Kongres nuklearne medicine u Novom Sadu

NOVI SAD – Novi Sad је bio domaćin Kongresa nuklearne medicine, na kojem su se okupili vrhunski stručnjaci iz celog sveta kako bi razmenili iskustva.

Nuklearna medicina, neinvazivna dijagnostička i terapijska grana u medicini, predstavlja veliku šansu u lečenju malignih i drugih bolesti, ali je potrebno još mnogo ulaganja, pre svega u nabavku PET CT aparata, ističe prof. dr Jasna Mihailović, jedan od vodećih stručnjaka u toj oblasti u našoj zemlji.

“PET CT aparata trenutno u Srbiji ima samo dva, na sedam miliona stanovnika, to ne da je malo – nego je naprosto nedovoljno za sve ono što PET CT pokriva. Liste čekanja su velike, pacijenti ne mogu da dođu na red… To su teški onkološki pacijenti. Smatram da država treba da obrati više pažnje na zanavljanje opreme, jer se današnja moderna medicina ne može zamisliti bez nuklearne medicine, ne samo u oblasti dijagnostike, nego i u oblasti terapije”, izjavila je pravnica službe za nuklearnu energiju Jasna Mihajlović.

Nuklearna medicina u svetu ima široku primenu, kako u dijagnostici, tako i u terapijske svrhe. U našoj zemlji za sada je najzastupljenija u onkologiji.

“U svetu se mnogo koristi i u neurologiji, ne samo u slučaju neurodegenerativnih bolesti, nego i u slučajevima veoma agresivnih malignih tumora mozga, naravno, sa drugim izotopima, pošto Srbija uvozi samo F-18 FDG. Isto tako, može da se primenjuje i u kardiologiji”, rekla je Mihajlović.

Profesorka Mihailović podsetila je na to da je Institut za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici dugi niz godina, još u staroj Jugoslaviji, bio jedina zdravstvena ustanova u kojoj su se lečili pacijenti sa diferentovanim karcinomima štitaste žlezde, uz pomoć radio-jodne terapije. Kako je najavila za RTV, do kraja godine u toj ustanovi trebalo bi da se počne s primenom novih metoda lečenja i drugih bolesti koji su glavni uzročnici smrtnosti kod muškaraca.

“Svi znamo da je karcinom prostate pošast kod muškaraca, odmah posle karcinoma pluća, ili na istom mestu, sada kako incidenca i frekvenca ovog karcinoma raste. Mi ćemo sada uvesti nove metodologije i novu tehnologiju za dijagnostiku karcinoma prostate i lečenje pacijenata sa karcinomom prostate”, kaže Mihajlović.

O novinama u oblasti nuklearne medicine, najpoznatiji svetski stručnjaci iz te oblasti razgovarali su u Novom Sadu. Među predavačima je bila i profesorka Sabina Dizdarević, koja je rođena u Sarajevu, ali već 25 godina živi i radi u Engleskoj. Kako je istakla, u Saseksu, na jugu Engleske, uslovi rada su za specijaliste nuklearne medicine na visokom nivou, ali je broj stručnjaka deficitaran.

“U poslednje dve dekade postali samo jedna od najpopularnijih oblasti medicine, jer možemo istovremeno i da dijagnostikujemo i tretiramo pacijente. Na primer, trenutno imamo prosthatic specific membhrane anti G molechul sa kojim možemo da dijagnostikujemo karcinom prostate, a isto tako možemo i da ga lečimo. Sa druge strane, imamo savršenu tehnologiju, snimamo demenciju, koja se ovde trenutno ne upotrebljava, ali će se u budućnosti definitivno razviti”, rekla je Sabina Dizdarević, načelnica Nuklearne medice.

Na skupu u Novom Sadu stručnjaci opšte nuklearne medicine i molekularnog imidžinga i terapije razmenili su iskustva iz svakodnevne prakse, a bilo je reči i o budućnosti nuklearne medicine, kao i o perspektivama njenog razvoja.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.