OPOVO – U susret pedesetoj, jubilarnoj radionici, Kreativni klub Opštinske narodne biblioteke Opovo će 24. decembra u 11 časova organizovati druženje sa svim učesnicima radionica, od marta do decembra ove godine, uz dodelu diploma, izložbu dečjih radova i predstavljanje kataloga.
Održana je i poslednja radionica za odrasle u ovoj godini. Do sada u okviru Kreativnog kluba realizovano je 48. radionica za decu i odrasle.
Kreativne radionice (Kreativni klub Opovo) zvanično su počele 5. marta ove godine i u godini osnivanja beleže pedeset susreta. Biblioteka je preuzela ulogu razmene znanja i pružila prostor najmlađim korisnicima za kreativni razvoj.
Iz meseca u mesec, projekat je jačao i rastao, i postao veoma važan za lokalnu zajednicu u Opovu. Zajedničko delovanje i posvećenost edukatora i učesnika radionica stvorili su novu energiju i pokazali veliku ljubav prema umetnosti.
Na radionicama su se deca susrela i bavila različitim materijalima i tehnikama: crtanje olovkama, ugljenom, bojicama, flomasterima, kredama; slikanje akrilnim bojama, akvarelom; na različitim podlogama, za štafelajem, na stolu ili patosu; štampanje u tehnici linoreza i pečatiranje raznim materijalima iz prirode ili reciklaže; rad sa glinom, jednostavni projekti od grnčarije do skulpture prilagođeni dečijim rukama; upoznavanje sa teksturama, bojama i glazurama; gips i gipsani zavoji, skulptura i upotrebni predmeti, maske i odlivci od gipsa; vez na recikliranim podlogama i šivenje ručnim tehnikama, bojenje tkanina batik tehnikom; slike od eksera i konca na dasci i dr.
Cilj projekta je upoznavanje dece sa osnovnim konceptom nastanka umetničkog dela, kao i primena u savremenom životu, stvaranje priče na zadatu temu, vizuelizacija naracije, izrada predmeta, kao i diskusija i analiza radova.
Kroz praktičan rad, sa edukatorima i umetnicima iz različitih oblasti, upoznali smo proces nastanka umetničkog dela. Kreativne radionice pružile su deci i mladima prostor, vreme, materijale i stručnu podršku.
Evo nekoliko važnih razloga zašto deci treba pružiti mogućnost da se bave umetnošću i zanatima:
– Upoznavanje s različitim materijalima i sticanje sigurnosti u baratanju njima
– Sticanje samopouzdanja
– Razvijanje motornih, kognitivnih i komunikacionih sposobnosti
– Podsticanje različitih socijalnih veština prilikom rada u manjim grupama
Radionice su vodile:
Olga Reljić (1971) završila je Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek grafika knjige. Radila kao asistent na FLU, predmet: projektovanje oblika. U Nemačkoj je studirala u Halle-u, projekat: dizajn knjige. Pet godina je radila kao grafički dizajner, nakon čega je osnovala kretivni atelje i vodila radionice (Arttreff) u Kelnu, više od deset godina: radionice grafike, crtanja, vajanja, ručni rad i zanatske radionice: šivenje, vez, batik itd.
Jovana Ugrinov (1989) master primenjeni umetnik, odsek keramika (Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu). Radila je kao pripravnik nastave likovne kulture i edukator na brojnim kreativnim radionicama za decu, u okviru različitih projekata: Dani Afrike u Opovu (2018), Bundevom obojena jesen (2021) i dr.
Pored glavnih edukatora na radionicama su gostovali i drugi kretivci i umetnici: Nikola Dragaš, Olja Nikonova, Mira Vuković, Zorica Ugrinov i Aktiv žena opštine Opovo.
Rezultat rada biće predstavljen u decembru kroz izložbu dečjih radova i svečanu dodelu diploma.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.