Konstituisanje Skupstine 1. avgusta, potom 90 dana za Vladu

BEOGRAD – Novi poslanici, sa lista koje su dobile poverenje građana na parlamentarnim izborima 3. aprila, sešće u skupštinske klupe u ponedeljak, 1.avgusta, a nakon što im mandati budu potvrđeni, i Srbija dobije 13. saziv parlamenta, počinje da teče rok od 90 dana za izbor nove vlade.

U skladu sa propisima, dosadašnji predsednik Skupštine Ivica Dačić, sazvao je konstitutivnu sednicu parlamenta, i danas saopštio da će 1. avgusta 250 novih predstavnika građana, sa 12 izbornih lista ući u parlament.

Tom sednicom, prema skupštinskom Poslovniku, predsedava najstariji poslanik, što je u ovom slučaju Vladeta Janković, sa liste “Ujedinjeni za pobedu Srbije”, a ukoliko on ne može ili ne želi to da učini, predsedavaće sledeći “po starešinstvu”, Veroljub Stevanović sa izborne liste “Nada”.

Najstarijem u vođenju sednice, pomaže četvoro najmlađih poslanika, sa četiri prvoplasirane liste, a to su u novom sazivu Nikola Bokan sa izborne liste “Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve”, Pavle Grbović iz “Ujedinjenih”, Dubravka Kralj iz koalicije oko SPS-a i Jelena Bogdanović sa liste “Nade”. Pored njih, pomaže i generalni sekretar Narodne skupštine.

Na prvoj sednici potvrđuju se mandati poslanika, bira predsednika skupštine, kao i potpredsednika, te imenuje generalni sekretar, a na dnevnom redu je i izbor članova radnih tela parlamenta, kao stalnih parlamentarnih delegacija u međunarodnim institucijama.

Nakon potvrđivanja mandata, narodni poslanici polažu zakletvu.

Pre nekoliko dana Dačić je pojasnio da se verifikacijom mandata najmanje dve trećine poslanika, skupština smatra konstituisanom, a zatim sledi izbor predsednika.

Na pitanje da li će to sve biti završeno u istom danu, tada je rekao:

„To je sada pitanje za politički dogovor“.

Istog dana ili ne, procedura nalaže da predsednika Skupštine predloži najmanje 30 poslanika, predsedavajućem u pisanom obliku, a nakon što predlagač obrazloži svoj predlog, otvara se diskusija.

Nakon rasprave, predsedavajući utvrđuje listu kandidata za predsednika skupštine, a pre nego što se pređe na samo glasanje, poslanici odlučuju da li će glasati javno ili tajno.

Za predsednika Skupštine izabran je poslanik za koga je glasala većina od ukupnog broja poslanika.

Nakon toga, biraju se i potpredsednici parlamenta, a koliko će ih biti, predlaže predsednik Skupštine, kao i ime generalnog sekretara.

Neizostavno, u parlamentu se obrazuju i poslaničke grupe, a svaku mora da čini najmanje pet poslanika, a konstituišu se radna tela skuštine, kao i stalne parlamentarne delegacije skupštine u međunarodnim institucijama

Kada bude formirano najviše zakonodavno telo, počinje da teče rok od 90 dana, u kojem predsednik Republike, treba da poveri mandat za sastav vlade onome ko mu potvrdi da ima potrebnu većinu za podršku u parlamentu.

Iako rok od 90 dana ističe krajem oktobra, predsednik Aleksandar Vučić najavio je da će vlada biti formirana sredinom avgusta.

U novom sazivu parlamenta, biće 120 poslanika sa izborne liste „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“, 38 sa liste „Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije“, a 31 sa liste „Ivica Dačić – Premijer Srbije“.

Lista „Dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju” imaće 15 poslaničkih mesta, koalicija „Moramo“, 13 mandata, lista „Boško Obradović – Srpski pokret Dveri -POKS – Miloš Parandilović – Patriotski blok za obnovu Kraljevine Srbije“ 10 mandata, koliko i lista „Milica Ðurđević Stamenkovski – Srpska stranka Zavetnici“.

Pet poslaničkih mesta pripalo je listi „Savez vojvođanskih Mađara“, tri listi „Muftijin amanet – SPP – Usame Zukorlić“, dva koaliciji “Zajedno za Vojvodinu – Vojvođani – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini – Zajedno za Vojvodinu”, koliko i listi “SDA Sandžaka – Dr Sulejman Ugljanin”, dok će jednog poslanika imati “Koalicija Albanaca doline”.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.