Korovi od pomoći pri podizanju voćnih zasada

korovi, palamida
VOJVODINA – “Poljoprivrednik” je specijalizovani list za selo i poljoprivredu, jedinstven ne samo po tome što postoji i redovno izlazi 67 godina, već i što je ostao list poljoprivrednih proizvođača, nastojeći da prenese čitaocima dostignuća pre svega domaće nauke i struke, koja su primenljiva u proizvodnji. Portal Vojvodina uživo, zajedno sa listom “Poljoprivrednik” prenosiće, do kraja godine, najzanimljivije tekstove iz Poljoprivrednog kalendara 2024. godine.

 Među biljkama koje pružaju veliku pomoć pri određivanju stanja tla i šta se tu može posaditi su samonikle biljke i korovi. Prisutnost određene biljne vrste okvirno može dati informaciju o stanju tla, npr. kiselo-lužnato tlo, zbijeno-propusno, vlažno-suvo tlo i sl. Takođe, ako se na nekom kultiviranom zemljištu iznenada pojavi određena vrsta korova, tj. ako ta vrsta dominira, nepogrešivo ukazuje na greške u tehnologiji uzgoja i stanju zemljišta. Tako npr. poljska preslica, poljska metvica i puzavi žabnjak ukazuju na tešku zbijenost zemljišta i višak vlage, dok kopriva i mišjakinja govore da je zemljište bogato humusom.

Foto: poljoprivrednik.net

Ove informacije su od velikog značaja pri planiranju podizanja zasada voća, s obzirom na to da je to dugoročna investicija i da se greške nastale pri zasnivanju zasada kasnije teško ispravljaju. Svakoj voćnoj vrsti odgovara određena vrsta zemljišta.

Jabuka Zahteva duboka zemljišta, peskovito-ilovastog sastava, s dovoljno humusa (barem 3%) i mineralnih hraniva (npr. 10 mg fosfora i 20 mg kalijuma), kao i sa dobrim poljskim vodnim kapacitetom. Pogoduju joj zemljišta blago kisele reakcije (pH 5,5 – 6,5) koja nemaju previše fiziološki aktivnog kreča (ne više od 5%).

Koštičavim voćnim vrstama – Odgovaraju duboka i rastresita zemljišta, blago kisele, neutralne ili blago alkalne reakcije (pH 5,0 – 7,0), aluvijalna zemljišta, peskovite ilovače, posmeđene crvenice, propusni krečnjak i sl. Sadržaj humusa bi trebalo da se kreće od 3% do 5%, kalijuma od 20 mg/100 g zemljišta, fosfora od 10 mg/100 g, gline 50%–60%, kreča < 10%.

Lešnik – Pogoduje mu černozem, aluvijumi i gajnjače, strukturno, rastresito i dobro aerirano zemljište, pH 6 – 8, kreč manje od 1,3%; humus 2,5%–3,9%; azot 0,12%–0,22%; fosfor 100 mg/kg – 200 mg/kg; kalijum 200 mg/kg – 300 mg/kg.

Dunja, kruška – Zahtevaju dublja zemljišta, dobro drenirana, lakše peskovita, ilovasta ili ilovasto-peskovita. Zemljišta treba da su neutralne do slabo kisele reakcije (pH 5,5 – 7,0), bogata humusom i hranjivim elementima. Isuviše krečna zemljišta sa preko 5% kreča su nepogodna za sadnice, jer na takvim zemljištima sadnice pate od hloroze.

Malina, kupina i jagode – Najpodesnije su im gajnjače, blago otpozoljene gajnjače i aluvijumi. Teške smonice i teški podzoli nisu pogodni za jagodaste voćne vrste. Na krečnim zemljištima često se pojavljuje nedostatak gvožđa i magnezijuma, što dovodi do hloroze lišća i otežane fotosinteze tako da pH treba da bude oko 5,5 – 6,5, sadržaj fosfora preko 12, a kalijuma preko 20 mg/100 g zemljišta.

Na našem zemljištu kao najznačajnije korovske biljke koje su i odlični indikatori stanja zemljišta ističu se: palamida, mišjakinja, pasje zelje, sirak, pirevina, štavelj itd.

