Krstovdan, tradicija i istorija

Tajna praznika Vozdviženje Časnog Krsta – Krstovdan, 18.januara srpska pravoslavna crkva i njeni vernici obeležavaju Krstovdan dan strogog posta koji se slavi uoči Bogojavljenja.

Krst je simbol i znamenje hrišćanske crkve, Časni krst Gospodnji zauzima posebno mesto u bogosluženju pravoslavne crkve i u crkvenom pesničkom stvaralaštvu. Svake nedelje na tajanstveni i nama nedokučivi način u takozvanim krsno-vaskrsnim kanonima spaja se velika tajna krsta gospodnjeg raspeća i vaskrsenja gospoda našeg Isusa Hrista. U toku godine tri dana naročito slavimo krst Gospodnji. To je krstopoklona nedelja tokom velikog posta, zatim dan iznošenja časnoga i životvornoga krsta Gospodnjeg i dan Vozdviženja Časnog Krsta- Krstovdan.

Foto: PrtSc/ Google

Praznik Krstovdan ustanovljen je od strane crkve te se istovremeno podsetimo onog znaka kojim pobeđujemo greh i pobeđujemo smrt. Gospod je na krstu stradao ali je isto tako i vaskrsao. Crkva je ovaj praznik ustanovila da bi se ljudi poklonili njegovom krstu i da se podsete njegovih stradanja i njegovog slavnog vaskrsenja.

U jevanđelskom čitanju koje sveštenici i đakoni izgovaraju na ovaj dan, čujemo i podsećamo se stašnih muka i stradanja koje je na veliki petak Gospod pretrpeo.

Vozdviženje predstavlja uznošenje ili uzdizanje Časnoga krsta i veliki i značajan je praznik u kojem crkva proslavlja dva događaja iz istorije hrišćanske crkve. Prvi događaj je pronalaženje Časnoga krsta na kome je bio razapet Gospod Isus Hrist, a drugi je vraćanje Časnoga Krsta iz Persije u Jerusalim za vreme cara Iraklije u sedmom veku.

Foto: PrtSc/Youtube

Pronalaženje Časnoga krsta se vezuje za svetu caricu Jelenu, majku rimskog cara Konstantina koji je pred bitku sa pobunjenim Maksincijem 312. godine imao priviđenje krsta od svetlosti sa natpisom “ovim ćeš pobediti“. Posle pobede car Konstantin je u centru Rima podigao spomen krst kao novi znak rimskog carstva. Da bi Milanskim ediktom 313. godine proglasio hrišćanstvo zvaničnom verom rismkog carstva. Car Konstantin je potom podigao crkvu Vaskrsenja na mestu hristovog groba u Jerusalimu. Crkveno predanje kaže da je sveta carica Jelena pronašla časni krsti prilikom svoje posete Jerusalimu. To je bio veliki događaj za hrišćanstvo jer se do tada čitava tri veka nije znalo gde počiva krst na kome je razapet Gospod Isus Hrist.

U narodu se ovaj praznik zove Krstovdan.

Dan danas u bogoluženju pravoslavne crkve na naročiti način obeležavamo ovaj događaj

Na kraju jutarnjeg bogosluženja na sam praznik Krstovdana arhijerej iznosi Časni krst Gospodnji na sredinu hrama uz pojanje  slavoslovne tri svete pesme, on uzdiže krst visoko a zatim ga postavlja na sredinu hrama pobožno celivajući. “Krstu se tvome klanjamo vladiko i sveto vaskrsenje tvoje pevamo i slavimo. “

Na Krstovdan se posti, a u narodu je poznata izreka: “Ko se krstom krsti, na Krstovdan posti”. Ovim postom se pripremamo se za praznik Bogojavljenja. Dvanaest dana, od Božića do Krstovdana, predstavljaju dvanaest meseci u godini koja dolazi. Kakvo je vreme kog dana takvo će vreme biti u mesecu koji tom danu odgovara. Postoji verovanje da se na današnji dan ukrštaju vetrovi i da će vetar koji na Krstovdan najače duva najčešće duvati tokom naredne godine.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.