NOVI SAD – U svečanom ambijentu hotela „Šeraton“ u Novom Sadu danas je održana konferencija pod nazivom „Genocid – zajednička priča srpskog i jevrejskog naroda u XX veku“, u organizaciji Fondacije „Svetozar Miletić“ i Centra za društvenu stabilnost.
Ovaj izuzetno posećen skup okupio je istaknute stručnjake iz oblasti diplomatije, istorije i nauke, a program je bio podeljen u dva tematska panela koji su sa različitih aspekata osvetlili zajedničku istoriju stradanja, sećanja i otpora.
Prvi panel Diplomatija: Zloupotreba genocida u političkom kontekstu
Na prvom panelu govorili su dr Efraim Zurof, poznat širom sveta kao „poslednji lovac na naciste“ i direktor Centra „Simon Vizental“ za Istočnu Evropu, Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Republike Srbije, i Arno Gujon, direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju.
Dr Zurof je sa prisutnima podelio svoja višedecenijska iskustva u traganju za ratnim zločincima iz Drugog svetskog rata, istakavši koliko je važno sačuvati istinu o Holokaustu i svim genocidima kako bi se sprečilo njihovo ponavljanje. Njegovo izlaganje bilo je snažna poruka o istrajnosti, pravdi i odgovornosti prema istoriji.
Ministar Marko Đurić govorio je o svom ličnom jevrejskom poreklu i dubokim istorijskim i stradalnim vezama između srpskog i jevrejskog naroda. Posebno se osvrnuo na problem relativizacije istorijskih činjenica i aktuelnu borbu Republike Srbije u međunarodnim institucijama, navodeći lična isustva diplomatske borbe našeg državnog rukovodstva protiv nasilnog političkog pritiska i usvajanja sramne Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, prošle godine.
Arno Gujon je izložio svoje lično i profesionalno iskustvo, podsećajući kako je još kao mladić iz Francuske, vođen dubokom empatijom prema stradanju srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, došao u Srbiju kao humanitarac. Danas, kao državni zvaničnik, ističe važnost očuvanja nacionalnog identiteta, sećanja na žrtve i jačanja kulturne diplomatije.
Drugi panel Nauka: Saradnja srpsko-izraelskih institucija povodom proučavanja teme “genocida“
Drugi panel bio je posvećen naučnim i obrazovnim aspektima saradnje između srpskih i izraelskih institucija. Učesnici panela bili su Aleksandar Nikolić, počasni konzul Srbije u Izraelu, dr Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine, i dr Krinka Vidaković Petrov, istaknuta naučna savetnica i stručnjakinja za jevrejsku kulturu.
Govornici su podelili svoja bogata profesionalna iskustva, istakavši važnost institucionalne saradnje u oblasti istraživanja genocida i očuvanja kolektivnog pamćenja. Njihova izlaganja bila su sažeta, sadržajna i duboko inspirativna, sa jasnom porukom da se istina mora čuvati, istraživati i prenositi novim generacijama.
Konferencija je još jednom potvrdila neraskidivu povezanost srpskog i jevrejskog naroda kroz zajedničku istoriju stradanja, ali i borbe za istinu, dostojanstvo i pravdu. U vremenu u kojem su revizionizam i zaborav sve prisutniji, ovakvi događaji podsećaju na snagu pamćenja i važnost savezništva koje prevazilazi granice i epohe.