Njivska palamida (Cirsium arvense) – Indikator je niskog sadržaja kalcijuma i mangana, kao i anaerobne biologije tla i karakteristična je za ilovačasta zemljišta.

Mišjakinja (Stellaria media) –  Indikator humusnog, bogatog zemljišta sa dosta neiskorišćene hranljive materije, kao visokog sadržaja kalijuma i magnezijuma i niskog sadržaja kalcijuma.

Pomoćnica (Solanum nigrum) – Indikator humusnog, bogatog zemljišta sa dosta neiskorišćene hranljive materije, kao visokog sadržaja kalijuma, magnezijuma i niskog sadržaja kalcijuma.

Sirak (Sorghum halepense) – Indikator je iscrpljenog zemljišta sa visokim sadržajem gvožđa i niskim sadržajem mangana i kalcijuma.

Pirevina (Agropyron repens) – Indikator je siromašnog zemljišta, gde je nizak sadržaj kalcijuma i visok sadržaj aluminijuma.

Običan štavelj (Rumex crispus) – Indikator je kiselog, vlažnog, anaerobnog zemljišta siromašnog kalcijumom.

Dipl. inž. Mihajlo Žikić

PSSS “Agroznanje” Zaječar

TABELA: SAMONIKLE BILjKE, INDIKATORI STANjA TLA

Stanje zemljišta Biljna vrsta
Kiselo, siromašno kalcijumom Divlja rotkva (Raphanus raphanistrum)

Paprat (Pteridium aguilinium)

Heljda (Fagopyrum eskulentum)

Muhar veliki (Echinochloa crus-galii)

Maćuhica (Viola tricolor)

Mali kiseljak (Rumex cetosella)

Poljski prstenak, pasja kamilica (Anthemis arvensis)

Meka medunika (Holcus mollis)

Podbel (Tussilago farfara)

Vresak (Caluna vulgaris)

Poljski rastavić (Equisetum arvense)

Zemljište bogato kalcijumom Cikorija (Cichorium intybus)

Žavornjak (Consolida regalis)

Divlja žalfija (Salvia ratensis)

Letni gorocvet (Adonis aestivalis)

Dinjica (Sanguisorba minor)

Podubica (Teucrium chamaedrys)

Peskovito zemljište Jednogodišnja treskavica (Scleranthus annuus)

Dremovac (Lychnys viscaria)

Bulka (Papaver argemone)

Poljski pelin (Arthemisia campestris)

Divlja hrizantema (Chrysanthemum segetum)

Ilovasto zemljište Čekinjasta broćika (Galium aparine)

Cikorija (Cichorium intybus)

Koljenac (Sherardia arvensis)

Esparzeta (Onobrychis viciifolia)

Kamilica (Chamomilla ecutita)

Maslačak (Taraxacum officinale)

Podbel (Tusssilago farfara)

Palamida (Cirsium arvense)

Poljski ljutić (Ranunculus arvensis)

Suvo, lako zemljište Peščarski mak (Papaver argemone)

Poljski karanfil (Dianthus deltoides)

Mlečika (Euphorbia verna)

Poljska detelina (Trifolium arvense)

Vlažno, teško zemljište Gusjak (Potentilla anserina)

Ljubičasti gavez (Symphytum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale)

Poljska metvica (Mentha arvensis)

Puzavi ljutić (Ranunculus repens)

Bokvica (Plantago major)

Zlatica (Ranunculus ficaria)

Humusno zemljište (bogato hranivima) Pepeljuga (Chenopodium album)

Sitna konica (Galinsoga parviflora)

Široka pepeljuga (Atriplex patula)

Crna pomoćnica (Solanum nigrum)

Kamilica (Chamomilla recutita)

Obična dimnjača (Fumaria officinalis)

Mišjakinja (Stellaria media)

Obična i mala kopriva (Urtica dioica i Urtica urens)

Kravlja trava (Thlaspi arvense)

Poljska gorušica (Sinapis arvensis)

Hoću-neću (Capsella bursa pastoris)

Široka pepeljuga (Atriplex patula)

 

Ukoliko volite i želite još da čitate,  knjigu  “Poljoprivrednikov  poljoprivredni  kalendar 2024”  možete  poručiti preko sajta www.poljoprivrednik.net.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.