PANČEVO – Završna konferencija projekta „Odskočna daska – Podrška stanovanju i aktivnoj socijalnoj inkluziji osetljivih grupa“ održana je u Gradskoj upravi Pančevo.
Ovaj projekat je finansiran iz programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji“ i sufinansiran iz budžeta grada Pančeva.
U okviru projekta „Odskočna daska – Podrška stanovanju i aktivnoj socijalnoj inkluziji osetljivih grupa“ obezbeđene su kuće sa okućnicom i paketi socijalne pomoći za 13 porodica – žene žrtve porodičnog nasilja, osobe sa invaliditetom i izuzetno siromašne porodice. Projekat je doprineo unapređenju životnih uslova i osnaživanju osetljivih grupa i siromašnih porodica u Pančevu, radi aktivne socijalne inkluzije.
Na završnoj konferenciji, koja je održana u Gradskoj upravi, predstavljeni su postignuti rezultati tokom trajanja ovog projekta.
Tanja Medić, grant menadžer projekta kaže da je ceo projekat bio jako kompleksan, ali ceo tim zajedno sa korisnicima je istajao i sve planirane aktivnosti i ideje su realizovane.
„Ovaj projekat se ne zove uzalud “Odskočna daska”. Ona je zaista jedna startna pozicija za naše porodice, jedno mesto odakle oni sada, drugačiji, kreću da razvijaju svoju porodicu, da planiraju razvoj svoje dece svojih profesionalnih karijera, svoj lični razvoj“, rekla je Medić.
Trinaest porodica je tokom 12 meseci imalo i stručnu priho-socijalnu podršku dva porodična saradnika u prevazilaženju prepreka u socijalnoj inkluziji, kontaktima sa primajućom zajednicom, institucijama i poslovnom zajednicom i drugim aktivnostima projekta, istakla je Jasna Vujičić iz Centra za socijalni rad Pančevo inače jedan od koordinatora projekta.
„Mi smo se kroz ovaj projekat opredelili da pokrenemo jednu novu uslugu, koja nije nova u sistemu socijalne zaštite, nego je nova u našem gradu. U vreme obuke sa našim predstavnicima iz Zavoda za socijalnu zaštitu, napravili smo jednu modifikovanu obuku koja je bila prilagođena našim korisnicama. Naši socijalni radnici su na dnevnom nivou provodili vreme sa njima, napravili su porodične planove. Porodični plan znači i individualni plan, gde je za svakog člana porodice sagledan porodični status, prepoznaju se njegovi najpozitivniji i očuvani kapaciteti. Na tim kapacitetima i individualnim snagama se gradi sve ono što je potrebno za dalje“, rekla je Jasna Vujičić.
Grad Pančevo projekat je sproveo u saradnji sa Centrom za socijalni rad „Solidarnost“ i Društvom za unapređenje položaja vulnerabilnih društvenih grupa iz Pančeva.
„Grad Pančevo je jedna od 18 lokalnih samouprava podržana u okviru prvog poziva programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji“. Na taj način mi smo 13 porodica stambeno zbrinuli, a osim toga mi smo ih ekonomski osnažili. Sva procedura koja je vezana za stanovanje, kupovinu kuća i sve ostalo kao što je kupovina bele tehnike ili nameštaja, kao i obuke neophodne za njihovo ekonomsko osamostaljivanje, finansirano je iz tog projekta. Na taj način smo 10 žrtava porodičnog nasilja stambeno obezbedili, zatim dve porodice u kojima žive osobe sa invaliditetom, kao i jednu višečlanu porodicu. Praktično 13 porodica sa 52 člana i među njima čak 37 dece su stambeno zbrinuti i na određeni način ekonomski osamostaljeni“, rekao je Milenko Čučković, član Gradskog veća za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja.
Slađana Jovanović je jedna od korisnica u ovom projektu koja nije krila zadovoljstvo zbog svega što joj je projekat omogućio.
„Želim da se zahvalim svim ovim dobrim ljudima na jako velikoj podršci. Ja sam sada i preduzetnica, imam svoj frizerski salon, a nov dom je nova odskočna daska u mom životu. Ovo je jedan divan tim, divni ljudi, divan projekat koji nam je svima omogućio nešto o čemu smo do pre godinu ili dve mogli samo da sanjamo“, rekla je Slađana Jovanović, jedna od korisnica u projektu.
Ovaj projekat je finansiran iz programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji“, a sufinansiran iz budžeta grada Pančeva i kroz podršku AP Vojvodine.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.