Kučević: Promet veštačkog mesa uskoro će se meriti u milijardama dolara godišnje

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Denis Kučević izjavio je da predviđanja govore da bi do 2040. godine globalni promet veštačkog mesa i alternativa mesu (biljne zamene, jestivi insekti i dr.) trebalo da bude između 900 i 1.000 mlrd USD godišnje.

– U međuvremenu, tradicionalna i konvencionalna stočarska proizvodnja a sa njom i porodična farmerska gazdinstva na selu, izložena su nepravednim negativnim narativima, deklarisana kao ‘zagađivači’ i neracionalni ‘uništivači’. Otuda se imperativno i nameće isticanje značaja očuvanja tradicionalne domaće proizvodnje hrane, u dovoljnim količinama i kvalitetu, koju građani Republike Srbije zasigurno zaslužuju – navodi Kučević.

Dodaje i da zagovornici “veštačkog” mesa tvrde da nije samo vazduh taj kojeg ugrožavaju krave, već se stočarstvo i proizvodnja mesa prikazuju i kao preveliki potrošač vode, jer kako tvrde za proizvodnju jednog kilograma goveđeg mesa potrebno je neverovatnih 16.000 litara vode.

– Istina je da se u ovoj kalkulaciji za kilogram mesa nalazi preko 93% kišnice, zbog čega je ta voda i nazvana ‘virtualna voda’, a odnosi se na kišnicu potrebnu za proizvodnju hrane za životinje. U ovom slučaju i obračunu, zapravo samo 3,6% vode pripada kvalitetu vode za piće. U tom smislu, i najveći broj rezultata istraživanja sa poznatih svetskih univerziteta, saglasan je da se za proizvodnju jednog kilograma mesa troši između 150 i 550 litara – kaže Kućević i podseća da se za proizvodnju jednog mobilnog telefona troši više od 12.000 litara vode, za jedne pantalone oko 10.000 litara a za jedan automobil preko 150.000 litara.

Uticaj crvenog mesa na zdravlje čoveka

Profesor Kučević kaže i da kada je reč o uticaju crvenog mesa na zdravlje čoveka i pojavu bolesti, najnovija medicinska istraživanja (u toku 2022-2023 god) sa velikog broja Svetskih instituta i univerziteta su odbacila tezu o negativnom uticaju mesa na pojavu bolesti i narušavanje zdravlja čoveka.

– Na drugoj strani, rezultati istraživanja FAO i ekspertskog tima WHO (Rim, 2023) o upotrebi veštačkog mesa ukazali su na 53 potencijalne opasnosti po ljudsko zdravlje (kontaminacija teškim metalima, mikroplastikom i nanoplastikom, alergenima itd). A grupa naučnika sa Univerziteta Dejvis u Kaliforniji je kroz svoje studije ukazala da je potencijal globalnog zagrevanja od proizvodnje veštačkog mesa iz ćelijskih kultura čak do 25 puta veći nego onaj kod tradicionalne proizvodnje goveđeg mesa – objašnjava professor i podseća da je zbog svega navedenog grupa izuzenih stručnjaka i naučnika odlučila da javnosti transparentno skrene pažnju osnivanjem i potpisivanjem tzv. “Dablinske deklaracije”.

Oni žele samo jedno – da se dalji razvoj animalne proizvodnje kreira isključivo na osnovu utemeljenih naučnih dokaza i standarda.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.