Krivična prijava protiv studenata u blokadi – Pravni fakultet u Novom Sadu odgovorio

NOVI SAD – Potvrđeno je! Podneta je krivična prijava protiv studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu.

Prema zvaničnom odgovoru Osnovnog javnog tužilaštva (Broj: PI 22/25 od 12.3.2025), utvrđeno je da je Tužilaštvu dostavljen jedan podnesak sa elementima krivične prijave, koji se odnosi na blokadu zgrade Pravnog fakulteta u Novom Sadu. Kako navode iz OJT u prijava je podneta od strane anonimnog podnosioca koji se predstavio kao student Pravnog fakulteta.
Ceo tekst objave Pravnog fakulteta možete pogledati na linku.

Više od četiri meseca fakulteti u Srbiji nalaze se u potpunom zastoju usled nezakonitih okupacija koje sprovode grupe studenata. Bez zvaničnog uporišta u pravnom sistemu, formirana su takozvana „Plenumska tela“, koja ne postoje u propisima ni države ni samih fakulteta, a koja su preuzela kontrolu nad fakultetskim zgradama, sprečavajući normalno funkcionisanje nastave i istraživačkog rada.

Zahvaljujući podršci pojedinih profesora i dekana, koji su se dobrovoljno odrekli svojih ovlašćenja i napustili upravljanje fakultetima, okupacija je prerasla u potpuni institucionalni haos. Pojedine akademske ustanove više podsećaju na skvotove nego na hramove znanja: prostorije su pretvorene u improvizovane spavaonice, hodnici su zakrčeni dušecima, a higijenski uslovi su na kritičnom nivou. Ovakva situacija ozbiljno narušava ugled obrazovnih institucija.

Studenti koji učestvuju u blokadama fakulteta su punoletni, i kao takvi odgovorni za dela koja sprovode, što znači da podležu krivičnom gonjenju za dela koja uključuju nezakonito zauzimanje javne imovine i sprečavanje normalnog rada institucija. Prvi pravni koraci su već preduzeti – kako je nedavno u objavi Pravnog fakulteta u Novom Sadu – Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu dostavljen je anonimni podnesak sa elementima krivične prijave protiv studenata u blokadi. Prema zvaničnim informacijama, ovu prijavu nije podneo nijedan profesor Pravnog fakulteta, uprkos tvrdnjama koje su se pojavile u javnosti.

Svaki građanin, bilo da je student, profesor, roditelj ili đak, ima pravo da podnese krivičnu prijavu protiv lica uključenih u blokadu, kao i da putem tužbe zahteva nadoknadu štete. Ova nadoknada može obuhvatati troškove iznajmljivanja stana tokom blokade, pretrpljeni stres, gubitak godine ili mogućnosti da se godina završi na vreme, kao i sanaciju eventualne materijalne štete na Fakultetu, uključujući ponovno krečenje, deratizaciju, obnavljanje drvenarije, klupa, prozora, vrata i drugih oštećenih objekata i resursa.

Sve je očiglednije da blokade fakultete od strane Plenuma nisu rezultat demokratskog dijaloga, već proizvoljnog preuzimanja institucionalne moći od strane pojedinaca koji nisu ovlašćeni da upravljaju visokoškolskim ustanovama. Akademska zajednica, koja drži do autonomsnosti fakulteta i Univertiteta, je sada na testu: ili će uspostaviti red i obezbediti zakonit rad fakulteta, ili će se suočiti sa dugotrajnim posledicama urušavanja jednog od najvažnijih stubova društva – visokog obrazovanja.

Tagovi:

2 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Sve zgrade fakulteta su državna imovina.Ona je sada uzurpirala.Država je dužna da je zaštiti.To je ustavna odredba.Kakvi „plenumi’?Oni ne postoje ni po jednom,niti bilo kakvom zakonu.Ovo je čist fašizam.

Pa sto nije podneta krivicna prijava protiv lica koja su 12 god zauzeli mesta koja im nepripadaju a ruse drzavu a ne fakultet .

Pročitajte još: