Krvava Ognjena Marija: Pokolj Srba u Livnu 1941.

Pokolj nad Srbima u Livnu 1941. godine predstavlja jednu od najstrašnijih i najtragičnijih epizoda Drugog svetskog rata na prostoru bivše Jugoslavije.

Ovaj događaj, koji je odneo na stotine nevinih života, ostavio je dubok trag u kolektivnom sećanju srpskog naroda i predstavlja mračno poglavlje u istoriji ovog kraja.

Istorijski kontekst

U aprilu 1941. godine, Kraljevina Jugoslavija se našla pod napadom sila Osovine i ubrzo je kapitulirala. Na njenoj teritoriji formirana je Nezavisna Država Hrvatska (NDH), pod vođstvom ustaškog pokreta, koji je bio izrazito neprijateljski nastrojen prema Srbima, Jevrejima i Romima. Ustaški režim je odmah započeo sistematski progon i istrebljenje ovih naroda.

Pokolj u Livnu

Livno, grad u zapadnoj Bosni, postao je mesto jednog od najkrvavijih zločina. Tokom leta 1941. godine, ustaške vlasti su sprovele masovne egzekucije srpskog stanovništva iz ovog kraja. Prema svedočenjima preživelih i istraživanjima istoričara, procenjuje se da je ubijeno između 1.200 i 1.600 Srba, uključujući žene, decu i starce.

Zločini su vršeni na brutalan način, često bez ikakvog suđenja ili obrazloženja. Ljudi su odvođeni iz svojih domova, mučeni i ubijani, a mnoga tela su bačena u jame i pećine, što je dodatno otežalo kasnije identifikovanje žrtava i dostojanstveno sahranjivanje.

Svedočenja i sećanja

Mnoga svedočenja preživelih govore o nezamislivim strahotama koje su doživeli njihovi najmiliji. Posebno su potresne priče o deci koja su ubijana pred očima svojih roditelja, kao i o čitavim porodicama koje su nestale u jednom danu. Ove priče su prenošene s kolena na koleno, kako bi se sačuvalo sećanje na žrtve i sprečilo da se zločini zaborave.

Istorijsko istraživanje i memorijalizacija

Nakon rata, zločini počinjeni u NDH, uključujući i pokolj u Livnu, bili su predmet istraživanja i osuda. Mnogi počinioci su izvedeni pred lice pravde, ali veliki broj zločinaca je uspeo da izbegne kaznu. U poslednjim decenijama, istoričari i istraživači nastavljaju da proučavaju ove događaje, kako bi se došlo do potpunije slike o razmerama zločina i identitetu žrtava.

Danas, u Livnu i okolini, postavljeni su spomenici i memorijalne ploče u čast nevino stradalih. Svake godine, potomci žrtava i lokalna zajednica okupljaju se kako bi odali počast onima koji su izgubili živote u ovom strašnom zločinu

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.