Jeste li čuli za „sijestu“? To je kratka popodnevna dremka koja je veoma popularna u mnogim zemljama, ali nažalost, u mnogim društvima ova divna aktivnost se smatra znakom lenjosti. Međutim, ukoliko želite da postignete nebeske visine, sijesta i nije tako loša ideja…
Podnevna dremka
Postoje mesta na svetu gde se čitavi gradovi ugase na nekoliko sati popodne, jer svi odlaze kući na sijestu. Nažalost, kompanija za koju radite verovatno Vam neće dozvoliti da odremate svakog popodneva – ali možda bi trebala.
Istraživanja su pokazala da dremanje može dramatično poboljšati Vaše pamćenje, budnost i sposobnost da učite, pa kratke dremke zapravo mogu biti zaslužne za Vaš bolji i brži radi. Kompanije poput Google-a ili Apple-a to već znaju, pa i svojim radnicima već dozvoljavaju da odremaju popodne.
Nije lenjost!
Ukoliko ste srećni da sebi možete da priuštite popodnevno spavanje, verovatno morate da se borite sa svojom savešću glede toga. Osećali ste se lenjo, osećali ste se krivo i osećali ste kako svi drugi Vaše dremanje posmatraju kao luksuz.
Pa, možete da prestanete da osećate krivicu odmah – dremanje Vas zapravo čini produktivnijim i voljnijim da pomognete drugima Vašim neiscrpnim količinama pozitivne energije. I kad smo već kod toga: dremanje je potpuno prirodan fenomen u cirkadijalnom ritmu (ciklusu budnost-spavanje), pa i nije tako neobično – oni koji ne dremaju su ti koji su čudni.
Zašto je dremanje tako dobro za Vas …
Čak iako je dobar noćni san veoma bitan, ponekad jednostavno nije dovoljan. Na kraju krajeva, dešava se samo jednom dnevno, a Vaši dani su puni događaja koji Vas teraju da zaboravite na taj veliki odmor koji ste imali pre samo nekoliko sati. Kako jutro odmiče, Vaš fokus i budnost degradiraju – i ovo je naravno prirodno, ali ipak utiče na Vašu produktivnost.
Dajte Vašem mozgu ono što traži
Kratka dremka će efikasno osvežiti Vašu pažnju i ponovo omogućiti mozgu da radi punim kapacitetom posle samo 15 do 20 minuta. Istraživanja su potvrdila da dremanje poboljšava budnost i produktivnost, a odvojeno istraživanje Univerziteta u Koloradu Bolder je pokazala da deca koja propuštaju popodnevnu dremku jednostavno pokazuju mnogo manje radosti i zanimanja, ali istovremeno ispoljavaju više anksioznosti i lošije sposobnosti rešavanja problema u poređenju sa ostalom decom. Odrasli koji propuštaju dremanje takođe pokazuju slične rezultate.
Spremni za restart?
Kao što Vašem računaru ili pametnom telefonu treba povremeni restart, tako je potreban i Vašem mozgu. Istraživači sa Berklija su uspeli da dokažu da sat vremena dremanja dramatično poboljšava sposobnost pamćenja i učenja. I to je baš iz tog razloga što dremanje pruža neku vrstu restarta, na osnovu kog se kratkoročno pamćenje isprazni, pa naš mozak može otpočinje svoje aktivnosti obnovljen i osvežen.
Koliko dugo bi trebalo dremati?
Sve zavisi od toga šta želite da postignete – i takođe, od individualnog načina funkcionisanja tela. Ali uopšteno, stručnjaci kažu da 10 – 20 minuta dremanja predstavlja najbolji izbor za osvežavanje uma kao i za povećavanje nivoa energije i budnosti. Naravno, ova vrsta dremke zarad više energije nije toliko duboka koliko su duže dremke, što je sjajna stvar tokom dana, jer Vam omogućuju da se odmah potom vratite na Vaš posao.
30 minuta dremanja možda nije najbolji izbor, ako ste zauzeti, jer će uzrokovati opijenost, što znači da kada se probudite, možda ćete morati provesti još 30 minuta kako biste sebe doveli u red. Isto to važi i za 60 minuta dremanja; iako su ove dremke sjajne za poboljšavanje pamćenja, jer će Vam trebati neko vreme da se „oporavite“ od njih, pa stoga ih ne predlažemo kao dobar izbor za prezauzeti ponedeljak.
Ukoliko se ne naspavate dovoljno tokom noći, 90 minuta dremanja je pravi izbor za Vas. 90 minuta je ceo jedan ciklus spavanja, pa ćete se probuditi osveženi – fizički i mentalno. Međutim, ovo nije dobro dugoročno rešenje i zato vodite računa da se dobro naspavate i tokom noći!
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.