Kula: Izveštaj o ispitivanju kvaliteta vazduha za 2021. godinu

Nebo

KULA – Merenje je vršeno tokom 2021. godine, u Kuli, na mernom mestu dvorište dečijeg vrtića “Kolibri” Lenjinova br.17, Kula.

Uzrokovanje suspendovanih čestica je vršeno u periodu od aprila do decembra 2021.godine. Praćene su PM 10 i PM 2, 5 čestice u periodu april-decembar, naizmenično svaki drugi mesec.

Redovno merenje suspendovanih čestica ima veliki značaj za sagledavanje zagađenosti vazduha u urbanim sredinama. To su kompleksne mešavine čestica suspendovanih u vazduhu koji udišemo. One predstavljaju složenu mešavinu organskih i neorganskih materija i mogu imati različit hemijski sastav, što zavisi od izvora emisije. Čestice se direktno emituju u vazduh iz mnogobrojnih stacionarnih i mobilnih izvora.

Suspendovane čestice se prema veličini dele na:

-grube, krupne čestice, veće od 2,5 µm, koje potiču od saobraćaja, sa puteva posebno neasfaltiranih, od trenja, sa nesaniranih deponija, površina na kojima se izvode građevinski radovi, sa poljoprivrednih površina.

-fine čestice, manje od 2,5 µm, potiču od sagorevanja fosilnih goriva pre svega motornih vozila koja koriste dizel gorivo, iz kotlarnica, industrije, domaćinstva, kao i ultra fine čestice , manje od 0,1 µm.

U pogledu uticaja na zdravlje najveći problem predstavljaju čestice manje od 2,5 µm jer se najduže zadržavaju u vazduhu i najdublje prodiru u disajne organe izazivajući različite efekte u zavisnosti od sastava. Sva dosadašnja istraživanja ukazuju da suspendovane čestice značajno deluju na zdravlje, posebno na decu i starije osobe i da nije utvrđena prag doza ispod koje se štetni efeti ne javljaju. Hronična izloženost čestica doprinosi povećanju rizika za razvoj respiratornih i kardiovaskularnih bolesti i karcinoma pluća.

Granična vrednost za suspendovane čestice frakcije PM 10 iznosi 50µ/m³ i ne sme se prekoračiti više od 35 dana u jednoj kalendarskoj godini. Tolerantna vrednost je 75 µg/m³ a rok za dostizanje ove granične vrednosti bio je 01.01.2017.Tokom 2021. koncentracije suspendovanih čestica PM 10 bile su u okviru vrednosti propisanih, osim po jedan dan u oktobru i decembru, kada su izmerene koncentracije PM 10 čestica prelazile maksimalno dozvoljenu vrednost. Prema indeksu kvaliteta, u 125 dana nivo zagađenja je dobar, a kvalitet vazduha je zadovoljavajući. Dva dana nivo zagađenja vazduha je bio umeren a kvalitet vazduha je prihvatljiv. Srednja vrednost koncentracije PM 10 čestica na godišnjem nivou  iznosila je 25,61 µg/ m³.

Granična vrednost za suspendovane čestice frakcije PM 2,5 iznosi 25 µg/m³.Tolerantna vrednost je 30 µg/m³, a rok za dostizanje  ove granične vrednosti bio je 01.01.2019.

Tokom 2021.koncentracija suspendovanih čestica PM 2,5 bile su u okviru propisanih vrednosti, osim deset dana u novembru kada su izmerene koncentracije PM 2,5 čestica prelazile maksimalno dozvoljenu vrednost. Prema indeksu kvaliteta, u 122 dana, nivo zagađenja je dobar, a kvalitet vazduha je zadovoljavajući. 53 dana nivo zagađenja vazduha je bio umeren, a kvalitet vazduha je prihvatljiv. 6 dana nivo zagađenja vazduha bio je nezdrav za osetljive grupe. Pripadnici osetljivih grupa, deca i ljudi sa respiratrnim oboljenjima, trebalo bi da ograniče dugotrajne napore na otvorenom. Srednja vrednost koncentracija PM 2,5 čestica na godišnjem nivou iznosila je 17,6 µg/m³.

Predlog mera:

Da bi se sagledao u celosti kvalitet vazduha pored merenja PM čestica potrebno je praćenje standardnih parametara: sumpordioksida, azotnihoksida i čađi.

Mere za umanjenje emisija iz individualnih ložišta uključuju:

-Povećanu upotrebu obnovljivih izvora energije bez sagorevanja, distribuiranu proizvodnju energije (npr.solarni paneli na krovovima).

-Zamenu starih i manje efikasnih kotlova u domaćinstvima, daljinsko grejanje i hlađenje ili u nekim slučajevima i zabranu čvrstih goriva. Ove mere su visoko efikasne u smanjenju emisija čestica.

-Ograničenja upotrebe čvrstih goriva za grejanje u domaćinstvu i zabrana gorenja drveta u gradskim područjima ili stroge granične vrednosti emisije za grejne uređaje, uz poboljšano održavanje dimnjaka i redovne inspekcijske nadzore.

-Zamenu uređaja sa  niskim nivoom efikasnosti ( npr. kotlovi na drva i pelet sa niskim nivoom emisija, eko dizajn  za peći i  kotlove na čvrsta goriva).

-Širenje gasne mreže  što se tumači povećanjem broja korisnika.

-Renoviranje postojećih zgrada i energetski efikasna izgradnja novih zgrada.

-Razvoj strategija za podsticanje biciklističkog saobraćaja. Najpre neophodno je uspostaviti sigurnu infrastrukturu za biciklizam – odvojene biciklističke staze, sigurni i brojni parking prostori, međusobne veze sa svim vidovima prevoza, posebno javnim prevozom, šemom deljenja bicikla i dugoročna opšta politička volja.

-Prostorno planiranje – preraspodela javnog prostora. Strategije urbanog planiranja koje daju prioritet kompaktnom razvoju stavljanjem stambenih i poslovnih područja u međusobnu blizinu.

-Upravljanje parking prostorom – najčešće korišćena mera u evropskim gradovima jeste povećanje cena parking mesta.

Izveštaj o ispitivanju kvaliteta vazduha u periodu od aprila do decembra  možete pogledati na zvaničnoj internet prezentaciji opštine Kula.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.