NOVI SAD – Nakon dvonedeljnih razgovora u egipatskom letovalištu Šarm el Šeiku završena je Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP27. I ova, kao i prethodne konferencije, trajala je duže kako bi bio postignut dogovor. Koji su zaključci konferencije i šta je bilo sporno prilikom donošenja zajedničkog dokumenta?
Iz godine u godinu sve je teže postići zajednički dogovor o globalnim koracima u borbi protiv klimatskih promena. Tako je bilo i ove godine u Egiptu. Dogovor je postignut ali tek nakon produženja konferencije. Prema rečima ekspertkinje za klimu Danijele Božanić produžetak konferencije samo pokazuje težinu koji ovi pregovori sa sobom nose. U središtu pažnje takozvanog “Šarm el Šeik Plana implementacije“, kako se zove krovna odluka doneta na konferenciji, jesu “gubici i štete”. Zemlje učesnice samita o klimi COP27 postigle su dogovor o osnivanju fonda za pomoć siromašnim zemljama, koje su pogođene klimatskim nepogodama i promenama. Danijela Božanić smatra da je jako neobičan koncept samog fonda i onog što su prateći elementi.
Fond će biti prevashodno namenjen nerazvijenim i onim zemljama koje su najviše pogođene klimatskim promenama. Međutim, dobar deo odluka u vezi sa osnivanjem tog fonda pomeren je, na iduću godinu, kada bi “tranzicioni komitet” trebalo da donese preporuke koje bi onda bile usvojene na narednom samitu. Mnogi stručnjaci i aktivisti smatraju da je, i pored ovog dogovora, COP27 jedan veliki neuspeh. Dogovor o naknadi gubitaka i štete došao je nauštrb jačih obaveza u pogledu smanjenja emisija gasova s efektom staklene bašte. Na konferenciji došlo je do značajnih podela do te mere da je Evropska unija bila na granici da odustane od pregovora zbog toga što je određeni broj zemalja pokušao da izbaci iz finalnog teksta, da se srednje globalne temperature zaustave na onih jedan i po Celzijusov stepen kako je dogovoreno Pariskim sporazumom, dodaje Božanićeva.
Mnogi smatraju da je u Šarm el Šeiku nedostajalo političke volje, pre svega među razvijenim zemljama, da se na oba problema odgovori istovremeno. Danijela Božanić kaže da se bez obzira na sve, upoređujući odluku iz Glazgova i Šarm el Šeika, vidi da su prošle godine vodeću ulogu imale industrijski razvijene države, odnosno zemlje zapadne Evrope a da su na samitu u Egiptu vodeću ulogu imale zemlje u razvoju odnosno one koje su najviše pogođene klimatskim promenama. Ipak COP27 napravio je određene pomake.
Naredni klimatski samit zakazan je za novembar 2023. godine u – Dubaiju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.