Kosar: Francuska zeli da unapredi saradnju s Institutom Vinca

SRBIJA – Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar posetio je danas Institut za nuklearne nauke u Vinči i razgovarao sa direktorkom Snežanom Pajović o unapređenju saradnje u oblasti nauke i obrazovanja.

Ambasador je izrazio veliko zadovoljstvo zbog posete Institutu i podsetio na veoma dobru dugogodišnju saradnju, koja postoji još od incident na reaktoru u Vinči 1958. godine.

“Od tada smo imali mnogo saradnje u oblasti nuklearnih istraživanja, ali i u drugim oblastima. Sada podstičemo saradnju srpskih i francuskih timova”, rekao je Košar za Tanjug.

On je dodao da je u svrhu razvoja ove saradnje napravljen i program stipendija za studente iz Srbije, koji žele da nastave školovanje u Francuskoj.

“Radimo sve da ostvarimo što bližu saradnju, ova poseta je izuzetna prilika da upoznam ovo mesto koje je, moram da napomenem, veoma aktivno, kao da i pronađem nove načine saradnje”, rekao je ambasador.

Direktorka Instituta Vinča Snežana Pajović je kazala da je poseta ambasadora Francuske, direktora Instituta za saradnju i kulturu, kao i savetnika za međunarodnu saradnju u Institutu Vinča, samo potvrda dugogodišnje tradicionalne saradnje sa Francuskom koja postoji još od samog osnivanja Instituta.

“Ta saradnja u okviru naučne oblasti se razvija intenzivno, razgovaramo o planovima za proširenje saradanje i o što većem broju projekata, u što više naučnih oblasti. Institut Vinča je multuidisciplinarni institut i multidisciplinarni projekti su budućnost cele nauke, jer su rezultati takvih projekata primenljivi u praksi”, istakla je Pajovićeva.

Ona je kazala Tanjugu i da ono što je do sada urađeno u okviru saradnje pokazuje da imamo jako dobre rezultate koji imaju primenu u praksi, posebno, kako je istakla, u oblasti radioterapije.

“U okviru tih izučavanja uključene su kolege iz fizike, molekularne biologije, fizicke hemije i hemije. Nastojaćemo da se ta saradnja proširi i obuhvati šve veći broj mladih ljudi, da ostvarimo što veća razmena između studenata, postdoktoranata koji su u našem institutu, drugim institutima, ali i na univerzitetima”, navela je direktorka.

Pajovićeva je prenela da su osim naučne saradnje razgovarali i o mogućem proširenju saradnje i u obrazovanju.

“Glavni cilj Instituta je što bliža konekcija, odnosno povezivanje nauke, visokog obrazovanja i ekonomije, kako bi Vinča kao najveći multidisciplinarni institut postala jedan faktor ekonomske stabilnosti i prosperiteta Srbije, a razvijajući ovakve saradnje kakva je saradnja sa Francuskom nam omogućava da postanemo ravnopravni član jedinstvenog evropskog prostora kako u oblasti nauke tako i obrazovanja”, istakla je Pajovićeva.

Prilikom posete ambasadora predstavljena mu je u Institutu ploča zahvalnosti Francuskoj za pomoć 1958. godine, kada su ozračeni srpski naučnici dobili koštanu srže od građana Francuske.

“Daleke 1958. godine u oktobru se dogodio akcident na reaktoru kada je pet naših kolega bilo prekomerno ozračeno. Životi su im bili u opasnosti i oni su prebačceni u Francusku. U bolnici ”Marija Kiri” tim lekara na čelu sa profesorom Žoržom Mateu je po prvi put u istoriji ogranizovao takav tip operacije. Četvoro naših kolega je spašeno i na toj neizmernoj hrabrosti i humanosti smo izuzetno zahvalni Francuskoj”, poručila je Pajovićeva.

Ona je posebno istakla da ovakve saradnje ne donose samo profesionalni napredak, već i dugoročna prijateljstva, da Srbija i Francuska, kako je rekla, koračaju zajedno kroz prijateljstvo, nauku i obrazovanje.

Dodala je da saradnja postoji od samog osnivanja Instituta i da se pomoć i podrška nikada ne zaboravljaju, kao i da Francuska, njeni građani i naučnici imaju “posebno mesto u Institutu Vinča”.

Tako će biti i u budućnosti, poručila je direktorka Pajović.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.