz kuća/stanova spremnih za razmenu, a umesto cena istaknuti su bodovi – GP (GuestPoints). Poeni gostiju su, zapravo, ključ za svaku razmenu, a evo zašto.
Ako se desi da nađete drugog člana platforme sa slobodnim domom, ali taj član ne želi da odsedne u vašem domu zauzvrat, možete mu ponuditi poene gostiju. Oni se mogu iskoristiti za korišćenje doma nekog trećeg člana i tako dalje. Svaki član dobija poene gostiju kada se prijavi na platformu i kada ugosti druge članove.
Drugim rečima, ako idete na porodični odmor od šest noći u Francusku i boravite u kući drugog člana za 100 poena po noći, vi biste svom domaćinu praktično ustupili tih 600 poena. On ih, potom, koristi da organizuje svoj odmor.
Kada je reč o Srbiji, u ponudi su nekretnine od Novog Sada, preko Beograda do Vrnjačke banje i drugih mesta, a svaka ima svoj naziv, uz fotografiju vlasnika i dužinu perioda koliko je taj vlasnik aktivan na HomeExchangeu. Dalje, možete saznati koliko je razmena imao dosad.
Osim toga, jasno možete videti kako izgleda dom, koje ocene ima, šta sve nudi. Sudeći po broju opcija vezanih za Srbiju, čini se da je HomeExchange popularan u zemlji više nego što smo mislili. Imajte na umu da što detaljnije predstavite i opišete svoj dom – veće su šanse da dođe do razmene sa osobom koja poseduje nekretninu na lokaciju po vašem izboru.
Pročitajte još: