KULA – Svetski dan prevremeno rođene dece obeležava se, počevši od 2011. godine, svakog 17. novembra.
Svest o samom pojmu prevremeno rođena beba, rizicima, problemima i izazovima koje prevremeno rođenje sa sobom nosi jesu široke teme, a upravo iz razloga objašenja ove teme posetili smo Dom zdravlja u Kuli. Doktorka Ljiljana Beronja, specijalista pedijatrije, istakla je da prevremeno rođene bebe imaju velike izazove u svojim životnim bitkama, ali da one, u kasnijem životnom dobu, faktički u ničemu ne zaostaju za svojim vršnjacima:
„Mesec novembar smatra se ljubičastim mesecom, zato što je ljubičasta boja boja prevremeno rođene dece, a današnji dan posebno jeste Svetski dan prevremeno rođene dece. Ako znamo da jedna trudnoća traje četrdeset gestacijskih nedelja, dete se smatra prevremeno rođenim ako se rodi pre 37. nedelje. Naravno, i u zavisnosti od toga koliko se ono ranije rodi, zavise i rizici koje nosi taj prevremeni datum. Mi pedijatri posebno se bavimo ovom decom, jer zaista su najnežnija populacija i nose ogroman rizik sa svojim rođenjem. Međutim, da sve može da se završi kako treba, govori i moj slučaj, jer sam ja takođe majka prevremeno rođenog deteta koje je sada uspešan student treće godine medicine, što znači da se sve može i oni, kad nije neki veliki problem, vrlo brzo stignu tu svoju generaciju i uključe se u normalne tokove njihovog sazrevanja”.
Direktorka Doma zdravlja u Kuli, doktorka Vesna Tomić, istakla je da su prevencija i edukacija, kao i pošteda od teškog fizičkog rada trudnice, veoma bitni faktori u razumevanju i postupanju kada je ova tematika u pitanju:
„Da bi, uopšte, celokupna priča koja se tiče redovnog održavanja trudnoće i, samim tim, dolaska zdrave bebe na svet, neophodno je da, u dobrom pravcu usmerimo kontrolisanje te trudnoće, kao što je doktorica sa pedijatrije već i navela. Bitno je da se trudnice pridržavaju tih elemenata zdravstvenog prosvećivanja. Dakle, pošteda od teških fizičkih aktivnosti, redovno kontrolisanje, potom sprovođenje tih prenatalnih testova i time se, u većem procentu, smanjuje ta varijabila u pogledu pojave različitih deformiteta kod novorođene dece, što, samim tim, utiče i na smanjeni obim posla koji pedijatri imaju na polju prevencije.”
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.